Kitą savaitę prasidedantys naujieji mokslo metai Kėdainių rajono švietimo įstaigoms vėl primins apie neišvengiamai artėjančią pertvarką. Palaipsniui mažėjant rajone besimokančių vaikų skaičiui, dėl to gali tekti uždaryti keletą mokyklų. Tačiau egzistuoja ir kita problema – mokytojai sensta, nemaža jų dalis sulaukusi garbaus amžiaus, o juos pakeisti nelabai esama kam. Ar neatsitiks taip, jog esmine problema rajono mokyklose ilgainiui taps ne vaikų, bet mokytojų trūkumas?


Pirmokų skaičius išlieka stabilus

Kėdainių rajone bene kiekvienais metais pastebima keista tendencija. Nors mokslo metų pradžioje į klases susirenka ganėtinai stabilus pirmokų skaičius, tačiau mokinių skaičius kasmet linkęs mažėti.

Tai galima paaiškinti emigracinėmis tendencijomis. Jaunos šeimos su jau paaugusiais vaikais keliasi gyventi į kitus šalies miestus ar vyksta į užsienį. Beje, ši tendencija jaučiama ne tik Kėdainių rajone, bet ir kituose šalies regionuose.

„Vasaros pradžioje surinktais duomenimis, naujaisiais mokslo metais turėtume sulaukti 439 pirmokėlių. Šiais metais jų buvo 427“, – „Kėdainių mugei“ sakė Kėdainių rajono savivaldybės Švietimo skyriaus vedėjas Julius Lukoševičius.

Anot pašnekovo, darželinukų ir priešmokyklines grupes lankančių vaikų skaičiai rajone nemažėja.

„Mažųjų turime pakankamai, o emigracija prasideda vyresniame amžiuje“, – reziumavo J. Lukoševičius.

Pasak Kėdainių rajono savivaldybės Švietimo skyriaus vedėjo Juliaus Lukoševičiaus, nors šiuo metu rajone ieškoma tik 10 mokytojų, tačiau egzistuoja ir kita problema – mokytojų bendruomenė sensta, greitai juos kažkam reikės pakeisti.

Kiek mokinių išliks rajone ?

Nors šiais mokslo metais laukiama 12 pirmokėlių daugiau nei pernai, džiaugtis tuo kol kas dar neskubama. Koks yra tikslus moksleivių skaičius, paaiškės tik rugsėjo 2-ąją, kai pedagogai suskaičiuos atėjusius vaikus. O dažniausiai jų ateina kiek mažiau, nei buvo suplanuota.

Vienos šeimos kartu su atžalomis per vasarą emigruoja, kitos – pakeičia savo planus ir vaikus leidžia į kitas mokyklas.

„Tikslų mokinių skaičių žinosime pirmadienį, antroje dienos pusėje. Tada bus matyti, ar rajonas išlaiko 5 tūkst. mokinių skaičių, ar ne. Iki šiol rajone buvo 5 tūkst. 400 mokinių, bet jų skaičiaus mažėjimas išlieka ir toliau“, – sakė J. Lukoševičius.

Praėjusiais mokslo metais 11 klasėse mokėsi 404 mokiniai. Kiek šiais mokslo metais rajone bus abiturientų – taip pat dar nežinoma.

„Naujų mokinių neatėjo, gal per vasarą kažkas išvyko ir jų skaičius šiek tiek sumažės. Visgi, prognozuoju, kad abiturientų bus apie 400“, – svarstė J. Lukoševičius.


Esminės pertvarkos – kitais mokslo metais

Senstant visuomenei, rajone mažėjant mokinių skaičiui, švietimo įstaigų laukia neišvengiamos pertvarkos. Jau aišku, kad kai kurioms kaimo mokykloms bus sunku išlikti, jas neišvengiamai teks uždaryti.

„Darbą rugsėjį pradeda visos mokyklos. Pertvarkymo planas iki 2020 metų nieko nenumatė, o jis bus tikslinamas kitais mokslo metais“, – sakė Kėdainių rajono Švietimo skyriaus vadovas.

J. Lukoševičius prasitarė, jog netolimoje ateityje gali tekti uždaryti kelias kaimo pagrindines mokyklas.

„Egzistuoja ir ministerijos rekomendacijos, kad pradinis ugdymas būtų kuo arčiau namų. Jeigu nebus jungtinių 5 – 8 klasių, mokyklos galės išlikti tapusios aštuonmetėmis. Mes sieksime, kad ateityje mūsų rajone ugdymo procesas vyktų be jungtinių klasių“, – sakė J. Lukoševičius.

Jungtinės klasės, kai jose mokosi skirtingų amžiaus grupių vaikai, pastaruoju metu yra tapusios rimtos kritikos objektu. Motyvuojama tuo, jog tokiomis sąlygomis pedagogai negali tinkamai perteikti žinių, mokiniai prasčiau paruošiami, dėl to turi mažesnes galimybes ateityje ir taip didėja atskirtis tarp didžiųjų šalies miestų, žiedinių savivaldybių ir atokiau esančių regionų.

Vaikų darželiuose vietų stygiaus nėra

Kėdainiuose gyvenančios jaunos šeimos gali džiaugtis privilegija, apie kurią dažniausiai net nesusimąstoma.


Čia nėra vietų trūkumo vaikų darželiuose, kas būdinga didiesiems šalies miestams ar kaimyninei Kauno rajono savivaldybei. Tiesa, šios problemos sprendžiamos, tačiau neretai kelionė į darželį, kuris priėmė mažylį, tėvams trunka ne mažiau kaip pusvalandį.

„Mūsų darželiuose vietų stygiaus tikrai nėra. Be to, „Vyturėlio“ darželyje nuo rugsėjo 1 dienos atsidaro viena nauja grupė. Jeigu ateityje didės poreikis, turėsime galimybę plėsti grupes, priimti dar daugiau vaikų“, – sakė J. Lukoševičius.

Šiuo metu Kėdainiuose veikia 7 valstybinės ikimokyklinio ugdymo įstaigos bei viena privati – „Alternatyviojo ugdymo centras“. J. Lukoševičius minėjo, kad toks tinklas miestui yra optimalus ir jo mažinti neketinama.

„Pas mus rajone nėra vietų darželiuose trūkumo, todėl ir nenumatyta dalinė kompensacija toms šeimoms, kurios vaikus leidžia į privačius darželius. Tai yra taikoma didžiuosiuose šalies miestuose ir žiedinėse savivaldybėse, kur į valstybinius darželius patekti gali ne visi norintys“, – patikslino J. Lukoševičius.

Penkiose rajono mokyklose – konkursai vadovo vietai užimti

Naujovių, susijusių su nauja vadovų skyrimo tvarka bei jų kadencijomis, esama ir Kėdainių rajono švietimo įstaigose.

Kai kurios jų naujuosius mokslo metus pradės turėdamos laikinuosius vadovus. Tai „Aušros“ progimnazija ir Sporto centras. Šiuo metu yra paskelbti konkursai šių įstaigų vadovų vietoms užimti.

Dar keliose įstaigose, „Atžalyno“, Krakių gimnazijose ir Truskavos pagrindinėje mokykloje, vadovų ieškoma pasibaigus jų veiklos kadencijai.
Ar atsiras norinčių vadovauti mokykloms? Juolab kad direktoriaus atlyginimas iš esmės nėra ženkliai didesnis už mokamą aukštos kvalifikacijos pedagogui. Be to, naujaisiais mokslo metais rajone padaugės visu etatu dirbančių mokytojų.


„Penkiose rajono mokyklose dar šiais metais įvyks konkursai. Praėjusią žiemą vykdėme konkursus ikimokyklinių įstaigų vadovo vietoms užimti, visi jie įvyko, buvo po vieną arba du pretendentus. Todėl prognozuoju, kad ir šiose, penkiose mokyklose konkursai turėtų įvykti“, – sakė J. Lukoševičius.

Ryškėja opi problema – mokytojų bendruomenė sensta

Nors naujaisiais mokslo metais rajone visu etatu dirbs ženkliai daugiau pedagogų, tačiau jiems mokamas atlygis iki šiol kelia diskusijas. Nors pažadėta valandinio darbo įkainius didinti, pažadai būsimos infliacijos akivaizdoje uždirbti kiek daugiau, žavi toli gražu ne visus pedagogus.

„Valstybė Švietimo mokslo ir sporto ministerijos asmenyje turėtų galvoti apie darbo užmokesčio pedagogams didinimo paankstinimą. Nes vis labiau ryškėja pedagogų trūkumas“, – sakė rajono savivaldybės Švietimo skyriaus vedėjas J. Lukoševičius.

Nors šiuo metu rajone ieškoma tik 10 mokytojų, tačiau egzistuoja ir kita problema – mokytojų bendruomenė sensta, greitai juos kažkam reikės pakeisti.

„45 procentai rajono mokytojų – sulaukę 50–59 metų. 15 procentų – sulaukę 60 metų ir vyresni. Šie skaičiai labai rimtai verčia galvoti apie artimiausią ateitį“, – sakė J. Lukoševičius.

Panašios naujienos