Penktadienis, 6 gruodžio, 2024
-0.3 C
Kėdainiai
PradžiaKrašto žiniosRekordinis biudžetas, kurio užteko ne visiems

Rekordinis biudžetas, kurio užteko ne visiems

-

Biudžetinėms įstaigoms ir jų darbuotojams – didžiulis smūgis

„Tai pats blogiausias Kėdainių rajono biudžeto projektas, už kurį balsuoti tiesiog negalima“, – svarstant 2020 metų rajono biudžetą pabrėžė tarybos narys, opozicijos lyderis Saulius Grinkevičius. „Jausmas toks, tarsi dalyvaučiau komedijoje“, – į vatą žodžių nevyniojo net tarybos valdantiesiems priklausančios frakcijos „Kėdainių rajono valstiečių ir žaliųjų sąjunga“ narė Karolina Štelmokaitė. Tačiau po daugiau nei tris valandas vyravusio chaoso, valdantiesiems vis tik pavyko patvirtinti rekordinį – daugiau nei 65 milijonus eurų siekiantį – rajono biudžetą. Ir nors tokios pinigų sumos, regis, turėtų pakakti visiems, rajono valdantieji buvo priversti karštligiškai ieškoti finansavimo net ir ganėtinai mažai lėšų pareikalavusiems projektams. Bet, kad ir koks turtingas biudžetas būtų, šiais metais labiausiai nukentės rajono rajono biudžetinės įstaigos, kaip, pavyzdžiui, mokyklos, darželiai ar seniūnijos, kurioms finansavimas mažinamas tiesiog drastiškai įstaigų darbuotojams darbo užmokesčio fondas skiriamas tik 11 mėnesių.


Būtent dėl neužtikrinto finansavimo biudžetinėms įstaigoms, dėl savivaldybės administracijos nenoro susimažinti išlaidas, kad būtų įgyvendinti keli svarbūs ir kraštiečiams itin reikalingi projektai, ir juo labiau kad biudžeto projekto nepatvirtino svarbiausias tarybos Ekonomikos ir biudžeto komitetas, tarybos posėdžio metu frakcijos „Liberalai Kėdainių krašto žmogui“ narys Virmantas Pikelis biudžeto projekto apskritai siūlė nesvarstyti.

Pasak jo, rajono biudžetą būtų galima tvirtinti tuomet, kai savivaldybės administracija perdėliotų prioritetus, didesnį dėmesį skirtų žmonių gerovės užtikrinimui. Tačiau šiam siūlymui Kėdainių rajono valdantieji nepritarė.

Turtingi metai – ne visiems

Tokio turtingo ir didelio biudžeto Kėdainių rajonas dar neturėjo. O dabartiniai Kėdainių rajono valdantieji turėtų pasijusti gyvenantys tikrų tikriausiame aukso amžiuje, kai lėšų privalėtų užtekti visiems be išimties.  Gerėjanti ekonominė situacija Lietuvoje, įvairiems projektams numatytos lėšos iš valstybės bei Europos Sąjungos fondų šiais metais padės surinkti kiek daugiau nei 65 milijonų eurų rajono biudžetą – 12 milijonų eurų daugiau, nei buvo surinkta 2019 metais.

Iš pajamų ir dotacijų į biudžetą planuojama surinkti 57 milijonus 453 tūkstančius eurų. Dar daugiau nei 7 milijonai eurų į šiuos metus buvo perkelti kaip pernai nepanaudotos lėšos.

Didžiausia biudžeto dalis kaip ir ankstesniais metais  bus skirta švietimui – 42,5 procento. Socialinei apsaugai planuojama atriekti 14 procentų, ekonomikai – 12,7 procento, poilsiui, kultūrai ir religijai – 10,2 procento, bendroms valstybės paslaugoms – 8,7 procento, aplinkos apsaugai – 5,3 procento, būstui ir komunaliniam ūkiui – 3,1 procento, sveikatos priežiūrai  – 1,8 procento, viešajai tvarkai ir visuomenės apsaugai – 1,6 procento.


Finansavimą sumažino tiesiog drastiškai

Tačiau nepaisant to, kad į rajono biudžetą planuojama surinkti gausybę lėšų,  praėjusiais metais savivaldos rinkimuose išrinktai naujajai rajono valdžiai jų, regis, nepakanka.

Nepaisant to, kad pastaruosius trejus metus, net ir buvus gerokai mažesnėms biudžeto pajamoms, biudžetinėms įstaigoms – pavyzdžiui, mokykloms, darželiams, seniūnijoms – būdavo  numatomas 12 mėnesių darbo užmokesčio fondas.

„Šiais metais turime milžinišką rajono biudžetą, o valdžia neranda pakankamai lėšų, kad biudžetinių įstaigų darbuotojams visiems metams būtų užtikrintas atlyginimų mokos fondas. Tai absurdas“, – teigė tarybos narys Saulius Grinkevičius


Deja, bet dabartinė valdžia nusprendė kitaip – darbo užmokesčio fondą numatė tik 11 mėnesių. Taip pat drastiškai, net 23,7 procento, sumažintas finansavimas ir šių įstaigų savarankiškų funkcijų vykdymui.

„Net jeigu šiame biudžeto projekte viskas būtų idealu, man pakaktų vienos eilutės, kad aš už jį tiesiog negalėčiau balsuoti. Trejus metus iš eilės, net ir turėdami gerokai mažesnius finansinius resursus, mes, rajono taryba, administracija, sugebėjome sudėlioti taip biudžetą, kad atlyginimų mokos fondas biudžetinėse įstaigose buvo numatytas visiems dvylikai mėnesių.

O dabar įstaigų vadovai visus metus turės sukti galvą, iš kur paimti pinigėlių, o darbuotojai – gaus jiems priklausantį darbo užmokestį, ar negaus. Visi turėtume suprasti, kad svarbiausia yra žmonės ir jiems priklausantys atlyginimai“, – dabartinės rajono valdžios požiūriu piktinosi kadenciją baigęs rajono meras, tarybos narys S. Grinkevičius.

Nepaisant to, kad į rajono biudžetą planuojama surinkti gausybę lėšų,  praėjusiais metais savivaldos rinkimuose išrinktai naujajai rajono valdžiai jų, regis, nepakanka. Nepaisant to, kad pastaruosius trejus metus, net ir buvus gerokai mažesnėms biudžeto pajamoms, biudžetinėms įstaigoms būdavo  numatomas 12 mėnesių darbo užmokesčio fondas. Deja, bet dabartinė valdžia nusprendė kitaip – darbo užmokesčio fondą numatė tik 11 mėnesių. Taip pat drastiškai, net 23,7 procento, sumažintas finansavimas ir šių įstaigų savarankiškų funkcijų vykdymui

 Jam taip pat užkliuvo gerokai nurėžtas finansavimas ir biudžetinių įstaigų savarankiškų funkcijų vykdymui.

„Tiesą sakant, manau, kad taip sumažinus finansavimą labiausiai nukentės mūsų seniūnijos. Tikrai nežinau, ką jos darys, žinant, kad ten investicijų ir taip trūksta. Visi kalbame, kad reikia daugiau dėmesio skirti mūsų kaimiškosioms vietovėms, o dabar imame ir nurėžiame tokį didžiulį gabalą lėšų“, – teigė S. Grinkevičius.


Reikalavo papildomo finansavimo šeimoms

Ypač daug politikų dėmesio sulaukė ir dar vienas klausimas – ar kūdikių kraitelius vertos gauti visos naujagimių sulaukusios Kėdainių rajono mamos, ar tik tos kraštietės, kurios gimdo Kėdainių ligoninės Akušerijos-ginekologijos skyriuje?

Tvarka, kai praėjusių metų pabaigoje kūdikių kraiteliai buvo pradėti dalinti tik Kėdainių ligoninėje gimusių kūdikių šeimoms, gerokai papiktino ne tik daugelį politikų, bet ir jaunas šeimas. Kuo gi prastesnė ta šeima, kuri kūdikio sulaukia, pavyzdžiui, Kauno sveikatos priežiūros įstaigose?

Tačiau, nepaisant pasipylusios kritikos, Kėdainių rajono valdžia šių metų biudžeto projekte kūdikių kraiteliams buvo numačiusi skirti 42,9 tūkstančio eurų, bet už šiuos pinigus kūdikių kraiteliai būtų buvę perkami ir dalinami vėlgi tik Kėdainių ligoninėje gimusių kūdikių šeimoms.

Todėl šių metų biudžeto projektą svarstant tarybos komitetuose, visuomeninio judėjimo „Kėdainių krašto žmogui“ pirmininkas Egidijus Lukošius pateikė siūlymą surasti biudžete papildomus 30 tūkstančių, kad jau šiais metais kūdikių kraitelius būtų galima dovanoti ne tik Kėdainių Akušerijos-ginekologijos skyriuje, bet visose šalies gydymo įstaigose gimdžiusioms ir Kėdainių rajone mažylius registravusioms krašto šeimoms.

Šiuo klausimu vykę karštos diskusijos tarybos komitetuose, jos persikėlė ir svarstant biudžeto projektą taryboje. Ir nors savivaldybės administracija iš pradžių teigė, kad papildomų lėšų nėra, opozicijos atstovai tuoj pat surado sritis, nuo kurių būtų galima dalį finansavimo nurėžti ir jį skirti gerokai svarbesniam projektui. 


Savivaldybės administracijai – tarybos narių kirtis

 Tiek Biudžeto ir finansų komitete,  tiek tarybos posėdžio metu Kėdainių rajono savivaldybės administracijai ne kartą buvo išreikšta kritika dėl siekio daugiau nei dvigubai padidinti lėšas, skirtas pirkti visuomenės informavimo paslaugas įvairiose žiniasklaidos priemonėse.

Šiam tikslui valdžia buvo numačiusi 2020 metais skirti 50 tūkstančių eurų. Tokios pat sumos viešinimui numatytos ir 2021 bei 2022 metams. Tuo tarpu ankstesnei valdžiai šiai priemonei įgyvendinti per metus pakakdavo ir daugiau nei dvigubai mažesnės sumos – 24,6 tūkstančio eurų.

Nors būta ir kitų pasiūlymų, iš kur paimti papildomų lėšų, kad visos kėdainiečių šeimos gimus mažyliams gautų kūdikių kraitelius, didžioji dauguma tarybos narių nusprendė apkarpyti administracijos veiklos viešinimui numatytas lėšas, dalį jų skiriant Kėdainių rajono jaunų šeimų gerovei. Tiesa, šio siūlymo nepalaikė įtakingiausios valdančiosios frakcijos „Mūsų krašto sėkmei“ nariai.

Tuo tarpu grupė savivaldybės tarybos narių matė galimybę būtent šią išlaidų eilutę sumažinti ir iš jos trūkstamą lėšų sumą perkelti tam, kad kūdikių kraitelius gautų visose Lietuvos sveikatos priežiūros įstaigose mažylius pagimdžiusios kėdainietės.

Nors būta ir kitų pasiūlymų, iš kur paimti lėšų šiai priemonei, didžioji dauguma tarybos narių nusprendė apkarpyti administracijos veiklos viešinimui numatytas lėšas, dalį jų skiriant Kėdainių rajono jaunų šeimų gerovei.

Tiesa, šio siūlymo valdančiosios frakcijos „Mūsų krašto sėkmei“ nariai.

Taip pat skaitykite