,,Kėdainių mugės“ redakcija sulaukė kvietimo į Lietuvos Respublikos Prezidentūrą. Prezidentas Gitanas Nausėda į neformalų susitikimą pakvietė rajoninės ir regioninės žiniasklaidos atstovus.

Praėjusį ketvirtadienį Prezidentūros Kolonų salėje įvykusio susitikimo su Prezidentu ir jo patarėjais metu, G. Nausėda pabrėžė, jog jam labai svarbu yra išgirsti vietinę žiniasklaidą. Prezidento žodžiais tariant, regioninė žiniasklaida pasiekia tas vietas, kurių nepajėgia pasiekti nacionalinė žiniasklaida.

Atspindi gyvenimą regionuose

,,Jūs atspindite gyvenimą regionuose – kaip gyvena mūsų žmonės miestuose, miesteliuose, kaimuose, nutolusiuose nuo didmiesčių. Nacionalinė žiniasklaida tam skiria dėmesį dažnai tik priešokiais, tik vienkartiniais reportažai, jūs gi pateikiate žmonėms informaciją kiekvieną dieną, reguliariai. Man norisi dar daugiau susitikti su žmonėmis, pabendrauti su jais, išgirsti jų reakcijas bei matymą”, – susitikime teigė Prezidentas Gitanas Nausėda.

Kaip sakė Prezidentas, viešėdamas rajonuose iš vietinės žiniasklaidos išgirsta klausimų, kurių dažnai pasigenda bendraudamas su centrine žiniasklaida.

,,Vienas iš mano gerovės valstybės vizijos elementų buvo sumažinti skirtumus tarp regionų. Jums geriau spręsti, kiek tai pavyko ir kiek nepavyko padaryti. Bet mes ir toliau stengiamės, kad regionų balsas būtų girdimas. Visai neseniai bendravome su naujai išrinktais savivaldybių merais, kalbėjome apie tuos darbus, kuriuos buvome užsibrėžę padaryti. Regionų forume priimtas memorandumas politinių partijų dėl regioninių savivaldybių savarankiškumo, priimti įstatymai dėl dar didesnio merų įgaliojimų, dėl tiesioginių rinkimų klausimo ir abejonių išsklaidymo, kad žmonės gali tiesiogiai ir teisingai išsirinkti savo krašto šeimininką ir t. t.“, – pabrėžė šalies vadovas.

Šalies vadovas teigė norintis išgirsti, kokios problemos labiausiai kamuoja regioninę žiniasklaidą bei kokios matomos perspektyvos.

Išsakė savas problemas

Susitikime dalyvavę rajoninės ir regioninės žiniasklaidos atstovai dalinosi mintimis su kokiomis problemomis susiduria rinkdami informaciją savo leidiniui bei kaip pabrango laikraščio kelias, kol jis pasiekia savo skaitytoją.

Kalbėta apie konkrečius pavyzdžius, kai vietos valdžia įtakoja bei nesiskaito su to rajono ar regiono žiniasklaida, o pakartotinai išrinkti rajonų merai „užsidėjo antpečius” paminėtos problemos, kurios kyla tautines mažumas Vilnijos krašte atstovaujančiai žiniasklaidai ir pan. Prezidento nuomone, viešumas yra šių problemų sprendimo būdas.

Pasisakiusi Nacionalinės rajonų ir miestų laikraščių leidėjų asociacijos direktorė teigė, kad pastaruoju metu, neatlaikę išaugusios finansinės naštos, dalis rajono laikraščių buvo priversti užsidaryti. Lietuvoje jau yra rajonų, kuriuose nelikę nė vieno vietinio laikraščio.

Kalbėta apie tai, kad rajono laikraščių leidybos kaštus padidina pabrangęs kuras, iškilusios leidybos bei pašto paslaugų kainos, padidėjęs darbuotojų atlyginimas. Viską susumavus, laikraščių leidyba tampa nuostolinga. Kaip alternatyva ir galimybė atsilaikyti prieš nacionalinę žiniasklaidą, užsiminta apie būtinybę kurti prenumeratos kompensavimo sistemą regionuose bei imtis kitų priemonių bei įrankių remiant vietos žiniasklaidą valstybės lygiu.

Lietuvos Respublikos Prezidentas su savo komanda į vienus klausimus atsakė, į kitus pažadėjo atkreipti dėmesį.

Šalies rajonų žiniasklaidos atstovai su LR Prezidentu Gitanu Nausėda po susitikimo Prezidentūroje. (LR Prezidentūros nuotr.)