Lapkričio 18–24 d. buvo minima Pasaulio supratimo apie antimikrobinį atsparumą savaitė, kurios šių metų šūkis – „Išvenkime antimikrobinio atsparumo kartu“, siekiant paraginti visuomenę atkreipti dar didesnį dėmesį į atsakingą antibiotikų vartojimą.

Pasak Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistų, atsparumas antimikrobinėms medžiagoms yra didėjanti Europos ir viso pasaulio problema tiek žmonių, tiek gyvūnų sveikatos srityje, nes, jei antimikrobiniai vaistai vartojami ypač dažnai arba ne tam, kam reikia, bakterijos,  grybai ir parazitai nuolat besikeisdami tampa nejautrūs vaistams, dėl to vis sunkiau gydyti infekcijas, didėja ligų plitimo, sunkių ligos formų ir netgi mirties rizika. Bakterijų atsparumas kasmet pražudo ne vieną milijoną žmonių.

Atsižvelgdami į problemos mastą, visuomenės sveikatos specialistai vykdo šviečiamąjį darbą, kad tiek suaugusieji, tiek ir vaikai, žinotų, kam yra skirti antibiotikai ir kaip juos reikia vartoti. Pastaruoju metu ne vienoje Kėdainių rajono švietimo įstaigoje vyko teorinės-praktinės pamokos, skirtos Europos supratimo apie antibiotikus dienai.

Kokių žinių ir įgūdžių įgijo?

„Akademijos gimnazijos 7 a klasės moksleiviai dalyvavo užsiėmime, kuriame susipažino su mikroorganizmais ir jų grupėmis, sužinojo kaip apsisaugoti nuo kenksmingų mikrobų ir jų sukeliamų infekcijų. Taip pat išklausė informaciją apie antibiotikus ir jų vartojimą, bakterijų atsparumą, įgytas žinias užtvirtino atlikdami testą.

Šeštokai irgi gilino žinias apie antimikrobinių vaistų vartojimą, mikrobų rūšis, kaip saugotis ligų ir stiprinti imunitetą. Tikiuosi, kad šios žinios mokiniams bus naudingos”, – sakė visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje, Aušra Martinkienė.

„Dotnuvos pagrindinėje mokykloje irgi vyko užsiėmimas, kuriame moksleiviai buvo supažindinti su atsakingu antibiotikų vartojimu, sužinojo kokias ligas jais galime gydyti, o kurioms jie visiškai neveiksmingi“, – teigė visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje, Jūratė Petraitienė.

„Asmens higiena – svarbi kiekvieno žmogaus sveiko gyvenimo dalis, kuri padeda apsisaugoti nuo daugelio infekcinių ligų. Asmens higienos įgūdžiai dažniausiai susiformuoja vaikystėje tėvų, senelių ir mokytojų dėka. Tačiau apie higienos įgūdžius vaikams reikia priminti nuolat. Šį mėnesį Šėtos gimnazijos 1-8 klasių moksleiviams vyko pamokos-diskusijos asmens higienos tema“, – apie šviečiamąją veiklą kalbėjo Kristina Orechovaitė, visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje.

Kaip galima mažinti antimikrobinį atsparumą?

Teisingas antibiotikų vartojimas yra labai svarbi priemonė, padedanti mažinti antimikrobinį atsparumą, tačiau yra ir kitų efektyvių būdų.

„Kiekvienas žmogus gali prisidėti prie antibiotikų efektyvumo išsaugojimo, jei kruopščiai plaus rankas ir neleis plisti ligų sukėlėjams, jei laikysis kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo, taip pat laiku skiepysis, tinkamai ruoš maistą ir užtikrins jo saugą“, – sako NVSC Kauno departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus patarėja Kristina Rudžinskaitė.

Antibiotikai gydo  tik bakterijų sukeltas ligas

Prasidėjus šaltajam metų laikui ir gripo sezonui, išauga sergamumas ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis, gripu, padidėja  antibiotikų suvartojimas. Tačiau  labai svarbu žinoti, kad:

  • antibiotikai gydo tik bakterijų sukeltas infekcijas;
  • gripo, COVID-19 ligos ir peršalimo antibiotikai neveikia;
  • antibiotikus gali paskirti tik gydytojas, negalima užsiimti savigyda ir dalintis šių vaistų likučiais su aplinkiniais;
  • antibiotikus reikia vartoti tiksliai taip, kaip nurodė gydytojas;
  • net jeigu pasijutote geriau, negalima nutraukti antibiotikų vartojimo, nes tokiu būdu vystysis atsparumas šių vaistų grupei.

„Kiekvieną kartą suskaudus gerklei, pakilus temperatūrai ar pradėjus kosėti, griebtis antibiotikų tikrai negalima. Juos paskirti gali tik gydytojas, nustatęs negalavimų priežastį. Todėl raginame medikus šiuos vaistus savo pacientams skirti labai atsakingai, o gyventojų prašome antibiotikus vartoti tik tada, kai iš tiesų jų reikia“, – pabrėžia NVSC atstovė.