Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba praneša, jog siekiant mažinti afrikinio kiaulių maro pliti­mą mūsų šalyje, mokamos išmokos už surastas šernų gaišenas. Tai padeda suaktyvinti kritusių šernų paieškas ir operatyviai juos pašalinti iš aplinkos, tokiu būdu užkertant kelią tolesniam ligos plitimui.

„Afrikinis kiaulių maras vis dar nėra suvaldytas ne tik Lietuvoje, bet ir daugelyje Europos šalių. Lietuvoje šiais metais net 537 šernams nustatytas afrikinis kiaulių maras, Lenkijoje – net 2065, Vokietijoje – 1351. Todėl labai svarbu aptikus gaišenas kuo skubiau jas iš gamtos pašalinti“, – kalbėjo Valstybinės maisto veterinarijos tarnybos direktoriaus pavaduotojas Paulius Bušauskas.

Radus šerno gaišeną, reikia kreiptis ir apie tai pranešti Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai. Tai patogiausia padaryti visą parą veikiančiu trumpuoju telefono numeriu 1879, elektroniniu paštu (info@vmvt.lt) arba paskambinus į Kėdainių padalinį tel. 8 347 53 804.

Kaip elgtis radus kritusį šerną?

Informaciją pateikiantys asmenys turi nurodyti tikslią šerno gaišenos radimo vietą (esant galimybei, pateikti koordinates pagal Globalaus pozicionavimo sistemą (GPS)).

Radus nugaišusį šerną, jo negalima transportuoti, judinti, imti mėginių, užkasti ar savarankiškai pristatyti į VMVT teritorinį padalinį. Tai padarys už tai atsakingi pareigūnai.

VMVT specialistai rekomenduoja radimo vietą pažymėti aiškiai matomu ženklu – tiesiog užrišti ant medžio ar krūmo spalvotą medžiagos juostą, įsmeigti į žemę šaką ar pan.

Asmeniui, pranešusiam apie rastą šerno gaišeną, mokama 30 eurų išmoka. Norint ją gauti, būtina užpildyti prašymą, apie kurį informuos pranešimą priėmęs VMVT darbuotojas.

Svarbu žinoti, kad išmokos už suteiktą informaciją mokamos tik suradus šerno gaišeną nurodytoje vietoje ir atrinkus mėginius afrikinio kiaulių maro tyrimams. Jei apie tą pačią šerno gaišeną praneša keli asmenys, teisę į išmoką turi pirmas informaciją pateikęs asmuo.

Ar aptinkama gaišenų Kėdainių rajone?

Pasak VMVT Kauno departamento Kėdainių skyriaus vyriausiosios veterinarijos gydytojos-inspektorės Jurgitos Jagačanskės, šiemet mūsų rajone kritusių šernų nerasta, o ankstesniais metais jų aptikdavo ir medžiotojai, ir eiliniai miškuose mėgstantys apsilankyti asmenys.

„Su afrikiniu kiaulių maru kovojame jau septintus metus. Per 2022-uosius metus Kėdainių rajone užfiksuoti 4 šios ligos atvejai – Šėtos, Vilainių ir Gudžiūnų seniūnijų ribose. Užkratui plisti palankiau yra šiltasis metų laikas, 3 atvejai užregistruoti gegužės ir birželio mėnesiais, o ketvirtasis – šį lapkritį. Liga diagnozuota tik sumedžiotiems šernams. Jų iš viso šiemet rajone sumedžiota keli šimtai. Laimei, nebuvo nė vieno šio viruso židinio kiaulių ūkyje, tačiau afrikinis maras dar nesitraukia, ir jei nebus laikomasi nurodytų reikalavimų, užkratas nepaliaus plitęs“, – įspėja specialistė.

Parengta pagal VMVT inf.

Panašios naujienos