Vilainių seniūnijoje, buvusioje Aristavos pagrindinėje mokykloje, atsidarė Jaunimo namai „Trinus troba“. Gamtos apsuptyje stovinčiame pastate, kuriame įsikūręs ir bendruomenės centras, vėl šurmuliuoja vaikai. Šią savaitę čia stovyklauja pirmoji grupė, tačiau Jaunimo namų įkūrėjai – asociacija „Trinus“ – neapsiribos vien stovyklomis. Naudotis paslaugomis kviečia įvairaus amžiaus žmones, šeimas, moksleivius, savanorių, neįgaliųjų ir kitas organizacijas.

Artėja prie finišo

Rugpjūčio mėnesį Aristavoje, vaikų užimtumo ir socialinių įgūdžių ugdymo stovyklose dalyvaus 8–14 metų vaikai iš Kauno ir Jonavos. Šias stovyklas finansuoja šių miestų savivaldybės. Kėdainiečių kol kas nėra, tačiau jų laukiama. Jaunimo namai pasirengę priimti įvairias grupes ir pasiūlyti įvairaus pobūdžio veiklas: stacionarias, dienos ar darbo stovyklas, patirtinius užsiėmimus, mokymus.

„Kelias buvo ilgas, nemažai metų užtruko, kol įsikūrėme, – apie beveik penkerius metus trukusį idėjos įgyvendinimą pasakoja vienas jos autorių ir asociacijos „Trinus“ įkūrėjų, sveikatos psichologas Andrius Katarskis. – Džiaugiamės, kad savivaldybė suteikė patalpas, palaikė. Po to rašėme projektą į Vietos veiklos grupę. Užsitęsė viešieji pirkimai, visi kiti reikalai, bet einame į pabaigą. Atsiras vietos nakvynei, vietos kemperiams, lipynės po stogu patirtiniam laipiojimui – naujiena Lietuvoje. Kėdainių rajono grupės paslaugomis galės naudotis nemokamai.“

Projekto įgyvendinimo pabaiga – šių metų gruodžio mėnuo. Tačiau grupės į Aristavą gali atvykti jau nuo rugsėjo, Jaunimo namai šiuo metu gali priimti 20–24 žmones. Pasak pašnekovo, po poros mėnesių įrengtose patalpose galės nakvoti, virtuve naudotis 40 žmonių. Dar liko lauko darbai – bus įrengtas nedidelis kempingas, pavėsinės. Žiemą bus galima naudotis sporto sale.

Įdėta daug darbo ir lėšų

Šiuo metu kambariai nakvynei ir salė užsiėmimams jau įrengti antrame mokyklos pastato aukšte. Remonto darbai čia pradėti 2017 m. Šios patalpos nevyriausybinei organizacijai „Trinus“ su rajono tarybos pritarimu skirtos pagal panaudos sutartį. Kėdainiai šios idėjos įgyvendinimui buvo pasirinkti ne atsitiktinai, o dėl tuometinių rajono savivaldybės vadovų, mero Sauliaus Grinkevičiaus ir savivaldybės įstaigų aktyvumo bei bendradarbiavimo. Savivaldybei skyrus dalinį finansavimą, per vasarą buvo atnaujinta elektros instaliacija, santechnikos įranga, sienos paruoštos dažymui, atlikti kiti darbai. Savo rankomis dirbo idėjos autoriai – sveikatos psichologas A. Katarskis ir socialinis darbuotojas E. Vrubliauskas, vasarą padėjo buvusių vaikų globos namų „Saulutė“ jaunuoliai.

2018 metų rudenį, rajono tarybos sprendimu buvo pritarta Kėdainių rajono savivaldybės administracijos dalyvavimui partnerio teisėmis asociacijos „Trinus“ vietos projekto „Jaunimo namų „Trinus troba“ įkūrimas“ įgyvendinime. Šis projektas vykdomas pagal Kėdainių rajono VVG teritorijos vietos plėtros strategiją.

Jaunimo namus palaiko ir dabartinė rajono valdžia, Vilainių seniūnijos seniūnas Antanas Bružas, patardami dėl galimybės kreiptis kompensacijos už žiemą nepigiai atsieisiantį patalpų šildymą.

Pasak A. Katarskio, vien per šį projektą į Kėdainius pritraukta daugiau kaip 100 tūkst. eurų investicijų. Asociacija „Trinus“ investavo dar apie 10 tūkst. eurų savo lėšų. Vis tik pagalba Jaunimo namams visuomet reikalinga, įkūrėjai priimtų nenaudojamus baldus, santechniką, buitinę techniką.

Įtraukia vietos verslus

„Į veiklą bandome įtraukti aplink esančias bendruomenes, vietos verslus. Tiekiant maitinimą bendradarbiaujame su Kapliais, kaimo turizmo sodyba „Bitininko namas“. Transporto paslaugą teikia taip pat netoliese gyvenantis žmogus. Esame dėkingi Josvainių žirgynui, kuris priima vaikus pajodinėti žirgais“, – pasakoja pašnekovas.

Į stovyklos veiklą įsitraukė Kėdainių visuomenės sveikatos biuras, kurio darbuotojas veda pirmosios pagalbos mokymus. Taip pat laukiama policijos bendruomenės pareigūno, kuris papasakos vaikams apie savo veiklą, surengs viktoriną.

 „Žinome, kad daug bendruomenių turi įvairių paslaugų, pavyzdžiui, Krakės atidarė kavinę-svetainę, Nociūnai turi muilinyčią, kita bendruomenė – pirtį ir t.t. Mes norime, kad atvykstančios grupės galėtų tais verslais pasinaudoti“, – apie tikslą sukurti vietos paslaugų tinklą pasakojo vienas iš Jaunimo namų įkūrėjų.

Palaiko bendruomenė

Jis mato ir daugiau veiklos nišų patogioje bei gražioje vietoje esančioje Aristavos mokykloje. Jaunimo namai galėtų tapti alternatyva brangioms erdvėms, kurių daugumos paauglių tėvai, keliones mėgstančios šeimos negali sau leisti. Pavyzdžiui, įrengus bent porą vietų kemperiams, čia galės apsistoti keliautojai su vaikais, kurie ras būtiniausius patogumus, galės pasigaminti maisto, aplankyti turizmo objektus ir vietos verslus rajone.

Labai padeda ir palaiko Aristavos bendruomenės centras. „Dalijamės, kuo turime, kad vieni kitiems padėdami galėtume sukurti Jaunimo namus“, – šypsosi pašnekovas.

Panašios naujienos

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.