Nuo 2011 metų lapkričio pradžios po Lietuvos regionus pradėjo keliauti mobili kraujo paėmimo laboratorija, kurioje rizikos grupės vyrams nemokamai atliekamas prostatos specifinio antigeno (PSA) kraujo tyrimas.

 Adelė Štelmokienė kviečia rajono vyrus nepatingėti ateiti pasitikrinti scveikatos.

Adelė Štelmokienė kviečia rajono vyrus nepatingėti ateiti pasitikrinti scveikatos.

Projektas „Išsaugokime vyrus“ pagaliau atvyksta ir į Kėdainių rajoną. Nuo kitos savaitės rugsėjo 7 – spalio 2 dienomis mobiliosios kraujo laboratorijos autobusiukas lankysis įvairiose Kėdainių rajono vietovėse.
Mobilioje laboratorijoje – nemokami tyrimai
Laboratorijoje vyrai galės nemokamai pasitikrinti dėl prostatos vėžio ir kitų ligų.
„Labai džiugu, kad šis autobusiukas užsuks ir į mūsų rajoną. Labai tikiuosi, kad vyrai, autobusiukui atvykus į jų gyvenvietę, nepraleis svarbios progos pasirūpinti savo sveikata. Juk žinome, kad ankstyvosios stadijos prostatos vėžys lengviau išgydomas, bet tam, kad jis būtų užčiuoptas, reikalingi kraujo tyrimai, nes simptomus vyrai dažniausiai pajaučia tik ligai gerokai pažengus“, – sakė prevencinę akciją koordinuojanti Kėdainių valstiečių ir žaliųjų sąjungos skyriaus pirmininkė Adelė Štelmokienė.
Tyrimams – kraujo mėginys

Mobilioje laboratorijoje vyrai galės nemokamai pasitikrinti dėl prostatos vėžio ir kitų ligų.

Mobilioje laboratorijoje vyrai galės nemokamai pasitikrinti dėl prostatos vėžio ir kitų ligų.

„Išsaugokime vyrus“ mobilioje kraujo paėmimo laboratorijoje nemokamai atliekamas PSA tyrimas rizikos grupės vyrams (nuo 50 iki 75 metų bei nuo 45 metų, jei jų pirmos eilės giminaičiai sirgo prostatos vėžiu), teikiama informacija apie prostatos vėžį, jo diagnostiką ir gydymo būdus. PSA tyrimas nesudėtingas ir neskausmingas – kraujas imamas iš venos alkūnės linkyje, tyrimo rezultatams įtakos neturi nei paros laikas, nei maitinimasis. Šis tyrimas yra plačiausiai naudojamas žymuo, padedantis įtarti ir nustatyti ankstyvąsias prostatos vėžio stadijas. Jis taip pat labai vertingas ir ligos kontrolei po gydymo. Tyrimo rezultatai pranešami pačiam pacientui ir pirminės sveikatos priežiūros įstaigai. Vėžio diagnozę patvirtinti ar paneigti galima tik atlikus kitus būtinus tyrimus.
„Nuo projekto vykdymo pradžios patikrinti 4 899 vyrai, PSA tyrimas buvo atliktas 4324 vyrams. 2 935 PSA tyrimą atlikę vyrai buvo nuo 50 iki 75 metų amžiaus. Iš visų atliktų tyrimų nustatyti 487 atvejai padidėjusio PSA“, – sakė akcijos rengėjai.
Prostatos vėžys – dažniausia vyrų onkologinė liga
Kasmet Lietuvoje prostatos vėžys diagnozuojamas trims tūkstančiams vyrų. Kas trečias diagnozę išgirsta, kai prostatos vėžys jau būna pažengęs ir gydymas tampa komplikuotas. Nuo prostatos vėžio kasmet miršta 500–600 Lietuvos vyrų.
Medikai primena, kad prostatos vėžys yra suvaldoma liga. Kiekvienam pacientui prostatos vėžio gydymas parenkamas atsižvelgiant į įvairius faktorius, pavyzdžiui, bendrą sveikatos būklę, naviko stadiją, metastazių skaičių, prostatos specifinio antigeno (PSA) lygį kraujyje, galimus šalutinius gydymo efektus, paciento amžių ir panašiai.
Juntami vėžio simptomai atsiranda, kai vėžinis darinys jau būna pakankamai didelis ir spaudžia šlaplę bei trikdo šlapinimąsi. Vyresnių nei 50 metų vyrų prostata gali būti padidėjusi ne tik dėl vėžio, bet ir dėl gerybinės prostatos hiperplazijos.
Sveikatą reiktų pasitikrinti, jeigu sunkiau šlapintis, šlapimo srovė susilpnėja, susiaurėja; šlapinimasis padažnėja, ypač naktį; negalite iki galo nusišlapinti; skauda šlapinantis; šlapime pasitaiko kraujo; skauda dubens, šlaunies ar klubo kaulus (tai gali rodyti, jog prostatos vėžio metastazių susidarė kauluose).
Autobusiuke laukiamos ir moterys
Nors akcija „Išsaugokime vyrus“ visų pirma rengiama dėl vyrų, pasitikrinti sveikatos kviečiamos ir moterys: bus atliekamas bendras kraujo, skydliaukės, kepenų fermentų ir kiti tyrimai. Tiems, kurie norėtų išsitirti cukraus ar cholesterolio kiekį kraujyje, tyrimo dieną rekomenduojama ateiti nevalgius ir negėrus.
Visi minėti tyrimai „Išsaugokime vyrus“ mobilioje kraujo paėmimo laboratorijoje Kėdainių rajono gyventojams bus atliekami nemokamai. Akciją finansuoja mecenatas Ramūnas Karbauskis. Detalesnės informacijos apie autobusiuko apsilankymą gyventojų prašoma teirautis seniūnijose ar benduomenių vadovų bei Adelės Štelmokienės (tel. 8 610 63 917).

Panašios naujienos