Šį rudenį pirmą kartą į Kėdainių rajoną užsuko  mobili kraujo paėmimo laboratorija, kurioje rizikos grupės vyrams nemokamai atliekamas prostatos specifinio antigeno (PSA) kraujo tyrimas.

Projekto „Išsaugokime vyrus“ autobusiukas aplankė visas vienuolika seniūnijų ir sveikatą tikrino 45 vietovėse.

Projekto „Išsaugokime vyrus“ autobusiukas aplankė visas vienuolika seniūnijų ir sveikatą tikrino 45 vietovėse.

Projekto „Išsaugokime vyrus“ autobusiukas aplankė visas vienuolika seniūnijų ir sveikatą tikrino 45 vietovėse.
Pasak projekto Kėdainių rajone koordinatorės Ados Štelmokienės, iš viso mūsų krašte kraujas buvo paimtas 1708 žmonėms. Tarp jų didžiąją daugumą sudarė moterys – 1058. Savo sveikatai neabejingi – 650 vyrų. Patyrę medikai atliko per 14 tūkstančių tyrimų. Į padidėjusios rizikos grupę papuolė per šimtas projekto autobusiuką aplankiusių vyrų. „Pasiteisino statistika, kad padidėjęs PSA aptinkamas maždaug šeštam tiriamam vyrui. Mes tuos asmenis informavome asmeniškai ir pasiūlėme jiems nuvykti į gydymo įstaigas, kad būtų atlikti išsamūs tyrimai ir užbėgta rimtoms problemoms už akių. Esame labai dėkingi visiems bendruomenių pirmininkams, kurie dirbdami neatlygintinai rado noro ir laiko paskatinti savo kaimynus ir bičiulius ateiti išsitirti. Gerų žodžių nusipelno ir Vilainių, Šėtos bei Truskavos seniūnai, kurie nepažiūrėjo į mūsų kvietimą pro pirštus“, – sakė A. Štelmokienė.
Pasak projekto koordinatorių, aktyviausiai Kėdainių rajone mobiliąją laboratoriją lankė Pelėdnagių, Josvainių ir Dotnuvos seniūnijų gyventojai.
Ada Štelmokienė negailėjo gerų žodžių Keleriškiuose įsikūrusios bendrovės „Laumetris“ vadovams Kaziui Čiurilai ir Jonui Putnai, kurie paprašė atvykti į įmonę ir patikrinti visus joje dirbančius pusšimtį vyrų. „Būtų šaunu, kad toks pavyzdys užkrėstų ir kitus kolektyvus“, – sakė A. Štelmokienė.

Akcijos rengėjus maloniai nustebino bendrovės „Laumetris“ vadovai, paprašę užsukti ir patikrinti sveikatą visiems įmonės darbuotojams.

Akcijos rengėjus maloniai nustebino bendrovės „Laumetris“ vadovai, paprašę užsukti ir patikrinti sveikatą visiems įmonės darbuotojams.

Mobilioje laboratorijoje – nemokami tyrimai
„Išsaugokime vyrus“ mobilioje kraujo paėmimo laboratorijoje nemokamai atliekamas prostatos specifinio antigeno (PSA) tyrimas rizikos grupės vyrams (nuo 50 iki 75 metų bei nuo 45 metų, jei jų pirmos eilės giminaičiai sirgo prostatos vėžiu), teikiama informacija apie prostatos vėžį, jo diagnostiką ir gydymo būdus. PSA tyrimas nesudėtingas ir neskausmingas – kraujas imamas iš venos alkūnės linkyje, tyrimo rezultatams įtakos neturi nei paros laikas, nei maitinimasis. Šis tyrimas yra plačiausiai naudojamas žymuo, padedantis įtarti ir nustatyti ankstyvąsias prostatos vėžio stadijas. Jis taip pat labai vertingas ir ligos kontrolei po gydymo. Tyrimo rezultatai pranešami pačiam pacientui ir pirminės sveikatos priežiūros įstaigai. Vėžio diagnozę patvirtinti ar paneigti galima tik atlikus kitus būtinus tyrimus.
„Nuo projekto vykdymo pradžios – 2011 metų lapkričio – iki šių metų patikrinti 4 899 vyrai, PSA tyrimas buvo atliktas 4324 vyrams. 2 935 PSA tyrimą atlikę vyrai buvo nuo 50 iki 75 metų amžiaus. Iš visų atliktų tyrimų nustatyti 487 atvejai padidėjusio PSA“, – sakė akcijos rengėjai.
Akciją nuo pat jos starto finansuoja mecenatas Ramūnas Karbauskis.

Prostatos vėžys – dažniausia vyrų onkologinė liga
Kasmet Lietuvoje prostatos vėžys diagnozuojamas trims tūkstančiams vyrų. Kas trečias diagnozę išgirsta, kai prostatos vėžys jau būna pažengęs ir gydymas tampa komplikuotas. Nuo prostatos vėžio kasmet miršta 500-600 Lietuvos vyrų.
Medikai primena, kad prostatos vėžys yra suvaldoma liga. Kiekvienam pacientui prostatos vėžio gydymas parenkamas atsižvelgiant į įvairius faktorius, pavyzdžiui, bendrą sveikatos būklę, naviko stadiją, metastazių skaičių, prostatos specifinio antigeno (PSA) lygį kraujyje, galimus šalutinius gydymo efektus, paciento amžių ir panašiai.
Juntami vėžio simptomai atsiranda, kai vėžinis darinys jau būna pakankamai didelis ir spaudžia šlaplę bei trikdo šlapinimąsi. Vyresnių nei 50 metų vyrų prostata gali būti padidėjusi ne tik dėl vėžio, bet ir dėl gerybinės prostatos hiperplazijos.
Sveikatą reiktų pasitikrinti, jeigu sunkiau šlapintis, šlapimo srovė susilpnėja, susiaurėja; šlapinimasis padažnėja, ypač naktį; negalite iki galo nusišlapinti; skauda šlapinantis; šlapime pasitaiko kraujo; skauda dubens, šlaunies ar klubo kaulus (tai gali rodyti, jog prostatos vėžio metastazių susidarė kauluose).

Panašios naujienos