Lietuvos savivaldybių aplinkosaugos reitingas 2024 remiasi standartizuotu savivaldybių vertinimu pagal 49 kriterijus devyniose aplinkos politikos srityse – atliekos ir žiediškumas, energetika, statyba ir teritorijų planavimas, susisiekimas, klimato kaitos valdymas ir politika, aplinkos kokybė, prevencija ir komfortas, vandens kokybė, biologinė įvairovė ir kraštovaizdis bei aplinkosauginis sąmoningumas.

Vertinant bendrą rezultatų pokytį nuo praėjusių metų, galima pasidžiaugti Lietuvos savivaldybių progresu – net 50 savivaldybių padarė teigiamą pokytį ir surinko daugiau balų nei ankstesniais metais, teigiama Aplinkos apsaugos ministerijos pranešime.
Kėdainių rajono savivaldybė papuolė į pirmą dešimtuką – surinkus 56,28 balus jai atitenka 8-ta vieta. Neskaitant miestų, Kėdainius aplenkė Utenos ir Tauragės savivaldybės.
Šių metų reitinge savivaldybės įvertintos ne tik pagal surinktų balų skaičių, bet ir išskirtos skirtingose Lietuvos savivaldybėse taikomos gerosios praktikos ir įvairios aplinkosauginės iniciatyvos.
Kėdainių rajono savivaldybė tarp lyderių – pagal Statybų ir teritorijų planavimo (1-a Palanga, 2-i Kėdainiai, 3-i Švenčionys) ir Biologinės įvairovės (1-i Švenčionys, 2-i Kėdainiai, 3-ti Druskininkai) kriterijus.
Išanalizavus pateiktus savivaldybių ir nacionalinius duomenis Lietuvos savivaldybių aplinkosaugos reitingas 2024 įvertino, kad didžiausią lyderystę ir iniciatyvumą tarp Lietuvos savivaldybių pastaraisiais metais parodė Panevėžio miesto savivaldybė (1 vieta), Vilniaus miesto savivaldybė (2 vieta) ir Utenos rajono savivaldybė (3 vieta).
Apdovanojimas įteiktas ir Jurbarko rajono savivaldybei, kuri per metus padarė didžiausią pažangą ir reitinge pakilo per 34 pozicijas. Ji parodė gerus rezultatus energetikos, susisiekimo bei atliekų ir žiediškumo srityse.
„Savivaldybėje vienam gyventojui tenka nedidelis mišrių komunalinių atliekų kiekis, taip pat atskirai surenkamos maisto ir tekstilės atliekos. Didelę dalį savivaldybės elektros energijos sektoriuje sudaro atsinaujinanti energetika, visos joje eksploatuojamos viešojo transporto priemonės yra varomos alternatyviaisiais degalais“, – nurodo Aplinkos ministerija.
Aplinkos ministerijos ir „Kėdainių mugės” inf.
(„K. m.” archyvo nuotr. / fotografas Algimantas Barzdžius)