Teigiama, kad 57 proc. šiuo metu Kėdainių rajono gyventojų galėtų pasislėpti oficialiai pripažintose priedangose. Tačiau primenama, kad, norintys būti saugūs gyventojai turi ir patys dėti pastangas apsisaugoti. Pavyzdžiui, kartu su daugiabučių namų administratoriais patys tvarkytis savo namų rūsius, ruošti juos laikinam prieglobsčiui.

Gyvenantys nuosavuose namuose taip pat turėtų tvarkytis ir laikinam apsisaugojimui ruošti savo rūsius. Vis tik atsiranda ir nepatenkintų asmenų, nesuprantančių, kodėl reikia bendromis pastangomis įsirengti saugią priebėgą nuo pavojaus.

Talpina tik pusę visų gyventojų

Pasak Jono Švedo, savivaldybės administracijos direktoriaus patarėjo, šiuo metu oficialiai pripažintų priedangų rajone yra 129, šiemet sąrašas papildytas dar 7 priedangomis. Įrengtų daugiabučių namų rūsiuose jų yra 89 – mieste 62, o rajone 27 daugiabučiai (daugiausia Vilainių seniūnijoje).

J. Švedas. (Kėdainių r. savivaldybės nuotr.)

„Priedangos yra parinktos  visose seniūnijose. Pagal parinktų patalpų plotą šiuo metu savivaldybėje priedangos talpina 26 124 gyventojus (t. y. per 57 procentus savivaldybės gyventojų). Šiuo metu Vyriausybės nustatytas priedangų poreikis (40 procentų nuo bendro nuolatinių savivaldybės gyventojų skaičiaus) yra užtikrinamas Kėdainių rajono ir dar trylikoje savivaldybių“, — sakė J. Švedas.

Jis taip pat pridūrė, kad kaimiškose seniūnijose apie 60 proc. nuosavų namų turi rūsius, kurie galėtų tarnauti kaip priedangos juos papildomai sutvarkius.

Gyventojai nereaguoja į raginimus

„Kėdainių butai“, administruojančių ženklią dalį miesto daugiabučių namų, direktorius Paulius Zykas teigė, kad praeitais metais savivaldybei pateikė 20 daugiabučių, kuriems buvo suteikiamas priedangos statusas. Gavę nurodymą iš savivaldybės, įmonės darbuotojai turi paruošti priedangos statusą turinčių daugiabučių bendro naudojimo rūsio patalpas, kad jie būtų neužkrauti nereikalingais daiktais ar statybinėmis atliekomis.

P.Zykas.

„Prieš išvalant bendro naudojimo rūsio patalpas, informuojame daugiabučių gyventojus, kad per nurodytą laiką patys išsineštų paliktus daiktus.

Dažniausiu atveju gyventojai nereaguoja į tai, tad atliekų išvežimą atliekame mes, o už paslaugą gyventojams paskirstome į mokestinius lapelius atitinkamai valdomo turto plotui.

Be abejo, atsiranda nepatenkintų savininkų, kurie piktinasi: “Kodėl turiu mokėti už kitus?”.

Tad, tenka priminti, kad tai yra bendro naudojimo patalpos, o už jas turi mokėti namo gyventojai proporcingai valdomam turto plotui.

Dėl to, mes pirma informuojame gyventojus ir tikimės, kad jie susitvarkys, ir tik vėliau, jei nesiimama veiksmų, mes nuomojame konteinerį ir išvalome bendro naudojimo rūsio patalpas“, – teigė P. Zykas.

Rūsys privalo būti pereinamas

Pasak pašnekovo, vienas iš pagrindinių priedangų parinkimo vertinimo kriterijų yra saugus pasišalinimas sugriuvus pastatui.

„Tai reiškia, kad inžinerinis statinys, pastatas ar patalpa turi turėti du ar daugiau išėjimų.  Dažniausia daugiabučių, su daugiau nei viena laiptine, rūsys yra pereinamas arba vientisas, t.y. jungiantis daugiabučių laiptines. Ar praėjimai yra užmūryti, reikia vertinti kiekvieną atvejį atskirai, tačiau, jeigu daugiabutis turi priedangos statusą – praėjimai turi būti atviri“, – atkreipė dėmesį pašnekovas.

Kreiptis gali ir patys gyventojai

Vis tik daugiabučio namo gyventojai gali nelaukti savivaldybės sprendimo ir patys parodyti iniciatyvą savo name turėti priedangą. Tokiu atveju turėtų kreiptis tiesiai į savivaldybę arba namo administratorių. Priedangoms yra keliami tam tikri reikalavimai.

Skirta tik trumpalaikei apsaugai

Priedangų parinkimą savivaldybės teritorijoje sprendžia savivaldybės administracijos direktorius.

Dažniausiu atveju pastarasis vadovaujasi sudarytos komisijos rekomendacijomis.

Priedanga skirta trumpalaikei (iki kelių valandų) apsaugai slepiantis, kai yra pavojus gyventojų gyvybei ar sveikatai.

Kai tam tikri objektai, kurie įtraukti į Parinktų priedangų ir jų poreikio sąrašą, nereikalingi priedangai, jie gali būti naudojami kitiems tikslams, tačiau prireikus jų valdytojai turi paruošti naudoti juos kaip priedangą ne vėliau kaip per 12 valandų nuo informacijos apie susidariusią ekstremaliąją situaciją gavimo.

Panašios naujienos