Ryt – naujų mokslo metų pradžia. Nuo seno įprasta į mokyklą nešti bent po gėlės žiedą. Šiandien mieste gėlių pasiūla gana didelė, tik pirkėjų eilių nematyti. Pardavėjai svarsto, gal jau nebemadinga į mokyklą skubėti su gėle rankoje.
„Kol kas prekyba vangoka. Galvoju, kad gal į vakarą labiau pirks arba net ryt ryte, taip pas mus jau įprasta pirkti paskutinę dieną.
Šiandien turiu gal apie 200 žiedų. Kardeliai kainuoja po 1,5 euro, rožės žiedas po 3 eurus, džiovintų gėlių puokštės po 3, su gerberais – po 5, su eustomomis – po 4 eurus. Vieni renkasi puokštę, kiti tik po 1 gėlę. Populiariausi gal raudonos spalvos kardeliai. Ryt iš ryto irgi prekiausiu maždaug iki pietų, po to jau niekas neperka, tai žinau, nes gėlėmis prekiauju jau ne pirmus metus“, – pasakoja Aldona.
„Parduodu jurginų žiedus po 30 centų ir kardelių turiu įvairių spalvų, jų kaina – nuo 30 centų iki 1,5 euro. Iš prekybos kol kas nieko gero. Gal šiemet vaikai jau nebeneš gėlių mokytojams arba neš mažiau? Girdėjau, kaip viena moteris sakė, kad mokytojai ne gėlių vaikai neš, o dėžę saldainių.
Kardeliai yra rudens gėlė, bet šiemet jie labai anksti sužydo. Pirmieji žiedai jau per Jonines pasirodė, šiluma čia koją pakišo, ką padarysi“, – guodėsi 80-metį perkopusi gėlių augintoja Stasė.
Gėles renkasi ne tėvai, o vaikai
Kad prekyba dar nekaip einasi, teigė ir Eugenija. Moteris tikisi, kad gal geresnis perkamumas bus ryt.
„Šiandien dar ne rugsėjis, tai ir nelabai šiandien perka gėles, gal galvoja, kad per naktį nuvys? Bet su kardeliais taip nebūna. Jie ilgai žydi, juolab, kad dar nėra labai prasisklaidę. Matyt, žmonės taip jau įpratę paskutinę akimirką pirkti.
Ką pastebėjau, kad Rugsėjo 1-osios rytą didesni vaikai patys perka gėles, o iš vakaro jie ateina su tėvais, bet rankasi pats vaikas.
Anksčiau tai, ką mama nupirkdavo, tą ir nešdavai į mokyklą, o dabar ne tie laikai. Vaikui bet kokios gėlės neįduosi. Jie renkasi ką nešti mokytojai, o tėvams tik belieka pinigines atverti.
Ar ryt iš ryto bus tos pačios kainos, kaip ir šiandien, negaliu pasakyti, viskas priklausys nuo aplinkybių. Kaina čia nėra fiksuota, bet kad nelabai ir derasi žmonės, visgi, įprasta nešti gėles Rugsėjo 1-osios proga. Gal kai kas mokytojai dovanoja saldainių ar kavos, bet, man atrodo, kad gėlė gal yra tinkamiau“, – šypsosi gėlių pardavėja.
Kaipgi be gėlės?
„Mano dešimtmetis vaikas eis į ketvirtą klasę. Išrinkau vieną kardelį, kad nuneštų savo mokytojai. Aš galvoju, kad gėlė Rugsėjo 1-osios proga yra gražu. Mes savo laikais irgi nešdavome mokytojai gėlių, tai ir dabar reikia. Gėlę įteikiame tik auklėtojai. Girdėjau, kad kiti neša kokią dovanėlę, bet mes – ne. Na, nebent, mokytojos gimtadienis būna“, – pasakoja Gerda.
„Na, ir kainelės šiemet. Vienoje vietoje tai net po 2 eurus už vieną kardelį prašo, tiesa, jie gražūs, dideliais žiedais, bet, manau, kad brangoka. Daug kas gėles pirko prekybos centruose, ten akcija, tai kardeliai 3 kart pigesni, jie gal tik mažiau prasiskleidę, bet pabus šilumoje ir prasiskleis. Čia gi tik simbolis, parodyti pagarbą mokytojai“, – sako Loreta.
„Sunku apsispręsti, ką pirkti. Jei būtų mažiau gėlių, būtų lengviau, o dabar ir ta, ir ta graži. Ir dar puokščių įvairiausių yra. Galvoju, kad pirksiu vieną kardelį, nes mokinių daug, po to mokytojai prineša visą glėbį, sunku panešti.
Pavyzdžiui, pernai nuo klasės pirko tik vieną puokštę. Net mokytoja feisbuke buvo parašiusi, kad nepirktų gėlių visi atskirai, kad pakaks vienos puokštelės.
Visai be gėlės eiti į mokyklą nepatogu, nuo seno taip priimta ir nešam simboliškai“, – teigia Vaida.