Dabar, kai prasideda derliaus nuėmimo metas ir šeimininkės jau pildo stiklainius uogienių, mišrainių ar kitų produktų, seni, rūsyje nuo pernai ar nežinia kokių laikų užsilikę konservai nešami prie konteinerių, išrikiuojami ant žemės kaip kokioje lentynoje, suprask, rinkitės, žmogeliai, valgykit. Bet ar tikrai tokiems produktams vieta prie konteinerių? Ar nėra kitų būdų padėti vargstantiems? Šia tema kalbinome specia­listus.

„Pradėkime nuo to, kad konservuoti produktai nėra labai naudingi sveikatai, nes dažniausiai jie gaminami su actu, dideliu kiekiu druskos ir cukraus, todėl raginame kiek įmanoma daugiau vartoti šviežių vaisių ir daržovių, o atsargas žiemai ruošti šaldant, džiovinant, rauginant, taip paruošti produktai yra kur kas vertingesni sveikatai. O konservuoti patariama tik tiek, kiek asmuo ar šeima pajėgtų suvalgyti per kelis mėnesius iki naujojo derliaus, tikrai nereikia konservuoti keleriems metams į priekį, o po to laužyti galvą, kur visa tai padėti.

Prie konteinerių konservuotus produktus atnešantys žmonės gal taip nori padaryti gerą darbą kokiam maisto stokojančiam asmeniui, bet toks pagalbos teikimo būdas nėra priimtinas.

Jei jau matome, kad per sezoną nesuvalgysime tiek, kiek priruošta, galima pasidalinti su savo artimaisiais, draugais ar kaimynais. Bet nešti prie konteinerių nevalia. Paklauskite savęs, ar pats imtumėte stiklainį su neaiškiu turiniu nuo nešvarios žemės? Ne, tai kodėl tai turėtų daryti benamis?

Supraskime, kad dabar, kai oro temperatūra kartais siekia 25 ar daugiau laipsnių, saulėje „pakaitinti“ seni konservai greičiau bus nuodas žmogui nei pagalba. Kita vertus, stiklainyje gali būti tokių prieskonių, kurie galbūt labai patiko tai šeimininkei, bet kitam žmogui gali sukelti alergiją.

Ypač pavojingi gali būti seni konservai su grybais, mišrainės, kompotai su abrikosų, vyšnių ar slyvų kauliukais. Jei matome, kad dangtelis yra išsipūtęs, turinys viduje yra balzganas, patamsėjęs, užputojęs, jokiu būdu negalima tokio produkto nei valgyti pačiam, nei kitam siūlyti“, – akcentuoja Kėdainių rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro direktorė Danguolė Avižiuvienė.

Jei būtų nustatytas asmuo, kuris prie konteinerių palieka stiklainius ar deda kitokias atliekas, jam grėstų bauda nuo 30 iki 140 eurų. (Skaitytojų nuotr.)

Specialistė sakė suprantanti, kad prie konteinerių konservuotus produktus atnešantys žmonės gal taip nori padaryti gerą darbą kokiam maisto stokojančiam asmeniui, bet toks pagalbos teikimo būdas nėra priimtinas, juk prie atliekų konteinerių aplinka tikrai nėra švari, joje knibžda visokiausių mikrobų, tad, tikėtina, kad jų patenka ir ant stiklainio. Jei asmuo jo švariai nenuplauna ir nenusiplauna rankų, rizikuoja susirgti kokia žarnyno infekcija.

Konservuotiems produktams prie atliekų konteinerių – ne vieta

„Savivaldybės patvirtintose atliekų tvarkymo taisyklėse parašyta, kad prie atliekų konteinerių draudžiama krauti bet kokius daiktus, išskyrus tuos atvejus, kai numatytomis dienomis pagal iš anksto nustatytą grafiką yra vykdomas specifinių atliekų surinkimas. Kitu metu šalia konteinerių negalima krauti jokių atliekų, net jei tai yra stiklainiai su maisto produktais.

Nebenaudojami produktai turi būti tvarkomi taip – stiklainio turinys turi būti dedamas į komunalinių atliekų konteinerį, o išplauta stiklinė tara – į stiklui skirtą rūšiavimo konteinerį. Dėlioti konservų ant žemės ar ant konteinerių viršaus negalima, nes, pavyzdžiui, vaikams gali kilti pagunda juos sudaužyti, tada į šukes gali kas nors susižeisti arba jos gali pradurti transporto padangas. Aplinka taip pat būtų dar labiau užteršta. Tokie vaizdai tikrai nepuošia miesto.

„Konservuotus produktus galime priimti ir dabar. Žinoma, tikimės, kad produktai nebus pasenę, nežinia kada pagaminti“, – sakė Kėdainių Šv. Juozapo parapijos Carito vadovė L. Zakaravičienė.

Stengiamės šviesti žmones, kaip tinkamai tvarkyti atliekas, kaip jas rūšiuoti, kur galima nemokamai pristatyti, bet dar atsiranda gyventojų, kurie to nepaiso“, – sako savivaldybės Bendrojo skyriaus vedėjo pavaduotoja Laura Čiteikė.

Už „gerą“ darbą – baudos

Daugiau gyventojų sąmoningumo prašo ir savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus vyr. specialistė Žydrė Krivičienė.

„Jei būtų nustatytas asmuo, kuris prie konteinerių palieka stiklainius ar deda kitokias atliekas, jam grėstų bauda nuo 30 iki 140 eurų, už pakartotinai padarytą pažeidimą – nuo 140 iki 600 eurų. Noriu atkreipti dėmesį, kad nuo pernai lapkričio, sugriežtinus administracinę atsakomybę už aplinkos teršimą, nebeliko galimybės taikyti įspėjimą, žmogus net ir už pirmą nusižengimą išsyk būtų baudžiamas pinigine bauda. Šiemet esame nustatę 29 teršėjus, 26-iems iš jų jau yra paskirtos baudos. Išsiaiškinti tokius asmenis mums padeda stacionarios arba kilnojamosios vaizdo stebėjimo kameros, gyventojų pranešimai, jų atsiųstos nuotraukos ar filmuota medžiaga. Esame dėkingi visiems, kurie mums talkina.

Jei užsiauginote per daug cukinijų, agurkų ar kitokių daržovių bei vaisių, juos galima atnešti į Caritą.
(R. Valionio nuotr.)

Gaila, kad tik gavę baudą žmonės supranta, kad nedera teršti aplinkos. Būna atvejų, kai nubaustas asmuo kitą kartą jau ir pats praneša apie pastebėtus pažeidimus, sudrausmina ir aplinkinius. Baudos duoda geriausią efektą, tai – pasiteisinusi „auklėjimo“ priemonė“, – teigia savivaldybės darbuotoja.

Tinkamus vartoti produktus priimtų Caritas

„Šiemet prieš Velykas vykdėme akciją, kurios metu kvietėme gyventojus atlikti savo turimų konservuotų atsargų „reviziją“, rūsyje užsilikusius, tačiau dar tinkamus naudoti produktus ne mesti į konteinerius, bet atnešti mums, kad galėtume juos išdalinti maisto stokojančioms šeimoms ar vienišiems asmenims. Ir žmonės atsiliepė į prašymą, surinkome iki 200 litrų įvairių uogienių, kompotų, mišrainių. Tai panaudojame ir vykdydami veiklą dienos centre, pavyzdžiui, uogiene galime pagardinti arbatą arba panaudoti ją valgant blynus ar kepant pyragus. Nemažai produktų išdalinome kraštiečiams ir ukrainiečiams, parama pasidaliname ir su Nakvynės namų gyventojais.

Konservuotus produktus galime priimti ir dabar. Žinoma, tikimės, kad produktai nebus pasenę, nežinia kada pagaminti. Būtų gerai, kad ant stiklainių būtų užrašyta, kokie produktai buvo naudoti, kada konservai pagaminti, juk nenorime pakenkti žmonių sveikatai. Tiesa, kol kas dėl produktų kokybės nebuvo jokių nusiskundimų, o štai, kai rinkome drabužių labdarą, visokių nemalonių radinių buvo.

Jei turite produktų, kurie būtų tinkami vartoti, prašome penktadieniais nuo 12 iki 17 val. atnešti į Carito būstinę (Didžioji g. 21). Prieš nešant reikėtų paskambinti tel. 8 612 60 595“, – sakė Kėdainių Šv. Juozapo parapijos Carito vadovė Lina Zakaravičienė.

Dabar kaip tik prasideda derliaus nuėmimas. Jei užsiauginote per daug cukinijų, agurkų ar kitokių daržovių bei vaisių, Caritas taip pat mielai visa tai priimtų ir išdalintų stokojantiesiems. Yra žmonių, kurie neįperka labai pabrangusių vaisių ir daržovių, o sodininkai neretai jų perteklių tiesiog išmeta, nors galėtų pasidalinti. Ir tai tikrai būtų geras darbas, tai ne tas pats, kaip rikiuoti stiklainius prie konteinerių.

Panašios naujienos