Paskutinę birželio dieną apie 11.30 val. Bendruoju pagalbos telefonu sulaukta nerimastingo pranešimo, kad Dotnuvos sen., Vainotiškių kaime, Akademijos tvenkinyje nuskendo dviejų metukų vaikas. Į nurodytą vietą išskubėjo itin gausios policijos, medikų ir ugniagesių gelbėtojų pajėgos.

Vieni pirmųjų atvykę policijos pareigūnai išsiaiškino, kad apie galimai įvykusią nelaimę pranešė 7-metis, kuris, neradęs dvimečio, išsigandęs pamanė, kad šis gali būti nuskendęs, todėl ir iškvietė pagalbą. Laimei, jos neprireikė, dvimetis rastas gyvas. Pranešimas pripažintas nepagrįstu. Galimai 7-metis specialiąsias tarnybas iškvietė ne norėdamas papokštauti, o išsigandęs, kad dvimečiam vaikui galėjo nutikti nelaimė. Įvykio aplinkybes toliau aiškinasi policijos pareigūnai.

Neeilinė situacija

„Per mano maždaug 10-ies metų darbo praktiką, tai – pirmas toks įvykis, kai paaiškėja, kad pranešimas apie nuskendusį vaiką yra netikras. Dažniausiai specialiosioms tarnyboms yra meluojama apie padėtus sprogmenis, neva įvykusius gaisrus.

Šis pranešimas išsiskyrė dar ir tuo, kad pagalbos tel. 112 paskambinęs vaikas labai tiksliai nurodė vietą, kurioje galimai įvyko nelaimė. Norisi tikėti, kad vaikas gal ne iš piktos valios paskambino. Antraip už melagingą pranešimą vaiko tėvams grėstų atsakomybė. Trukdyti specialiąsias tarnybas, kai pagalba nėra būtina, yra neleistina veika“, – teigė Kauno priešgaisrinės gelbėjimo valdybos atstovė spaudai Džiuginta Vaitkevičienė.

Kad situacija Vainotiškių kaime buvo tikrai neeilinė, patvirtino ir policijos pareigūnai. Jie apklausė 7-metį ir jo tėvus. Pirminiais duomenimis, piktybiškos veikos nebuvo.

Prašo elgtis atsakingai

Kėdainių priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos viršininkas Andrius Eidimtas prašo gyventojų elgtis atsakingai ir melagingais pranešimais netrukdyti tarnybų darbo.

„Šiuo atveju ugniagesiai gelbėtojai vyko į įvykį su visa tokiais atvejais būtina įranga, nors jos čia visai nereikėjo, o jei tuo metu kitoje vietoje išties kažkas būtų skendęs ir mes nespėtume atvykti laiku, kas nors dėl tokių aplinkybių gali žūti. Todėl prašome taip nejuokauti ir piktybiškai neskambinėti pagalbos telefonu, paaiškinti ir vaikams, kad taip negalima elgtis, nes gal kažkam tuo metu tikrai yra reikalinga pagalba“, – į rajono gyventojus kreipiasi A. Eidimtas.

Už melą specialiosioms tarnyboms – atsakomybė

Bendrasis pagalbos centras kasdien sulaukiantis 6 000–8 000 skambučių per parą, informuoja, kad už piktavališką elgesį skambinant numeriu 112 gresia administracinė ir baudžiamoji atsakomybė:

1) Bendrojo pagalbos centro darbo trukdymas žinant, kad pagalba nereikalinga, užtraukia įspėjimą arba baudą nuo 90 iki 200 eurų (LR ANK 493 straipsnio 1 dalis);

2) Priešgaisrinės apsaugos, policijos, greitosios medicinos pagalbos ir kitų specialiųjų tarnybų iškvietimas žinant, kad pagalba nereikalinga, užtraukia baudą nuo 200 iki 2 000 eurų (LR ANK 493 straipsnio 2 dalis);

3) Bendrojo pagalbos centro operatoriaus – statutinio valstybės tarnautojo garbės ir orumo pažeminimas, reiškiamas žodžiais, gestais, įžeidžiančiu, įžūliu, provokuojančiu elgesiu ar kitokiu elgesiu, užtraukia baudą nuo 90 iki 140 eurų (LR ANK 508 straipsnis);

4) tas, kas melagingai pranešė ar paskleidė žinią apie visuomenei ar valstybinės reikšmės objektui gresiantį pavojų arba didelę nelaimę, jeigu dėl to buvo iškviestos pagalbos tarnybos, baudžiamas viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki vienerių metų (LR BK 285 straipsnio 1 dalis).

Kauno apskr. VPK Komunikacijos poskyrio specialistai informavo, kad už melagingus skundus, pareiškimus, pranešimus, parodymus, išvadas ir vertinimus pagal LR Baudžiamojo kodekso 235 str. 1 d. gresia viešieji darbai arba bauda, arba laisvės apribojimas, arba areštas, arba laisvės atėmimas iki dviejų metų.

Nuo šių metų pradžios Kauno apskr. VPK pagal BK 235 str. jau pradėti 9 ikiteisminiai tyrimai.

 „Kėdainių mugės“, Kauno apskr. VPK ir Kauno priešgaisrinės gelbėjimo valdybos inf.

Panašios naujienos