Šiemet iki vasaros šalies ugniagesiai gelbėtojai atliko 109 gelbėjimo darbus vandenyje. Jie ištraukė 34 skenduolius, iš jų – vieną nepilnametį, ir išgelbėjo 11 skendusiųjų (2 iš jų – nepilnamečiai). Vien gegužę iš vandens telkinių buvo ištraukti 7 skenduoliai. Ne­laimių bei pavojingų situacijų vasarą tik daugėja. Tokią statistiką fiksuojantys specialistai įspėja, kad reikia būti labai atsargiems – būtina paisyti saugumo reikalavimų. Šie patarimai padės išvengti skaudžių pasekmių.

1. Geriausia maudytis ryte arba vakare, kai šilta, bet nėra pavojaus perkaisti. Vandens temperatūra turėtų būti ne žemesnė nei +17–19 laipsnių. Pradėdami maudymosi sezoną pirmaisiais kartais plaukiokite ne ilgiau nei 3–4 minutes. Buvimo vandenyje laiką palaipsniui galite ilginti iki 20 minučių. Pajutę, kad šalta, tuoj pat lipkite iš vandens.

2. Neikite į vandenį, nenardykite, jei ilgai buvote saulėkaitoje. Per staigūs temperatūros pokyčiai sutraukia raumenis, gali sustoti kvėpavimas.

3. Nebriskite į vandenį, jei esate apsvaigęs nuo alkoholio, kvaišalų – šios medžiagos trikdo normalią smegenų veiklą, tad galite prarasti budrumą ir neįvertinti pavojų. Taip pat nesimaudykite, jei esate ką tik pavalgęs.

4. Jei prie jūsų pasirinkto maudytis vandens telkinio nėra įrengto pliažo, išsirinkite saugią maudymosi vietą, kur švarus ir tvirtas dugnas, nestaigus nuolydis. Į vandenį briskite iš lėto.

5. Niekuomet nenardykite nepažįstamose, specialiai nardyti neįrengtose vietose. Net jei išvakarėse toje vietoje, atrodo, saugiai nardėte, niekada negalite būti tikras, kad per naktį kas nors į vandenį neįmetė kokio pavojingo daikto. Pavojingų daiktų gali atplukdyti ir vandens tėkmė. Nešokinėkite į vandenį nuo prietaisų, nepritaikytų specialiai tam tikslui, nenardykite vietose, kur neaiškus dugnas ir vandens gylis.

6. Neplaukite per toli nuo kranto, ypač už plūdurų, nes galite pervertinę savo jėgas nebesugebėti parplaukti į krantą. Jei pajutote, kad pavargote, nepulkite į paniką ir nesistenkite iš paskutiniųjų skubėti į krantą. Išmokite pailsėti vandenyje – apsiverskite ant nugaros ir laikydamiesi vandenyje atgaukite jėgas (poilsio pratimų, be abejo, turite mokytis arčiau kranto ir ne tada, kai jau patekote į bėdą).

7. Jei jus pagavo vandens srovė, nesistenkite su ja kovoti. Reikia plaukti pasroviui ir palaipsniui artėti prie kranto.

8. Nesutrikite, net jei patekote į vandens sūkurį. Reikia pasistengti įkvėpti kuo daugiau oro į plaučius, panerti ir pamėginti po vandeniu padaryti didelį yrį į šoną. Tuomet lengvai išsivaduosite iš sūkurio.

9. Būkite labai atidūs plaukiodami pripučiamomis vandens pramogų priemonėmis, nes vėjas arba vandens tėkmė jus gali nunešti labai toli nuo kranto, iš pripučiamos valties (ar pan.) gali išeiti oras ir jūs, jei nemokate gerai plaukti, rizikuojate paskęsti.

10. Jei plaukiate valtimi, joje neišdykaukite, nesistumdykite, nes valtis gali apvirsti.

11. Jei plaukiojate su vandens kauke, vamzdeliu ir plaukmenimis, turite būti ypač atsargūs. Plaukioti su vamzdeliu galima tik arti kranto, kur nėra bangavimo, ir būtinai kam nors stebint, kad prireikus galėtų jums suteikti pagalbą.

12. Nežaiskite vandenyje grubių žaidimų: nepriplaukite prie kitų žmonių netikėtai po vandeniu, neišgąsdinkite, nečiupkite už kojų, nemėginkite „skandinti“, melagingai nešaukite, kad skęstate.

13. Vaikai jokiu būdu negali maudytis be suaugusiųjų, be abejo, gerai mokančių plaukti, priežiūros. Mokytis plaukti reikia kartu su instruktoriumi arba tėvais, o ne draugais ar pašaliniais asmenimis. Suaugusieji, nepalikite ant kranto be priežiūros mažylių! Jie gali paslysti ir aukštielninki arba veidu nukristi į vandenį ir paskęsti. Maudantis prie jūros reikia būti dar atsargesniems, nes neretai prie pat kranto bangos būna išmušusios gilių duobių.

14. Neplaukite už draudžiamųjų ženklų, ribojančių teritoriją, kurios patikrintas dugnas bei gylis ir kur tikrai nėra jokių pavojų. Nelipkite ant draudžiamųjų, įspėjamųjų ženklų, plūdurų ir kitokių prietaisų vandenyje.

15. Nesiartinkite prie laivų, valčių, katerių ir kitokių vandens transporto priemonių. Neplaukiokite motorinėmis, burinėmis vandens priemonėmis, valtimis, vandens dviračiais, vandens motociklais pliažų teritorijose ir masinėse žmonių maudymosi vietose.

16. Draudžiama maudytis užpiltuose karjeruose, kanaluose, priešgaisriniuose rezervuaruose.

17. Vaikų ekskursijoms (stovykloms) leidžiama maudytis ne didesnėmis nei 20 asmenų grupėmis ir tik prižiūrint atsakingiems asmenims. Leisti maudytis vaikų grupėms ten, kur nėra budinčio gelbėtojų posto, draudžiama.

Parengta pagal Kauno priešgaisrinės gelbėjimo valdybos inf.