AB „Nordic Sugar Kėdainiai“ jau pradėjo cukrinių runkelių perdirbimo procesą. Tiesa, šį sezoną cukraus fabrikas pradėjo kiek kitaip – rugsėjo viduryje pirmą kartą istorijoje buvo pradėtas gaminti ekologiškas baltasis cukrus.
Naujas produktas iš ekologiškų žaliavų buvo gaminamas mažiau nei savaitę laiko (nuo rugsėjo 15-osios). Po rugsėjo 21-osios fabrike startavo įprastinių runkelių perdirbimo sezonas. Dabar runkeliai į fabriką transportuojami nuo ankstyvo ryto iki pat vidurnakčio.
Startas ekologiško cukraus gamybai
Lietuvoje nuolat auga ekologiškos produkcijos poreikis, todėl didėja ir ekologiško baltojo cukraus paklausa. Fabrike įgyvendinus suplanuotas investicijas, šiais metais pradėtas gaminti būtent šis ekologiškas produktas.
Šiais metais mums dideliu iššūkiu tapo pasiruošimas ekologiškų runkelių perdirbimui ir ekologiško cukraus gamybai. Mes į įvairius patobulinimus investavome apie 300 tūkst. eurų.
AB „Nordic Sugar Kėdainiai“ direktorius Dainius Cibulskis
Nors Lietuvą kamavo sausra, tačiau ekologinių cukrinių runkelių šaknų augintojai kasė po kiek daugiau nei 40 tonų iš kiekvieno hektaro. Tai nėra labai daug, tačiau mažesnį derlių kompensavo aukštas runkelių cukringumas. Jis siekė daugiau nei 17 proc., atvežtos šaknys buvo švarios, be piktžolių.
Iš viso Kėdainiuose ekologinio cukraus buvo pagaminta 4 tūkst. tonų, taip pat tūkstantis tonų melasos.
„Tikimės, kad panašiomis apimtimis ir ateityje gaminsime šį produktą. Cukraus daugiausiai bus parduota užsienio rinkose, tačiau jis bus pardavinėjamas ir mūsų šalies parduotuvėse“, – kalbėjo Dainius Cibulskis, AB „Nordic sugar Kėdainiai“ fabriko direktorius.
Planuojamas rekordinis pagaminto cukraus kiekis
Pasibaigus ekologiškų cukrinių runkelių perdirbimui, prasidėjo įprasto baltojo cukraus gamyba. Ji tęsis iki sausio mėnesio. Cukriniai runkeliai jau vežami į Kėdainių cukraus fabriką.
„Džiugu, kad šaknys fabriką pasiekia ypatingai saldžios ir švarios. Runkelių cukringumas siekia daugiau nei 18 procentų, švarumas – virš 95 proc.“, – pasakojo AB „Nordic Sugar Kėdainiai“ žemės ūkio direktorius Saulius Mozeris. Šiais metais tikimasi pagaminti apie 110-120 tūkst. tonų cukraus.
Pasak S. Mozerio, 120 tūkst. tonų produkcijos yra ligšiolinis fabriko rekordas, tad turima ambicijų augti ir jį viršyti. Nors gamtinės sąlygos šiais metais ir buvo gana sudėtingos, tačiau prognozuojama, kad šių metų derlius bus atitinkantis penkių pastarųjų metų vidurkį – apie 60 tonų iš hektaro.
Vykdomos nuolatinės investicijos
D. Cibulskis džiaugėsi, kad fabrike yra sklandžiai įgyvendinamos visos suplanuotos investicijos. „Šiais metais mums dideliu iššūkiu tapo pasiruošimas ekologiškų runkelių perdirbimui ir ekologiško cukraus gamybai. Mes į įvairius patobulinimus investavome apie 300 tūkst. eurų. Daug lėšų investavome į 8 tūkst. kub. metrų melasos talpyklos pastatymą. Ateityje ji mums atpigins logistikos kaštus, todėl nereikės brangiau mokėti už tolimus pervežimus gamybos metu. Būta ir smulkesnių investicijų – pavyzdžiui, pastatytas vakuuminis aparatas virimui“, – pasakojo D. Cibulskis.
Kitais metais yra numatyta kitų stambių investicijų. Didžiausia – runkelių padavimo ir plovyklos modernizavimo darbai. Rekonstrukcija kainuos apie 5 mln. eurų. Turima runkelių plovykla jau yra techniškai pasenusi, ją reikia nuolat remontuoti. Naujoji plovykla paspartins runkelių nuplovimo procesus ir šiek tiek sumažins sklindančius iš fabriko nemalonius kvapus. Taip pat bus modernizuojama ir katilinė, kuri taip pat pareikalaus nemažų investicijų.
„Tačiau mūsų komanda pasiruošusi galimiems iššūkiams ir investicijų įgyvendinimui“, – tikino D. Cibulskis.