Kėdainių laisvojoje ekonominėje zonoje (LEZ), 2,5 ha teritorijoje, kanapių stiebelių apdorojimo fabriko statybas pradeda bendrovė „Natūralus pluoštas“. Bendrovė gavo statybos leidimą ir šiuo metu Kėdainių LEZ‘e atlieka paruošiamuosius žemės darbus. Jau sudaryta didžioji dalis sutarčių su ūki­ninkais, kurie augins ir tieks fabrikui kanapių stiebelius.

Kėdainių LEZ‘e, 2,5 ha teritorijoje, kanapių stiebelių apdorojimo fabriko statybas pradeda bendrovė „Natūralus pluoštas“.

Pasak bendrovės „Natūralus pluoštas“ generalinio direktoriaus Raimondo Petreikio, teritorijoje kaupiasi paviršinis vanduo, todėl reikia atlikti drenažą ir paruošti teritoriją statyboms. Statybų generalinė rangovė yra bendrovė „Axis Technologies“, kuri yra atsakinga už beveik 7000 kv. metrų ploto gamyklos projektavimo darbus, technologinės įrangos tiekimą, montavimą, paleidimo–derinimo ir statybos darbus.

Kompanija į modernią gamyklą, kuri visu pajėgumu pradės dirbti nuo 2019-ųjų sausio, investuoja 8 mln. eurų. Bandomoji gamyba fabrike planuojama jau šių metų spalį. Gamyklai prireiks virš 30 darbuotojų, kuriuos įmonė tikisi rasti Kėdainių rajone.

Siūlys vidaus ir užsienio rinkoms

„Gamyklai pradėjus veikti, per metus planuojame perdirbti 30 tūkst. tonų kanapių stiebelių. Vėliau perdirbamos žaliavos kiekį ketiname auginti iki 50 tūkst. tonų stiebelių. Per metus pagaminsime 10 tūkst. tonų, ateityje – 20 tūkst. tonų kanapių pluošto“, – sakė „Natūralus pluoštas“ generalinis direktorius Raimondas Petreikis.

Surinkti kanapių šiaudeliai gamykloje bus apdorojami į pluoštą. Likusios medžiagos – spaliai ir smulkiosios pluošto dalelės – taip pat bus panaudotos skirtingose žemės ūkio ir pramonės šakose.
„Gamykloje apdorosime iš ūkininkų supirktas tekstilines kanapes, o iš jų paruoštą kanapių pluošto žaliavą planuojame tiekti ir Lietuvos, ir eksporto rinkoms: ES šalims, Kanadai, Kinijai ir kitoms Azijos valstybėms“, – teigė R. Petreikis. Produkcijos pirkėjams „Natūralus pluoštas“ siūlys apdirbtą pluoštą, tinkamą tekstilės, popieriaus, statybų pramonei, iš spalių dulkių pagamintas granules, tinkamas kurui, ir išvalytus kanapių spalius.

Sudaromos sutartys su ūkininkais

„Siekdami išgauti kokybišką tekstilinių kanapių pluoštą, išvedėme naują tekstilinių kanapių veislę „Austa SK“. Ji leidžia pasiekti ypač aukštą – iki 35 procentų – žaliavos pluoštingumą. Turime užsibrėžę tikslą šį rodiklį auginti iki 40 procentų“, – sakė R. Petreikis. Pasak bendrovės vadovo, „Austa SK“ jau sertifikuota, o įmonė „Natūralus pluoštas“ įtraukta į pluoštinių kanapių produktų tiekėjų sąrašą.

„Natūralus pluoštas“ bendradarbiauja su žemės ūkio žaliavų prekybos bendrove „Agrosfera“, kuri Lietuvos ūkininkus aprūpina pluoštinių kanapių sėklomis ir konsultuoja apie jų auginimą. Bendrovė ūkininkams tieks „Austa SK“ kanapių veislės sėklas ir įsipareigos supirkti jų derlių. Šiuo metu, likus dviem savaitėms iki sėjos pradžios, „Agrosfera“ yra sudariusi sutarčių apsodinti 1350 ha ploto iš planuojamų 1500 ha.  Manoma, kad Lietuvos ūkiuose užaugintų kanapių stiebelių pakaks pilnai fabriko apkrovai.