VšĮ Kėdainių PSPC Pediatrijos skyriaus gydytojos Rimos Vaitkevičienės nuomone, ledus sveika valgyti visus metus – ne tik vasarą, bet ir žiemą, rudenį, pavasarį. Tai priklauso nuo ledų kiekio ir nuo vaiko sveikatos būklės. Ledai turi būti valgomi pamažu, lėtai, juos laižant, ne visą porciją iškart. Ledai naudingi gerklės ligų bei kvėpavimo takų profilaktikai.

Ledai - žymiai geresnis deserto pasirinkimas nei riebus sūrio tortas.

Ledai – žymiai geresnis deserto pasirinkimas nei riebus sūrio tortas.

„Jei vaikas alergiškas ir netoleruoja pieno, mamos gali išradingai pieniškus ledus pakeisti šaldytomis uogomis. Juk dabar pats metas prisišaldyti įvairių uogų. Alergiškam mažyliui galima duoti čiulpti po šaldytą uogą. Jei netinka pirktiniai ledai (per riebūs ar su įvairiausiais priedais), galima pačioms pasigaminti ledus“, – patarė pašnekovė. Į specialius maistinius plastikinius indelius su pagaliuku galima pripilti natūralių sulčių ir jas sušaldyti. Tai ir atrakcija, ir skanu, sveika ir naudinga.

Ar yra skirtumas, kokius ledus valgyti?
Kaip pastebi gydytoja, nėra labai svarbu, kokie yra ledai, kad tik vaikui būtų skanūs.
„Visi ledai yra kaip grūdinimo priemonė, o tai ir yra svarbiausia. Žinoma, vaikui, kuris netoleruoja pieno ar jam per riebūs ledai, juos galima pakeisti, kaip minėjome, naminiais ledais ar tiesiog užšaldytomis natūraliomis sultimis ar uogomis“, – teigė gydytoja.

Gydytoja nepatarė duoti vaikui šaltų gėrimų su ledukais. Todėl, kad šaltą gėrimą vaikas praryja greitai ir tada gerklei būna didelis šokas, tuomet ir peršalama. O ledai, nors ir šalti, valgomi pamažu, lėtai, gerklei nesukelia jokio šoko.

Vasara jau perkopė į antrąją pusę, tačiau reikia tikėtis, kad didieji karščiai dar nesibaigė. Nuo nemalonaus kaitrios saulės poveikio lietuviai gelbėjasi įvairiais būdais. Be abejo, vienas iš jų – ledai. Ledai – ne tik atgaiva karštą vasaros dieną, bet yra ir itin mėgstamas desertas. Saldumynais gydytojai nepataria piktnaudžiauti, o kaip yra su ledais? Ar juos galima išskirti iš kitų desertų?

Gydytoja R. Vaitkevičienė.

Gydytoja R. Vaitkevičienė.

Ledų nebūtina išbraukti iš valgiaraščio
Ledais nereikia piktnaudžiauti, tačiau nebūtina sveikatos labui jų visiškai išbraukti iš valgiaraščio. Ledus virškiname lėtai, be to, jie padidina cukraus kiekį kraujyje po valgio, o tai suteikia energijos. Įprastame 75 g ledų kaušelyje yra 114 kalorijų ir 6 g riebalų, taigi ledai valgio pabaigoje yra kur kas geresnis pasirinkimas nei 100 g gabalėlis sūrio pyrago, turinčio 511 g kalorijų ir 43 g riebalų.

„Išskirti ledus iš kitų desertų ir sakyti, kad jie sveikesni už kitus, būtų neteisinga. Tai, kas sveika vieniems vartotojams, kitiems gali būti netgi draudžiama dėl jų sveikatos būklės ar individualių organizmo savybių. Tačiau kaip ten bebūtų, ledai – nuostabus gaivinantis desertas, keliantis puikias emocijas visiems – nuo pačių mažiausiųjų iki garbaus amžiaus žmonių“, – sako gydytoja, pati dažnai atsigaivinti jos mėgstamiausiais ledais – vaniliniu plombyru.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.