Ketvirtadienis, 5 gruodžio, 2024
0.1 C
Kėdainiai
PradžiaKrašto žiniosPo žaliausio festivalio Kėdainiuose: agurkai "iš mados neišeis"

Po žaliausio festivalio Kėdainiuose: agurkai „iš mados neišeis”

-

Praėjusį šeštadienį, liepos 13-ąją, jau 27-ą kartą kėdainiečius ir miesto svečius sukvietė Agurkų festivalis. Kaip niekad gausiai į senąjį miesto parką susirinkusiems žiūrovams netrūko geros nuotaikos, pramogų, o skanauti agurkus, galima buvo iki pat festivalio pabaigos.

Prie festivalio sėkmės prisidėjo ir puikus vidurvasario oras, nors iš ryto ir gąsdinęs lietumis. Festivalio vedėjui sušukus: ,,Žalias žalias, o dalyviams atsakius: ,,Agurkėlis“, festivalis buvo atidarytas.

Agurkai auginami XVII a.

Kėdainiai, kaip agurkų sostinė garsėjo nuo seno. Auginami agurkai buvo jau XVII a. karaliaus Jono Sobieskio laikais. Istorija byloja, kad agurkų ir kitų augalų sėklų dar viduramžiais keliaudami į Lietuvą atvežė karaimai. O vėliau, agurkų auginimo tradicijas išvystė ir žydai, kurių labai daug gyveno Kėdainiuose.

Pasirodo, kad 1920-aisiais metais Kėdainių milicijos viršininkas raportavo Vidaus reikalų ministrui, kad Kėdainiuose nebeliko nei vieno milicininko. Paklaustas, kur visi dingo, jis atsakė, kad išėjo pas žydus agurkų laistyti, nes ten trigubai daugiau moka…

Kėdainiai išsiskiria tuo, jog yra ne tik Radvilų miestas, bet ir Agurkų karalių miestas. Kėdainiai turi net 10 Agurkų karalių – dvi karalienes ir aštuonis karalius. Agurkų karaliai kiekvienos Agurkų šventės metu buvo renkami nuo 1997 metų. Metams bėgant, Agurkų šventė pasiekė aukštesnį lygį ir jau nebe pirmus metus Kėdainiuose rengiami Agurkų festivaliai.

Festivalį režisuoja 25 metus

D.Urbonienė.

Buvo pagarsinta, jog Kėdainių kultūros centro direktorė Daiva Urbonienė jau 25 metus yra Agurkų šventės, vėliau – festivalio režisierė, o jos suburta komanda kasmet, vidurvasarį, kėdainiečiams ir miesto svečiams dovanoja džiugią nuotaiką ir nepakartojamas akimirkas.

D. Urbonienė paklausta, kuo išsiskiria šiemetinis festivalis, pasakojo, kad kiekvienais metais bandoma atrasti kažkokią ,,razinką“.

,,Realiai nieko tu kitaip nepadarysi, nes dominuoti turi agurkas. Mes labai džiaugiamės, kad žurnalistas, kulinarinių knygų rašytojas bei keliautojas Vytaras Radzevičius leido naudoti pavadinimą ,,Agurkas pasaulio puoduose“, todėl į festivalį buvo pakviestas ir pats Vytaras, skaitęs paskaitą, o vėliau visus vaišinęs savo gamybos guliašu. Nei vieno karto nebuvo, kad festivalį dėl nepalankaus oro būtų reikėję nukelti. Yra buvę lietaus, bet jis niekada neišgąsdina“, – teigė šventės režisierė.

Festivalio lankytojų laukė ne vienas kulinarinis šedevras – kulinarinių patiekalų ragautuvės ,,Agurkas pasaulio puoduose“, kurių sudėtyje buvo kėdainietiškas agurkas.

Agurkus raugė su bananais

V.Radzevičius.

Žurnalistas ir keliautojas Vytaras Radzevičius skaitęs paskaitą „Virtuvės geografija: valgoma – nevalgoma“, pristatė skirtingų pasaulio virtuvių patiekalus, kai kurie iš jų itin šokiravo bei kuriuos jam teko paragauti.

Kalbėjo ir apie tai, kokius lietuviškus patiekalus jam teko pagaminti keliaujant ir kaip tų patiekalų skonį priėmė vietos gyventojai.

Jis pasakojo, kaip viešėjęs Laose, raugė agurkus. Įdėjo daug krapų, česnako, bet neturėjo vyšnių bei serbentų lapų, todėl jis nutarė įdėti ne tik bananų lapų, bet ir bananą ir pažiūrėti, kas gausis. Kibirėlį apsuko izoliacija.

Maždaug po savaitės atidarius agurkus, pasirodo agurkų skonis buvo puikus. Bet visus labiausiai domino, kokio skonio buvo bananas, raugintas kartu su agurkais.

,,Atsikandi, skonis kaip rauginto agurko, kai nuryji, po kiek laiko grįžta banano poskonis. O patys agurkai buvo ir tvirti, ir traškūs“, – komentavo Vytaras.

Vaišino guliašu

Po paskaitos festivalio dalyvius Vytaras pakvietė pasivaišinti paties virto guliašo su kleckais, užkandant kėdainietiškais raugintais agurkais.

Pasak Vytaro, guliašas gamintas pagal vengrišką receptą – tai guliašinė sriuba su kleckais. Kleckus atstoja skrylių tešla, plėšyta ir sumesta į puodą, taip pat jautiena su daržovėmis: bulvės, paprika, morkos, pomidorai, kumyno prieskoniai. V. Radzevičius viską pats pjaustė ir atsivežė iš Merkinės.

Žurnalistas guliašo išvirė ir pats iki devynių prakaitų išdalino du katilus po 70 l, viena porcija – samtis (250 ml).

Pasidomėjus, ar turintis savo šeimos agurkų, ruošiamų žiemai receptą, Vytaras atskleidė, kad agurkus raugia pats.

,,1 l vandens reikia 2 v. š. druskos, dar ąžuolo lapų dedu, serbentų, vyšnių lapų, krapų, česnako skiltelių, kalendrų sėklų, čili pipirą įmetu. Kai dariau pernai sodyboje, agurkus raugiau 5 l plastikiniame butelyje, kurį įleidau į šulinį. Liepos mėnesį raugtus agurkus, skanavome prieš Kalėdas ir jie buvo labai geri. Prieš raugiant agurkus, apie parą pamerkiu juos į šulinio vandenį, kad jie būtų kietesni“, – patarimais dalinasi Vytaras.

Agurkas – pasaulio puoduose

R.Liubomirskienė.

Festivalio dalyviai lankėsi kulinarinio paveldo ir agurkinių patiekalų ragautuvėse, kur gomurį galėjo pamaloninti originaliai pavadintuose kiemeliuose: ,,Agurhauzas“,,,Agurkynė“, Agurbistras“,

Buvo atgabentas ypatingasis Radviliškio kugelis su specialiai festivaliui paruoštu agurkiniu padažu.

Gamintojos išdavė, jog padažo sudėtyje buvo smulkiai pjaustyti rauginti agurkai, česnakai ir krapai, sumaišyti su grietine.

Rosita Liubomirskienė iš Surviliškio, garsi bazilikų augintoja, prekiavo savo gaminiais iš bazilikų bei agurkų. Specialiai festivaliui pagamino pagardų, kurių sudėtyje: agurkai, bazilikas, svogūnai, čija sėklos bei kt. priedai.

Lankytojų gausa stebino ,,Kėdainių konservų fabriko“ kiemelis, kuriame netrūko ir pramogų.

Parke galima buvo įsigyti produktų iš agurkų ,,Gurkės“ kiemelyje bei Šušvės midaus, iš jų ir ,,Agurkinio“.

Agurkinė sriuba

Pelėdnagių skyriaus ,,Agurkynėje“ buvo pristatoma lenkiška agurkų sriuba.

Panašią agurkinę verda ne viena šeimininkė, tik nuo lietuviškos ši sriuba skiriasi tuo, kad šalia pateikiama bandelė su lašinukais arba spirgučių įpilama į pačią sriubą. Lenkiškai agurkinei sriubai išvirti prireikė: svogūnų, morkų, bulvių, perlinių kruopų (per naktį pamirkytos), stipraus paraugimo agurkų. Morkas su svogūnais būtina pakepinti. Išvirus kruopoms ir bulvėms, supilti pakepintas daržoves ir tik tada smulkiai pjaustytą raugintą agurką. Nepamiršti druskos, prieskonių, galima įmesti sultinio kubelį.

Taip pat buvo vaišinama ir šviežiai paraugtais agurkais, kuriems skonį suteikė 1,5 v. š. druskos (1 l vandens), vyšnių lapai, krapai, česnakas. Jei norėtumėt šiuos agurkus išlaikyti žiemai, būtina juos laikyti šaltai.

Prancūziški užkandžiai

Vilainių ir Tiskūnų skyriaus šeimininkės kvietė užsukti į kiemelį ,,Agurbistras“, kur buvo vaišinama prancūziškos virtuvės patiekalais. Tai vėrinukai ,,Bon appetit“ su agurkais. Agurkų gira su priedais – apelsinu, mėta.

Prancūziškos užtepėlės buvo pagamintos iš varškės, pertrintos su česnaku, su trupučiu druskos, pipirų, smulkiai pjaustytu paraugintu agurku, papuoštos alyvuogėmis.

,,Amerikietiški“ patiekalai

Surviliškio seniūnijos kiemelis ,,Agurhauzas“ viliojo amerikietiškais patiekalais. Vieni iš jų ,,Agurdogai“. Juos valgyti kvietė tuos, kurie nori būti gražiai nuaugę. Šį kartą baltą ,,hot dogo“ bandelę atstojo rugine duona, dešrelę – vytintas kumpis, o šalia puikavosi kėdainietiškas agurkas.

,,Agurkola“ – agurkinis gėrimas buvo pagamintas iš agurkų sulčių, mėtų, medaus.

Bulgariški šaltibarščiai

UAB ,,Daržovija“, Kėdainių rajone valdanti šiltnamių verslą, festivalio dalyvius kvietė paragauti šviežių agurkų bei paraugtų aštuonias bei dvi dienas. Geriausias priedas prie agurkų buvę sūdyti lašinukai su juoda duona.

Šį kartą ,,Daržovijos“ agurkai atsidūrė Bulgarijos virtuvėje, kur pateko į bulgariškus šaltibarščius. Pasak gamintojų, bulgariškiems šaltibarščiams pagaminti reiktų krapų, raugintų agurkų (smulkiai supjaustytų), kefyro, česnako, graikinių riešutų (smulkintų).

Protų mūšis apie agurkus

Norintieji galėjo dalyvauti ir protų mūšyje, kurio tema buvo agurkas.

Reikėjo atspėti, kuris iš trijų faktų teisingas. Ar atradę agurkus, žmonės galvojo, kad jie nuodingi, ar agurkai iš tikro laikomi uogomis, ar visas agurko skonis priklauso nuo žievės?

Teisingas atsakymas: kai tik žmonės atrado agurkus, galvojo, kad jie nuodingi ir bijojo valgyti.

Kiek milijonų tonų agurkų per metus užaugina Kinija, kuri pirmauja pasaulyje pagal užauginamus agurkus? Ar 7 mln. t, ar 77 mln. t, ar 700 mln. t?

Teisingas atsakymas: 77 mln.t agurkų per metus užaugina Kinija.

Kokia šalis 2022 metų rodikliais, nes pastarųjų dar nėra, pasaulyje užėmė 70 vietą pagal užauginamų agurkų kiekį? Lietuva, Latvija ar Estija?

Teisingas atsakymas: Lietuva.

Jeigu Kinija yra pirmojoje vietoje, Rusija yra antrojoje, tai pasakykite šalį, kuri pasaulyje pagal užauginamų agurkų kiekį yra trečia?

Ar Azerbaidžanas, Turkija ar Amerika?

Teisingas atsakymas: trečia vieta atitenka Turkijai, kuri užaugina 2 mln. t agurkų per metus.

Kas yra agurkas: vaisius, uoga ar daržovė?

Teisingas atsakymas: vaisius.

Atlikėjai – įvairiam skoniui

Parko antrojoje estradoje, praėjus pro mugę ,,Pagaminta Lietuvoje“ vyko sportinė ,,Agurkiada“.

Koncertinėje programoje pasirodė legendinė grupė ,,Vairas“, Martynas Kavaliauskas su gyvo garso grupe, Saulius Prūsaitis su grupe ir Iglė Bernotaitytė.

Renginio balsas – aktorius Rokas Petrauskas.

Festivalio aprangos kodas – žalia spalva

Festivalyje netrūko žaliai apsirengusių dalyvių, nes festivalio kvietime buvo akcentuojamas aprangos kodas – žalia spalva.

Pakalbinta žaliai apsirengusi Kėdainiuose gyvenanti Lina sakė, kad jos tėvai ir teta augino agurkus, o dabar agurkus augina pati.

,,Lauko agurkus auginu lysvėje, jų nėra daug, bet užtenka šeimai. Kai prisodini daug, tenka išdalinti, todėl šiemet teko pamažinti. Auginu ,,Rodničok“ veislės agurkus – man jie geriausi. Šiuo metu man skaniausi šviežiai paraugti agurkai. Raugiu paprastai: dedu druskos, krapų, krienų, vyšnių lapų. Žiemai norėčiau išmokti pasigaminti ir konservuotų agurkų. Ypač agurkai man dera prie sūdytų lašinukų“, – pasakojo Lina.

,,Aš agurkų neauginu, užtat balkone užsiauginu vyšninių pomidorų. Bet agurkus labai mėgstu. Jų priaugina anyta. Ypač man skanu agurkai su medumi. Patinka ir rauginti, ir konservuoti, tik nepatinka šviežiai paraugti. Geriausiai agurkus raugia mano vyras“, – dėstė Brigita.

Tiki, kad agurkai neišeis iš mados

Festivalio aprangos kodą atitiko ir kėdainietė Vida Jablonskienė. Moteris pasakojo, kad kai draugai pakviečia mėgsta apsilankyti Agurkų šventėse, o šį kartą viliojo gera koncertinė programa ir geras oras. Specialiai žalių rūbų neieškojo, anksčiau turėjusi.

Paklausta, kokį ryšį turinti su agurkais, Vida atsakė esanti gryna kėdainietė, todėl be agurkų neįsivaizduojanti gyvenimo.

,,Anksčiau turėjau net du šiltnamius, neseniai juos nugrioviau. Dabar agurkus auginu lauke. Šiemet auginu lenkiškos veislės agurkus – ,,Uniwersalny ogorek“. Tai grynai lauko agurkai, kaip rekomendavo, labai gerai dera. Vėlokai pasodinau, bet dabar jau pradeda atsirasti agurkėlių. Svarbiausia, kad jie yra tamsūs, traškūs, kieti, labai tinka rauginimui.

Raugiu paprastai: šulinio vanduo, daug pridedu česnako, serbentų lapų, vyšnių lapų reikia nedaug, nes dėl jų agurkai keičia spalvą, dėl traškumo – keletą ąžuolo lapų. Būtinai nupjaustau agurkų galiukus. 3 l stiklainiui įberiu 2 v. š. (nubrauktus) druskos. Užpylus vandeniu, uždarau plastikiniu dangteliu ir pastatau šaltai. Kai vaikai daugiau imdavo, padarydavau apie 20 trilitrinių agurkų, o dabar – iki 10.

Anksčiau gamindavau įvairių mišrainių su agurkais – su kariu, su medumi, su svogūnais. Konservuodavau agurkus kartu su pomidorais.

Smagu, kad yra tokia Agurkų šventė, manau, kad agurkai niekada neišeis iš mados. Man asmeniškai – agurkas skaniausia daržovė, nors jis laikomas vaisiumi“, – pasakojo V. Jablonskienė.

Agurkus valgo nuo gegužės vidurio

Rolandas.

Žaliais marškinėliais dėvintis Rolandas sakė, kad perskaitęs internete apie aprangos kodą, norėjo jį ir atitikti.

,,Esu iš Bajėnų kaimo. Agurkus auginame tik savo poreikiams, turim tik 15 daigų.

Kai per daug priauga, vaikams atiduodame, kaimynams, bet neparduodame.

Žiemai agurkus raugiu aš, o konservuoja žmona. Būtinai naudoju šaltą vandenį. 1 l vandens beriu 2 v. š. druskos, dedu krapų, česnako. Uždarai stiklainiuose ir laikai šaltai.

Raugiu tik ,,Rodničok“ veislės agurkus, kuriuos auginam lauke.

Agurkus auginti išmokau iš kaimyno, kuris turi didelius šiltnamius. Agurkų, pomidorų bei paprikų daigus užsiauginame patys malkomis šildomame šiltnamyje.

Į žemę agurkus pasodinome šiemet vėliau – balandžio pabaigoje, bet gegužės antroje pusėje jau valgėme“, – mintimis dalinosi Rolandas.

Taip pat skaitykite