Karantinas, kaip ir koronavirusas, nesitraukia, o nuo jo pavargę žmonės vis labiau nebepaiso nustatytos tvarkos, kaskart už tai užsitraukdami didesnes pinigines baudas.
Karantinų skirtumai
Vasario 15–21 dienomis Kėdainių rajone buvo nustatyta 30 karantino taisyklių pažeidimų. Aštuoniolikai kėdainiečių skirtos 250 eurų baudos, keturiems – 500 Eur, trims – 600, dviems – 1 000 Eur, vienam – 1 200 Eur. Vienam mūsų kraštiečiui teisena nutraukta, dėl kito sprendimas nepriimtas.
Pasak Odetos Vaitkevičienės, Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos poskyrio vadovės, lyginant pirmąjį karantiną su antruoju pastebėta, kad per pirmąjį karantiną gyventojai daugiau informavo apie kaukes nedėvinčius asmenis ar veiklą vykdančias įstaigas ir įmones, kurioms veikla buvo uždrausta.
„Tuo tarpu antrojo karantino metu sulaukta daug daugiau pranešimų apie besibūriuojančius asmenis, apie įvairius galimus saviizoliacijos pažeidimus“, – sakė O. Vaitkevičienė.
Atsižvelgia į aplinkybes
Kėdainių rajone nuo 2020 metų balandžio 1 dienos iki 2021-ųjų vasario 1-osios surašyti 409 administracinio nusižengimo protokolai.
„Paskirtos baudos, atsižvelgiant į asmens anksčiau padarytus nusižengimus ar kartu su karantino sąlygų nesilaikymu padarytą pažeidimą gali būti, pavyzdžiui, subendrinta paskirta suma, siekia nuo 250 iki daugiau nei 1 tūkst. eurų“, – teigė O. Vaitkevičienė.
Pasiekia ir teismą
Duomenys, kiek tiksliai pažeidėjų susimoka paskirtas baudas, policijoje nerenkami.
Padarius pažeidimą pirmiausia išrašomas protokolas su nurodymu. Jei per numatytą laiką bauda nėra sumokama ar nesikreipiama dėl jos užginčijimo į teismą, atvejį nagrinėja teismas.
„Jei ir po teismo sprendimo per numatytą laiką nesiimama baudą sumokėti, informacija perduodama į Valstybinę mokesčių inspekciją priverstiniam išieškojimui. Visgi, iš bendrosios praktikos, pareigūnai pastebi, kad didžioji dalis pažeidėjų paskirtas baudas susimoka laiku. Būna atvejų, kai sprendimas paskirti baudą skundžiamas, tada atvejį nagrinėti imasi teismas“, – kalbėjo O. Vaitkevičienė.
Susirenka jaunesni
Pastaruoju metu didžioji dalis fiksuojamų pažeidimų – ne vieno namų ūkio kontaktai. Pasitaiko atvejų, kuomet pareigūnai, reaguodami, jog triukšmauja, atvykę randa kelių namų ūkių rengiamą pasibuvimą.
„Kalbant apie tai nemaža dalis tokių ne vieno šeimos ūkio kontaktų nustatoma tarp jaunesnių gyventojų, ypač tikrinant patikros postuose vykstančiuosius automobiliais“, – pastebėjo O. Vaitkevičienė.
Administracinė atsakomybė
Karantino taisyklių pažeidėjai baudžiami pagal Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso (LR ANK) 45 str. 4 d. (Visuomenės sveikatos srities Europos Sąjungos reglamentų ar sprendimų, higienos norminių aktų ar kitų visuomenės sveikatos srities teisės aktų, Lietuvos Respublikos žmonių užkrečiamų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo pažeidimas).
„Tokie pažeidimai užtraukia baudą asmenims nuo penkių šimtų iki vieno tūkstančio penkių šimtų eurų ir juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – nuo vieno tūkstančio penkių šimtų iki šešių tūkstančių eurų“, – teigė O. Vaitkevičienė.
Ne mažiau 20
Vasario 15–21 d. Kėdainių rajone buvo surašyta 30 administracinio nusižengimo protokolų už įvairius karantino režimo pažeidimus.
Vasario 8–14 d. Kėdainių krašte 30 asmenų pažeidė karantino taisykles.
Vasario 1–7 d. nustatyta 20 pažeidėjų.
Sausio 25–31 d. 26 asmenims už įvairius karantino pažeidimus buvo surašyti administracinio nusižengimo protokolai.
Sausio 18–24 d. Kėdainiuose prasižengė 47 gyventojai.
Sausio 11–17 d. 32 kėdainiečiai nubausti dėl karantino pažeidimų.
Gruodžio 28 – sausio 3 d. Kėdainių rajone surašytas 41 administracinio nusižengimo protokolas už įvairius karantino sąlygų pažeidimus.
Nuotraukoje – Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos poskyrio vadovė O. Vaitkevičienė. (Kauno AVPK nuotr.)