Nuo 2023 m. vasario 1 d. nustatyta AB „Panevėžio energija“ vienanarė centralizuotai tiekiamos šilumos kaina už suvartotą šilumos kiekį – 8,85 ct/kWh (be PVM). Įvertinus nustatytą šilumos kainą ir geriamojo vandens ir nuotekų tvarkymo paslaugų kainas, karštas vanduo Panevėžio miesto gyventojams kainuos 6,78 euro už kubinį metrą (be PVM). Gyventojams teikiamai šilumai ir karštam vandeniui 9 % pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifas yra kompensuojamas valstybės biudžeto lėšomis.

AB „Panevėžio energija“ eksploatuojamas šilumos ūkis

AB „Panevėžio energija“ yra vienintelė regioninė įmonė Lietuvoje, kuri eksploatuoja Panevėžio, Kėdainių, Pasvalio, Kupiškio, Rokiškio, Zarasų miestų ir rajonų  šilumos ūkius. Nepriklausomai, kiek kokiame mieste kainuoja pagaminti ir patiekti šilumą, visoms regiono savivaldybėms nustatoma vienoda šilumos kaina.

Apie 70 proc. tiekiamos šilumos vartotojams yra pagaminama AB „Panevėžio energija“ katilinėse, apie 30 proc. šilumos superkama iš nepriklausomų šilumos gamintojų.

Per pastaruosius metus AB „Panevėžio energija“ eksploatuojamose katilinėse pastatė biokuro katilus su kondensaciniais ekonomaizeriais. Tai leido bendrovei atsisakyti brangaus iškastinio kuro, o biokuro panaudojimą padidinti iki 80-90 proc. Mažinant priklausomybę nuo iškastinio importuojamo kuro, ne tik sumažėjo deginamų gamtinių dujų kiekis katilinėse, bet atitinkamai mažėjo ir šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimas į aplinką.

Rekonstruotos katilinės, įdiegti pažangiausių technologijų šilumos gamyboje įrenginiai, pastatyta saulės jėgainė elektros energijos gamybai bei atnaujinti šilumos tiekimo vamzdynai bendrovei suteikia galimybę efektyviai naudoti energetinius išteklius ir siekti mažesnės šilumos kainos.

Energetinės krizės įtaka šilumos kainai

2021 m. spalį AB „Panevėžio energija“ šilumos kaina buvo tik 4,70 ct/kWh (be PVM), tačiau 2022 metais kilusi pasaulinė energetinė krizė kelis kartus išaugino kuro kainas, tad išaugo ir šilumos kaina.

Šilumos kainą didino ir AB „Lifosa“ veiklos sustabdymas. Iš šios įmonės, kuri sustabdyta dėl karo Ukrainoje, AB „Panevėžio energija“ daugiau nei dvidešimt metų pirko šilumą ir tiekė ją Kėdainių miesto vartotojams. Dėl sankcijų sustabdžius „Lifosos“ gamyklą „Panevėžio energija“ buvo priversta trūkstamą energijos kiekį  pagaminti pati Kėdainių katilinėje, deginant gamtines dujas ar dyzeliną.

Apie 15 proc. visos patiektos į tinklą šilumos (vartotojams) sudaro iš nepriklausomo šilumos gamintojo AB „Lifosa“ perkama šiluma. Kadangi iš AB „Lifosa“ perkamos šilumos kiekis kol kas sudaro tik trečdalį šilumos, reikalingos Kėdainių miesto šilumos poreikiui užtikrinti, likusią dalį šilumos AB „Panevėžio energija“ gamina Kėdainių miesto katilinėje.

Sausio šilumos kaina, palyginus su 2022 m. gruodžiu, mažėjo 2,8 proc. iki 9,31 ct/kWh (be PVM). 2023 m. sausio mėnesį tarp 49 šalies šilumos tiekimo įmonių pagal šilumos pigumą AB „Panevėžio energija“ yra vienuolikta.

Nuo vasario 1 d. pingant biokurui ir dujoms šilumos kaina irgi pasuko mažėjimo linkme. AB „Panevėžio energija“ klientams nuo vasario 1 d. šiluma kainuos 8,85 ct/kWh (be PVM).

Ateityje – energetinio efektyvumo didinimas

Ilgalaikiai AB „Panevėžio energija“ tikslai padeda ne tik sukurti prielaidas šilumos kainai stabilizuoti, bet ir prisidėti prie klimato kaitos bei oro taršos mažinimo tikslų.

Plėtodama saulės elektrinių projektus, AB „Panevėžio energija“ 2023 metais įrengs keturias naujas 487 kW bendros galios saulės elektrines Kėdainiuose, Rokiškyje, Zarasuose, Panevėžyje.

Išnaudodama vieną novatoriškiausių būdų šilumą paversti elektros energija, 2023 metais bendrovė planuoja pastatyti 105 kW nominalios galios Organinio Renkino ciklo (ORC) įrenginį Rokiškio miesto katilinėje. ORC technologija leis išnaudoti biokuru gaminamą šilumą ir papildomai gaminti elektros energiją, kuri bus panaudota bendrovės reikmėms. Rokiškio katilinėje planuojama ir naują biokuru kūrenamą garo katilą pastatyti. 

Siekiant šilumos gamybos proceso techninio optimizavimo tarp dviejų Panevėžio miesto katilinių, 2023 metais Panevėžio elektrinės katilinėje bus pastatytas naujas dujomis kūrenamas 13 MW galios vandens šildymo katilas su kondensaciniu ekonomaizeriu. Esant nedideliam šilumos poreikiui, naujas katilas galės dirbti mažesne galia ir leis efektyviau išnaudoti esamus biokurą naudojančius katilus, o kartu ir sumažinti gamtinių dujų vartojimą.

AB „Panevėžio energija“ planuoja modernizuoti ir Panevėžio termofikacinę elektrinę, pastatant biokuro garo katilą ir panaudojant esamą 9,5 MW galios garo turbiną. Biokuru pagaminta elektros energija  būtų  parduodama elektros biržoje, o proceso metu susidariusi šiluma būtų tiekiama į miesto centralizuotus šilumos tinklus. Modernizavus elektrinę, didėtų atsinaujinančių išteklių panaudojimas, mažėtų neigiamas poveikis aplinkai ir priklausomybė nuo gamtinių dujų.

Šaltinis: Kėdainių r. savivaldybė

Titulinė nuotrauka: A. Barzdžiaus nuotr.