Pastaruoju metu šalyje besiplečianti kova už gyvūnų teises neaplenkė ir
Kėdainių. Iš sekmadienio į pirmadienį Pilionių kaime įsiplieskė konfliktas tarp savanorių gyvūnų globėjų ir vieno šio kaimo sodybos šeimininko.

Per visą šalį nuvilnijusio konflikto atomazga – dalį gyvūnų paėmė globos draugija, dalis atiduota savanoriams, o šeimininkas atsidūrė areštinėje.

Į įvykio vietą buvo sulėkę daugybė tarnybų – policijos pareigūnai, maisto ir veterinarijos, savivaldybės viešosios tvarkos, seniūnijos atstovai. „Kėdainių mugei“ su šunų savininku susisiekti nepavyko.

Šią savaitę Pilioniuose, Dotnuvos seniūnijoje, gyvūnų globėjai inicijavo šunų gelbėjimo akciją.

Pasipriešino pareigūnams

Kaip informavo Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos poskyris, rugsėjo 6 d. 21.17 val. gautas pranešimas, kad Pilionių kaime veikia galimai nelegali veisykla. Prašyta pareigūnų patikrinti sąlygas.

Lygiai tuo pat metu – 21.17 val. – sulaukta ir kito pranešimo, kad po pranešėjo kiemą vaikšto nepažįstami asmenys, atvažiavę automobiliais, ir prašomi nesišalina.

Pasak pareigūnų, konflikto nebuvo, paprašyta išsiskirstyti.

Tą patį vakarą, tik šiek tiek vėliau, 22.40 val. pranešta, jog buvo apgadinti asmenų, atvykusių dėl gyvūnų laikymo sąlygų, automobiliai „BMW“, „VW Golf“ ir „Audi A4“. „VW Golf“ vairuotojui trenkta automobilio durelėmis.

Sulaikomas vyras (gim. 1959 m.) pasipriešino pareigūnams, todėl ir buvo sulaikytas. Dėl to buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl viešosios tvarkos pažeidimo (LR BK 284 str.) ir dėl pasipriešinimo valstybės tarnautojui (LR BK 286).

Už viešosios tvarkos pažeidimą maksimali bausmė – laisvės atėmimas iki dvejų metų, už pasipriešinimą valstybės tarnautojui – laisvės atėmimas iki trejų metų.

Iš viso rugsėjo 7–8 dienomis buvo paimta vienuolika laikų veislės mišrūnų, kurių amžius nuo 1 iki 7 metų. Du paimti šunys buvo perduoti savanoriams, o devyni – Kauno gyvūnų gerovės namams „Nojus“.

Sodybos šeimininkas šunis laikė šalia tvenkinio.

Nebuvo paslaptis

Pasak Dotnuvos seniūno Vytauto Grigo, seniūnija bei policijos pareigūnai jau ir anksčiau buvo gavę nusiskundimų dėl šio Pilionių kaimo gyventojo, buvusio policijos pareigūno, elgesio su gyvūnais. Taip pat prieš keletą metų seniūnas buvo sulaukęs vietos gyventojų skundų, kad vyras medžioja su savo šunimis, o aplink sodybos teritoriją laksto palaidi augintiniai, kurie žmonėms neleidžia praeiti.

„Jau tada ėmėmės priemonių, buvo atvykusi policija, bet po kiek laiko šeimininkas vėl sugrįždavo prie savo gyvenimo būdo. Mūsų duomenimis, anksčiau jis laikė daugiau kaip 60 šunų, o pastaruoju metu jų buvo perpus mažiau – 32. Blogai, kad šeimininkas neprižiūrėjo savo augintinių“, – kalbėjo V. Grigas.

Gyveno po du

Liudininkų teigimu, pilioniškio auginami šunys laisvai lakstė po sodybą, dalis jų buvo pririšti prie būdų, išmėtytų po visą teritoriją. Keturkojams buvo sukaltos būdos, kuriose gyveno po du. Dalis varganų šunų namelių pastatyta prie šalia esančio tvenkinio.

„Matyt taip buvo padaryta todėl, kad jie galėtų palakti vandens. Buvau įvykio vietoje, nepasakyčiau, jog šunys buvo labai išbadėję, liesi. Mačiau iš skerdyklos pridėtų kaulų. Bėda, kad juos laikė ne patalpose, o sumestus lauke, kaitroje, nehigieniškai. Šunys tikrai buvo neprižiūrimi taip, kaip to reikalauja įstatymai“, – pasakojo seniūnas.

Tokiomis sąlygomis gyvenančius keturkojus užfiksavo gyvūnų globėjai.

Kilo konfliktas

Prie sodybos savanoriai budėjo nuo sekmadienio vakaro iki pirmadienio popietės. Tiesa, seniūnas stebisi, kad sekmadienio vakare, rugsėjo 5-ąją, šunų gelbėjimo akciją surengę savanoriai apie tai neinformavo vietos tarnybų, seniūnijos, o tik susikvietė respublikinę spaudą.

„Keistas toks sprendimas. Informacija apie galimą šunų veisyk­lą, gyvūnų nepriežiūrą pirmiausia pasirodė socialiniuose tinkluose, savanoriai pradėjo rinktis prie sodybos. Šeimininkas pasipriešino, kad atvykusieji nesibrautų į jo teritoriją, nes jie užblokavo keliuką į sodybą, kad savininkas manomai neišvežtų, nenužudytų šunų, todėl kilo konfliktas, įvyko muštynės, iškviesta policija“, – pasakojo V. Grigas.

Pasak Dotnuvos seniūno, kad nurimtų konfliktas, šeimininkas galiausiai savanoriams atidavė–padovanojo  apie  septynis šunis.

Sužinojo iš spaudos

Mantviliškio seniūnaitis Marius Kižauskas sakė, kad kartais iš gyventojų girdėdavo nusiskundimų, kad Pilionių kaime laksto palaidi šunys. Tačiau apie įvykius iš sekmadienio į pirmadienį jis taip pat sužinojo iš respublikinės spaudos, o ne iš akciją inicijavusių savanorių.

„Kažkokių didelių problemų nebūdavo, tik girdėdavau, kad laksto palaidi šunys šalia kelio. Bijo suaugusieji ir vaikai praeiti. Buvo policija tą žmogų sulaikiusi, bandyta spręsti problemas, bet, matyt, rezultatų tai nedavė“, – sakė M. Kižauskas.

Kauno gyvūnų gerovės namų „Nojus“ namuose atsidūrę keturkojai labai stresuoja, tačiau jiems nereikia intensyvaus gydymo.

Pranešė telefonu

Iškart į įvykį sureagavo policijos pareigūnai, maisto veterinarijos tarnybos specialistai, aplinkosaugos specialistai.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Kauno departamento Jonavos skyriaus vedėja-valstybinė veterinarijos inspektorė Diana Šutovienė sako, kad informaciją apie situaciją Pilionių kaime rugsėjo 7 dieną gavo telefonu iš Kėdainių rajono savivaldybės atstovų, kurie informavo, jog čia vyksta žmonių susibūrimas dėl šunų laikymo sąlygų.

Paimta vienuolika

„Iš viso rugsėjo 7–8 dienomis buvo paimta vienuolika laikų veislės mišrūnų, kurių amžius nuo 1 iki 7 metų. Du paimti šunys buvo perduoti savanoriams, o devyni – Kauno gyvūnų gerovės namams „Nojus“. Kaip informavo gyvūnų globos namų atstovai, veterinarijos gydytoja atliko klinikinę šunų apžiūrą, gyvūnų būklė patenkinama“, – sakė D. Šutovienė.

Nepripažino ir neigė

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Kėdainių skyriaus darbuotojai pagal iš Aplinkos apsaugos agentūros gautą pranešimą prieš porą metų – 2018-ųjų kovo 21 dieną, atliko patikrinimą minimoje gyvūnų augintinių laikymo vietoje.

„Gyvūnų augintojas nepripažino, kad veisia šunis, neigė jų pardavimą, o teigė, kad juos augina savo malonumui ir sodybos apsaugai“, – pabrėžė D. Šutovienė.

„Vienam keturkojui medžioklės metų buvo iškąsta lūpa, todėl likusi sena trauma. Kitam lūdžusi uodega, o kaklo srityje matosi įsirėžusios grandinės palikti randai. Tai – senos traumos, patirtos medžioklės metu“,  J. Anulienė.

Iš Pilionių paimti šunys ne tik apimti blusų, bet ir matyti traumų palikti randai. 

Rasta pažeidimų

Minėto patikrinimo metu buvo nustatyta gyvūnų gerovės ir šalutinių gyvūninių produktų laikymo ir naudojimo reikalavimų pažeidimų.

Pasak D. Šutovienės, dėl nustatytų pažeidimų buvo pritaikytas Administracinių nusižengimų kodekso 343 straipsnis ir paskirta nuobauda.

„Tais pačiais metais, 2018-ųjų gegužės 3 dieną buvo atliktas pakartotinis patikrinimas – trūkumų šalinimo kontrolė. Konstatuota, kad tikrinimo metu nustatyti trūkumai buvo pašalinti. Kalbant apie šių metų rugsėjo įvykius toje Pilionių sodyboje, tyrimas tęsiamas, šeimininkui bus taikoma Administracinių nusižengimų kodekse numatyta atsakomybė“, – teigė D. Šutovienė.

Būklė buvo sunki

Kauno gyvūnų gerovės namų „Nojus“ atstovų teigimu, pas juos tikrai buvo atvežti devyni šunys. Pasak įstaigos veterinarės Justinos Anulienės, viena kalytė laukiasi, jai iki šuniukų atsivedimo liko maždaug trys savaitės. Pora šunų turi senų traumų – lūžusius pirštakaulius.

„Vienam keturkojui, kaip veterinarijos gydytojai minėjo savininkas, medžioklės metu buvo iškąsta lūpa, todėl likusi sena trauma. Kitam lūžusi uodega, o kaklo srityje matosi įsirėžusios grandinės palikti randai. Tai – senos traumos, patirtos medžioklės metu. Taip pat visi šunys turi blusų, o vienam rasta ir poodinių erkių“, – sakė J. Anulienė.

Pasak „Nojaus“ atstovės, šunų būklė nėra kritinė, tačiau pasikeitus aplinkai jie labai stresuoja, bet turi apetitą, todėl šiuo metu jiems nereikia intensyvaus gydymo.

Gyvūnų kailis pilnas parazitų.

Informacijos neturi

Šiuo metu VMVT tarnyba apie kitas tokias problemines vietas Kėdainių rajone informacijos neturi.

Rugsėjo 8 d. duomenimis, Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) gavo per 250 pranešimų apie pažeidimus, susijusius su gyvūnų laikymo sąlygų, gyvūnų gerovės ir apsaugos reikalavimų pažeidimais, nelegaliu gyvūnų veisimu ir pan. Nuo praėjusio ket­virtadienio pradėta 12 tyrimų, pareigūnai toliau aktyviai tikrina visą gaunamą informaciją.

VMVT ir Policijos pareigūnai, dirbdami su gyvūnų globos įstaigų, savivaldybių administracijų atstovais, pilietiškais gyventojais ir visuomenininkais, patikrinimus dėl gyvūnų nepriežiūros, žiauraus elgesio su jais ir galimos nelegalios veiklos atlieka visoje Lietuvoje, organizuojami bendri ekipažai, sureaguojant į visus gaunamus pranešimus.

Dėl ko skambina

Šiuo metu pagal surinktus duomenis tyrimai vyksta 9-iuose šalies regionuose: Alytuje, Kaune, Kėdainiuose, Panevėžyje, Tauragėje, Telšiuose, Šiaulių, Širvintų ir Kretingos rajonuose.

VMVT taip pat vertina visus iš pilietiškų asmenų naujai gaunamus pranešimus ir informaciją dėl galimai netinkamos gyvūnų priežiūros, turint pakankamą pagrindą, bus inicijuoti nauji tyrimai.

Daugiausia skambučių ir pranešimų gauta iš Kretingos rajono (virš 190), taip pat Širvintų, Kėdainių ir kitų šalies vietų. Pranešimai gauti dėl įtariamo nelegalaus gyvūnų veisimo, žiauraus elgesio su gyvūnais, jų kankinimo, nepakankamos priežiūros, gyvūnų laikymo jų rūšies, amžiaus, fiziologijos ir elgsenos neatitinkančiomis teisės aktais nustatytomis sąlygomis, veterinarinės pagalbos nesuteikimo ir kt.

Dalis keturkojų nebuvo pririšti.

Kviečia pranešti

Gyventojų, turinčių informacijos apie pastebėtus galimai nelegalius gyvūnų veisėjus, gyvūnų gerovės, jų laikymo sąlygų pažeidimus, prašoma informuoti VMVT el. paštu skundai@vmvt.lt arba telefonu 8 800 40 403, arba internete užpildant pranešimo formą https://vmvt.lt/skundu-formos.

Kai publikacija jau buvo paruošta spaudai, „Kėdainių mugė“ gavo Aplinkos apsaugos departamento atsakymus:

„Apie susidariusią situaciją Pilionių km., Kėdainių r. Aplinkos apsaugos departamentas sužinojo rugsėjo 7 d. apie 17.50 val.

Asmuo baustas už Medžioklės ir teritorijoje taisyklių pažeidimus, už neteisėtą medžioklę ir gyvūnų pasisavinimą iš medžioklės plotų vienetų. Taip pat asmeniui dėl pažeidimų reikėjo atlyginti gamtai padarytą žalą – maždaug 6 700 eurų. Tuo metu, per patikrinimą pas asmenį rasta naminės degtinės apie 60 l ir kontrabandinių cigarečių. Dėl šių radinių į sodybą buvo iškviesta Valstybinė maisto veterinarijos tarnyba, taip pat policija.

Rugsėjo 7 d. patikrinimo metu nustatyta, kad asmuo šunų laikymo vietas įrengė per arti vandens telkinio, pakrantės apsaugos juostoje, taip buvo kliudoma fiziniams asmenims praeiti vandens telkinio pakrante. Artimiausiu metu asmuo bus traukiamas administracinėn atsakomybėn. Asmuo turės šunų laikymo vietas perkelti toliau nuo vandens telkinio. Dėl įvykio pradėtas tyrimas.“

(Portalo „Kauno diena“, skaitytojų ir Kauno gyvūnų gerovės namų „Nojus“ nuotr.)

About The Author

Related Posts

24 komentarai

 1. Ugne

  O kur buvo Kedainiu zurnalistai kai ju pagalbos reikejo savanoriams sekmadieni ir pirmadieni? Kai saukemes ju bet jie negirdejo. Ko verta vietine ziniasklaida, kuri net i ivykio vieta nenuvaziuoja. Aciu Dievui, repsiblikine padejo ir jau pirmadieni apie Kedainius rase delfis, lrytas, 15 min net filmavo. Pirmadieni pranesa visa Lietuva, net LNK televizija, o Muge atsibunda penktadieni. Ko verta tokia ziniasklaida? Jus subines gali bent karta pajudint ir ant karstuju atvykt i ivyki, o ne po savaites ji aprasyt? Rinksim parasus ir siusim Grinkeviciui, tokiu zurnalistu mums nereikia.

  Atsakyti
  • Rimantas

   Ko čia lendi su savo pamokslas? Ar geri vaistus nuo paranojos? Ir gerai kada norėjo tada ir parašė. Koks tavo sušiktas reikalas. Gal užteks jau apie tuos šunis, jau užkniso. Nieko nebėra ko skaityti, tik apie juos. Geriau pasirūpintų senais žmonėmis. Iš gero gyvenimo ir neturėjimo ką veikti, pradeda daryti nesąmones.

   Atsakyti
   • Aušra

    Rinksi parašus? Ant kokio popieriaus bus tie surinkti parašai? Tiks vietoj tualetinio.? Tai tada sėkmės rink kuo daugiau. Rink ką tik tu nori. Tavo valia kaip danguj, taip ir ant žemės. Ei į savo rinką ir rašyk apie savo suktagalvius manipuliatorius. Apie savo numylėtą,, partneri“. Ar užgęso ugnelė nebėra apie ką rašyti?
    Šiandien šunys, vakar vaikai, kas rytoj? Braunasi į privačias valdas. Parduoda atėmę ar pavogę, prisidengdami gyvūnų gynėjais. Barakas.
    Ar nėra tarnybų, kurios turi vykdyti prevenciją? Sėdi sau ir bezda. Tegul pakelia subines nuo kėdžių ir pradeda dirbti.

 2. As

  Tinginiai, net nuotraukas ima is respublikinio portalo, net vietoje nebuvo!!!!

  Atsakyti
   • Gitana

    O kur pupuliukas… Meras? Ar ne jo darbas savivaldybės teritorijoje esančiais veislynais pasidomėti. Atlekia, kai sužino iš žiniasklaidos (aišku ne iš,, rinkos“). Ir vaidina šventą. Kaip ir visada, kaip iš mėnulio iškritęs, nieko nežino, o ir nelabai jam, matomai, įdomu.

  • Gytis

   Ir labai gerai daro. O ką toj pačioj vietoj būna kitokios fotkės? Na, žinai kokių kampu pažiūrėsi.a, ne..
   ,, Kėdainių mugė“ nuostabus portalas. Šaunuoliai. Linkėjimai kolektyvui.
   ,, rinkute“ kakute, pavydėkit, pavydėkit ir dar kartą pavydėkit. Jums iki,, Kėdainių mugės“ kaip iki mėnulio(atleiskit senas bajeris). Bet tam kartui tiks. Sėkmės ieškoti šiknoj sliekų. Oi, sėkmės gyvenime ir meilėje. Viso, iki pasimatymo, pupa.

   Atsakyti
 3. milda

  Kedainiuose galima skambinti ir zurnalistas mieste atvyksta vietinis per 10 min kaime 20-30 min priklauso nuo atstumo. I avarijas gaisrus vaziuoja kitas nelaimes. Kedainiu Matoniu ji vadinam toks stambokas

  Atsakyti
 4. benas

  Tikrai neesu nei nijolinis, nei musu krasto sekminis, bet nesupykut, bet tokios muges apsukos tikrai liudina. Po savaites nuo ivykio jus tik informuojat, tai kur jus ta vakara buvot, uz ka gerb Saulius jums tikrai nevlogas algas moka?

  Atsakyti
  • Pone mielas,

   ko jūs taip sergant svetimom ligom? Kiek kas moka, ar kiek nemoka.
   Sauliukas mums moka po dvi,, štukytes“ir sakė dar dadės. Jei jums jolka mažai moka, ateikit dirbti į,, Kėdainių mugę“ kiemsargiu. Jis žinokit irgi gerai gauna.

   Atsakyti
  • Ramas

   O man tokios apsukos labai patinka. Net labai. Ir vėl tu čia?
   Čia Aš rašau komentarus.
   Gal žinai kaip samdytas politikas gyvena, tas iš ligoninės?
   Šiaip tai ir aš laukiu dovanų. Jau man tik tų vėliavų ir tu giesmių neraikia. Aš moku gerai pagiedot ir be popieriuko, kai,, įkalu“

   Atsakyti
 5. Birutė

  Šitas gyvūnų gelbėjimo vajus man primena istoriją apie Matuką. Kai po jo žūties buvo imtasi itin uoliai saugoti vaikus nuo netinkamai juos auginančių tėvų. Atsirado įstatymas, kuriuo valdžiažmogiai ne kartą peržengė ribas. Eglės Kručinskienės istorija. Moteris buvo tampoma po teismus už tai, kad sudraudė savo vaiką. Čia Lietuva, čia lietūs lyja. Ir čia, ar tik seime nebus prastumtas įstatymas, kuris neleis gyvūnų įsigyti iš nelegalios veisyklos.

  Atsakyti
 6. as

  Neispykit, pykčiai tikrai prie gero nepriveda, tik naikina paskutines nervų lasteles. eji rimtai ir atvirai, keistas Mugės reagavimas į bėdą po savaitės, kai tema jau išsisėmusi, visų išrodyta ir iškalbėta. Gal naujoji vadovė galėtų kažkaip savo žurnalistus „pajudinti“? Nes kiek žinoma, tai ji įvedė daug teigiamų pokyčių. Mugė tapo įdomesnė, dabar vienintelė bėda – operatyvumas.

  Atsakyti
  • Asta

   Oi kaip gerai tu žinai apie naujas vadoves. Konkurentai nepatinka? Nieko nepadarysi. Ne viskas gali patikti. Tokia realybė gyvenimo… Tru tu tu…

   Atsakyti
   • as

    Taip, pagrindinė bėda – neopertyvumas.

 7. asilas

  Šiaip mieli komentariai katrie žinot kaip reikia dirbti patys eikite dirbti į mugę.rasykite cv Sauliui .tikrai busite geresni. Jūsų stambus Matonis – kurio megstamas posakys yra koks skirtumas ką parašyti vis tiek sueis, pats tą info, kaip dažniausiai būna nusvilpia iš kitų ar interneto.o jo medžiaga apie sunis buvo niekine.viska ėmė iš interneto. net nuotraukas.o straipsni įdėjo ir interneto nuotraukas tik viena diena anksciau nei muge.o kur buvo tos sunu akcijos savanoriai, kad nei rajono spauda nei valdžia nei seniunas apie įvykį, kad čia suleks visi nežinojo.tik gyvai pamatė delfy.gal galėjo ir kaimiečius žurnalistus pasikviesti o net tik piarintis per šalies portalus.kad pasirodytų.paaiskinkite visaziniai

  Atsakyti
  • as

   Žodžiu, išvada viena. visai rajono žiniakslaidai reikia pasitemti. JEI VYKSTA TOKS KARŠTAS ĮVYKIS – KUO GREIČIAU SKUBĖTI Į JĮ, JEI KYLĄ GAISRAS AR įvyksta AVARIJĄ – VAŽIUOTI IR DARYTI „LIVE“ VIDEO TIESIAI Į FEISBUKĄ, TURI BŪTI REAGUOJAMA NEDELSIANT. NUOTRAUKOS TURI BŪTI NE ASOCIATYVIOS, O IŠ ĮVYKIO VIETŲ. pasitemkit visi, gerbiami žurnalistai, kartelė kyla, o jūs liekate kaimiečiais ir toliau. Jau nekalbu apie balticum, kuri apie tokius įvykius išvis nerodo, tik renginukus savo parodo, neįdomius.

   Atsakyti
  • Marius

   Bet kad jo video ima visi portalai ir nuotraukas. Gal jam primoka uz tai? Video vaizdus tai jis parduoda LNK televizijai. Ta kamera „go pro“ , ant jos LNK zenkelelis gal jam isnuomota. Aparatura tai brangi tikrai. Is kokiu pinigu visa tai? Ir vazineja su bmw jau

   Atsakyti
  • Rita

   Ne tik Matonis, bet RA apskritai temas is interneto daug ima is Laisvi Kedainiai ir kitu feisbuko grupiu. Kedaoniu Bedos Kuktiene amzinai apraso ne viena karta grupe. Ir visi kiti zurnalistai ta pati daro. Bendrai ir didieji portalai ta pati daro vagia temas is feisbuko

   Atsakyti
  • Asile

   Tavo komentaras primena vienas prie vieno per visas rozetes transliuojamą subinlaižių toną iš,, rinkos“.

   Atsakyti
   • falas

    Ciulpk stambu tikro vyro organa. Ne maziuka, bet stora, kieta ir ilga.

 8. Atsilupėli,

  O rinkos pahalujas parodė savo neišprusimą ir intelekto stoką. Esi visiškas besmegenis! Kaip uspaskis pasakytų,, tupas žurnalistas „

  Atsakyti

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.