Penktadienis, 22 lapkričio, 2024
-0.7 C
Kėdainiai
PradžiaKrašto žiniosPernai kėdainiečiai nepasinaudojo parama, kaip bus šiemet?

Pernai kėdainiečiai nepasinaudojo parama, kaip bus šiemet?

-

Žemės ūkio ministerija paskelbė gerąją naujieną nuo vilkų nuostolių patiriančių ūkinių gyvūnų laikytojams. Šiemet paramą prevencinėms priemonėms įsigyti galės gauti daugiau šalies savivaldybių. Kėdainių rajono gyventojai, kurių ūkiams šie plėšrūnai padarė nuostolių, pinigines išmokas galėjo gauti ir 2020-aisiais, ir į jas – pretenduoti 2021-aisiais metais.  

Du etapai

Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) Ryšių su visuomene skyriaus atstovai „Kėdainių mugei“ sakė, kad pareiškėjai gali būti fiziniai ir juridiniai asmenys, užsiimantys žemės ūkio veikla – deklaruojantys pasėlius ir žemės ūkio naudmenas bei turintys Ūkinių gyvūnų registre valdos valdytojo ir (ar) partnerio ar valdoje registruoto šeimos nario vardu registruotų ūkinių gyvūnų (galvijų iki 2 metų, avių ir ožkų) ir teisėtais pagrindais valdantys žemės sklypus, kuriuose numatoma įrengti apsaugos priemones.

„Atkreiptinas dėmesys, kad tinkamumo gauti paramą sąlygos šiuo metu tikslinamos. 2021 metais paraiškas pagal šią priemonę numatoma rinkti dviem etapais: nuo balandžio 1 dienos iki birželio 15-osios ir nuo liepos 1 dienos iki rugsėjo 15-osios“, – rašoma ŽŪM atsakyme.

Paraiškų negavo

ŽŪM skelbia, kad šiais metais nuo vilkų nuostolių patiriančių ūkinių gyvūnų laikytojams – paramą prevencinėms priemonėms įsigyti galės gauti nebe 26, o 43 savivaldybių sklypų savininkai.

Parama skiriama tik tose savivaldybėse sklypus valdantiems pareiškėjams, kuriose žalos atvejų nustatyta ne mažiau kaip penkis kartus per paskutinius penkerius metus.

Nukentėjusiems 100 proc. kompensuojamos elektrinių aptvarų įsigijimo išlaidos. O vienam paramos gavėjui skiriama iki 5 tūkst. Eur.

Kėdainių rajono ūkinių gyvūnų laikytojai tarp paramos gavėjų buvo ir 2020 metais, taip pat šiame sąraše išlieka ir 2021-aisiais. Tačiau, Nacionalinės mokėjimo agentūros duomenis, 2020 metais per abu kvietimus iš Kėdainių savivaldybės gyventojų paraiškų gauta nebuvo.

Pirmasis paraiškų rinkimas įvyko 2020 metais. Paramos prašė 205 pareiškėjai iš skirtingų savivaldybių, bendra jų prašoma suma sudarė daugiau kaip 888 100 Eur.

Didžiausi nuostoliai

Prevencinėms priemonėms, liaudiškai vadinamam elektriniam piemeniui, paramą skiria Žemės ūkio ministerija, o žalą už papjautus ūkinius gyvūnus atlygina Aplinkos ministerija.

2020 metais mūsų krašte vilkai sudraskė 12 avių, apskaičiuota piniginė žala siekia 1 231 Eur.

Kėdainių rajone nuo vilkų nukentėjo keturių seniūnijų gyvūnų augintojai. Dotnuvos seniūnijoje vienam gyventojui plėšrūnai papjovė dvi avis, Josvainių – vienas gyventojas neteko  keturių, du Krakių seniūnijos ūkinių gyvūnų laikytojai prarado penkias avis, o Surviliškio – gyventojas vieną.

Didžiausius nuostolius vilkai padarė Krakių seniūnijoje.

2020 metais į Aplinkos ministeriją dėl vilkų ūkiniams gyvūnams padarytos žalos atlyginimo kreipėsi 5 asmenys, kurie prarado 12 avių. Iš viso jiems išmokėta 916,18 Eur. 

2021-aisiais Aplinkos ministerija prašymų atlyginti žalą dar negavo.     

Apie 30 vilkų

Kėdainių medžiotojų ir žvejų draugijos vadovo Lioniaus Stanevičiaus duomenimis, 2020 metais mūsų rajone buvo sumedžioti penki vilkai. Po du pilkius nušauta Surviliškio ir Gudžiūnų seniūnijose bei vienas Josvainių seniūnijoje.

„Šiuo metu vyksta stambiųjų plėšrūnų – vilkų ir lūšių, apskaita. Remiantis medžiotojų pastebėjimu, dabar Kėdainių rajone gyvena per 30 vilkų“, – sakė L. Stanevičius.

(ŽŪM nuotr.)

reklama

Taip pat skaitykite