Pastarasis vilkų medžioklės sezonas, nors ir truko mėnesiu ilgiau nei pernai, Kėdainių rajono medžiotojams buvo kiek prastesnis už ankstesnį. Anuomet sumedžiota 13 vilkų, per šį sezoną tik 11, tačiau respublikos kontekste mūsiškiai vis tiek pateko tarp lyderių.

Per 2022–2023 m. medžioklės sezoną Lietuvoje iš gamtos buvo leista paimti 282 vilkus (92-iem daugiau nei praėjusį sezoną), tačiau taip jau nutiko, kad šis limitas vienu vilku buvo viršytas. 2 plėšrūnai buvo partrenkti automobilio, likusieji sumedžioti. Daugiausia – 19 pilkių – krito Ukmergės rajone, 13 – Ignalinos r., po 11 – Anykščių, Vilniaus ir Kėdainių rajonuose, o Panevėžio, Rokiškio, Varėnos ir Utenos savivaldybėse po 10. Plėšrūnai buvo sumedžioti 49-iose šalies savivaldybėse, tai rodo, kad jie gan plačiai pasklidę po šalį ir jų populiacija yra nemaža.

Gausiausia vilkų Josvainių seniūnijoje?

Kėdainių rajono medžiotojų ir žvejų draugijos pateiktais duomenimis, net 7 iš 11-os rajone sumedžiotų vilkų į medžiotojų akiratį pateko Josvainių seniūnijoje. Šių plėšrūnų tiek pavieniui, tiek poromis ar grupėmis teko matyti praktiškai visų medžiotojų klubų valdose, tačiau ne visur pasisekė juos pergudrauti.

„Medžiotojų tikslas ne trofėjų skaičius, o kad vilkai neitų į gyvenvietes, nepjautų naminių gyvulių ir šunų“, – teigia Kėdainių medžiotojų ir žvejų draugijos pirmininkas Lionius Stanevičius. (asm. archyvo nuotr.)

Taikliausias vilkų medžioklėje buvo medžiotojų klubo „Lėdas“ narys Deividas Staponkus. Tiesa, jis ne mūsų rajono gyventojas. Jam atiteko 3 vilkų trofėjai. Po 2 plėšrūnus krito „Ąžuoloto“, „Šventybrasčio“, „Nevėžio“ ir „Taujankos“ klubų valdose. Kėdainių rajono medžiotojų gretose esantys Modestas Rusilas, Arvydas Kotinskas, Raimondas Sūdžius ir Žygimantas Žitkus sumedžiojo po vieną vilką, o Domą Rudminą aplankė dviguba sėkmė.

„Sausio 7 dieną Josvainių miške varyminės medžioklės metu sumedžiojau du vilkus. Tai pirmi tokie mano trofėjai per šešerius medžioklės metus. Labai pasisekė. Viskas nutiko netikėtai. Stovėjau bokštelyje, pavargo kojos, pritūpiau ir pamačiau, kad kažkas tarp medžių bėga. Pradžioje stirnos pasirodė, o po to išvydau uodegą. Turėjau vos kelias sekundes pasiruošti ir išbėgo du vilkai. Pradžioje maniau, kad tai bus patelė su jaunikliu, bet, priėjus arčiau, pamačiau, kad tai patelė ir labai stambus patinas. Jis net du kartus už šunį stambesnis, manau, galėsiu jo trofėjų į parodą vežti.

Vieta, kur vyko medžioklė, yra tarp Angirių ir Lipliūnų. Ten labai tankus miškas, bet man pasisekė per tarpą pamatyti atbėgančius vilkus. Būna, kad atviroje teritorijoje ne visada pataikai, o čia, tarp medžių, netikėtai net du laimikiai teko“, – taikliais šūviais džiaugėsi „Ąžuoloto“ klubo medžiotojas Domas Rudminas.

Svarbiausia sureguliuoti plėšrūnų populiaciją

„Pasibaigęs sezonas mūsų rajonui buvo neblogas. Tačiau mums svarbu ne trofėjų skaičius, o tai, kad vilkai neitų į gyvenvietes ar vienkiemius, nepjautų naminių gyvulių ar prie grandinės pririštų šunų. Per šį sezoną pirmiausia buvo sumedžioti nuo šeimų atsiskyrę vilkai, kurie dažniau pastebimi palaukėse. O vilkų šeimynos dažniausiai gyvena dideliuose miško masyvuose. Pastebėjome, kad vilkai tapo atsargesni, vengia žmonių, todėl ir išpuolių pastaruoju metu nepasitaikė.

Šių metų sausį „Ąžuoloto“ klubo medžiotojui Domui Rudminui per vieną medžioklę pavyko sumedžioti 2 vilkus. (asm. archyvo nuotr.)

Aišku, lengviau medžioti vilkus, kai buvo iškritęs sniegas, tuomet galėjome aptikti vietas, kur jie apsistoję.

Pernai Žemės ūkio universiteto mokslininkų atlikti Kėdainių rajone sumedžiotų vilkų mėginių tyrimai parodė, kad vyriausiam patinui buvo šešeri metai, patelei – ketveri. O daugiausia tai buvo jaunikliai.

Vienas vilkas turėjo gan didelę teritoriją, medžioti eidavo net iki 40-ies kilometrų tarp Šlapaberžės ir Šventybrasčio medžioklės plotų. Dar tyrimai atskleidė, kad visi 13 sumedžiotų plėšrūnų buvo ne mišrūnai, o grynakraujai vilkai. Tokie tyrimai bus atliekami ir šiemet. Tai yra labai svarbu, nes taip daugiau sužinome apie vilkų gyvenimą rajone. Reguliuodami jų populiaciją mes bendradarbiaujame su mokslininkais ir aplinkosaugininkais, kad iš gamtos būtų paimta tik tiek vilkų, kiek yra būtina.

Mūsų rajono medžiotojų pastebėjimais, Kėdainių krašte dabar gali gyventi iki 10-ies vilkų šeimynų, kiekvienoje jų gali būti iki 5 jauniklių. Aišku, jų gretos per metus dar padidės, kai vilkės atsives naujas vadas. Vilkų poras esame matę sausio–vasario mėnesiais vykusios rujos metu Josvainių, Truskavos ir Surviliškio seniūnijose“, – situaciją rajone apžvelgė patyręs medžiotojas, Kėdainių medžiotojų ir žvejų draugijos pirmininkas Lionius Stanevičius.

Titulinė nuotrauka: Vilkai yra gudrūs gyvūnai, todėl per tris su puse mėnesio Kėdainių rajone pavyko sumedžioti tik 11 plėšrūnų.

Panašios naujienos