,,Mes labai laukiam, kada po pamokų galėsim čia ateiti, susitikti su savo draugais, kažką paveiksim, pasipasakosim, kas įdomaus nutiko mokykloje ar tiesiog pabūsim,“ – taip apie Kėdainių kultūros centro Pelėdnagių skyriuje įsikūrusią Atvirąją jaunimo erdvę, kurią laiko sava, atsiliepia jos lankytojai pelėdnagiškiai. Plačiau apie šią erdvę ir veiklą joje, pasakoja už darbą su jaunimu atsakinga Pelėdnagių skyriaus darbuotoja Lina Draudvilienė ir, žinoma, patys lankytojai.
Skirta Jaunimo laisvalaikiui
Kėdainių kultūros centro Pelėdnagių skyriuje Atviroji jaunimo erdvė įsikūrė daugiau nei prieš ketverius metus. Kaimo jaunimas po pamokų rinkdavosi kažkur lauke prie durų, taip vieni su kitais ir bendraudavo. Kadangi tokia galimybė buvo, tuščios patalpos taip pat, kilo mintis įkurti tokią vietą, kur mokyklinis jaunimas galėtų pasibūti ir pabendrauti. Toks buvo šios erdvės idėjos autorės, Pelėdnagių skyriaus vedėjos Loretos Šaduikės sumanymas. Nors šios patalpos priklauso Pelėdnagių seniūnijai, bet bendru sutarimu jomis Pelėdnagių skyrius gali naudotis.
Daugiausia su jaunimu Atvirojoje jaunimo erdvėje dirbanti Pelėdnagių skyriaus darbuotoja Lina Draudvilienė pasakoja, kad Atviroji jaunimo erdvė, veikia trečiadienį, ketvirtadienį ir penktadienį nuo 15 iki 19 val. Tačiau bendru sutarimu, jei jaunimas nori pasibūti ilgiau, erdvė gali būti atvira ir iki 20 val. Jei vasaros metu vyksta filmų vakaras, ir lauke dar ilgai būna šviesu, čia dirbama ir iki 22 val. Apsilankymo laiką visada galima suderinti.
Edukacijos, diskusijos, kino vakarai
Jaunimas savo jėgomis šią erdvę patys ir pasigrąžino. Atviroji jaunimo erdvė skirta susirinkti jaunimui, čia praleisti laisvalaikį, pabendrauti. Šioje erdvėje yra pastatomas stalo teniso stalas, kitoje patalpoje yra biliardo stalas, yra gausa įvairių stalo žaidimų, kurie jaunimo labai mėgstami.
Priklausomai nuo metų laiko čia vyksta įvairios edukacijos – jaunimas piešia, dažo, gamina įvairius meniškus darbelius. Artėjant gražiausioms žiemos šventėms, pinami Advento ar kalėdiniai vainikai, gaminami žaisliukai ant eglutės, kitos puošmenos. Pasitinkant Užgavėnes, daromos Užgavėnių kaukės, o artėjant Velykoms – dekoruojami margučiai, gaminamos kitos velykinės dekoracijos.
,,Rengiame diskusijų vakarus. Kartais tiesiog bendraujant kažkas apie kažką užveda temą ir mes pasidarom ta tema diskusiją. Jaunimo labai mėgstami filmų vakarai. Jie išsirenka kokia nors tema norimą peržiūrėti kino filmą, jei turim kažkokią tuomet visi kartu pasižiūrim. Pasidarom ir diskotekas, ko jaunimas labai nori, – vardina Atvirosios jaunimo erdvės veiklas Lina Draudvilienė, – kai vasarą, geras oras, jie čia tik užbėga, susitinka ir, kad čia nesėdėti, eina į stadioną, žaidžia tinklinį pažaisti.“
Patinka tiesiog pabūti
Rašant projektus jaunimo užimtumui, galėdavom rengti vasaros stovyklas. Čia jaunimui labai patiko.
Pagrinde čia lankosi jaunimas nuo 14 iki 16 metų, nors vyriausiam čia ateinančiam vaikinui 19 metų. Bet ir nuo 12 metų vaikai nori čia ateiti ir pabūti – priimami ir jie. Tada vyresni eina pažaisti biliardo, o jaunesni susigalvoja veiklų atskirai.
Vidutiniškai per dieną čia užeina apie 12 jaunuolių, vienu metu daugiausiai buvo susirinkę 23.
,,Jie kartais mėgsta tiesiog užeiti pasišnekėti ne tik tarpusavyje, bet ir su manimi,“ – prasitaria Lina.
,,Gal kartais jiems atstojate ir psichologę?“ – toliau klausinėju.
,,Nežinau, nors kartais taip jaučiuosi. Išsilavinimo psichologės neturiu, pati tokio amžiaus dukrą turiu, todėl jaunimo problemos man labai artimos ir žinomos. Aišku, tenka išklausyti įvairių istorijų ir atsivėrimų. Gal net daugiau apie juos žinau nei jų tėvai,“ – šypsosi pati jaunatviškai atrodanti L. Draudvilienė.
Nori pajusti laisvę, bet laikosi ir taisyklių
Dauguma besilankančių Atvirojoje jaunimo erdvėje yra gyvenantys Pelėdnagiuose. Vienas vaikinas dažnai užsuka ir iš Vilainių, atvažiuoja porą vaikinų iš Medekšių. Iš viso daugiau čia lankosi vaikinų nei merginų.
Pasak Linos, neretai jaunimui norisi čia pajusti laisvę, bet jų laisvę ,,apriboja“ šioje erdvėje galiojančios taisyklės. Čia negalima rūkyti, vartoti necenzūrinių žodžių, gerti energinių gėrimų ir t. t.
,,O jei atsitinka taip, dažniausiai su jaunimu šnekuosi gražiuoju ir tenka jiems priminti taisykles. Po karantino, kai vėl visi ėmė gyventi be apribojimų, čia buvo tarsi chaosas. Atrodė, kad niekas nebežino ir taisyklių, bet mes jau dabar taip susigyvenom, kad vieni kitus dabar patys perspėja, kad neliptų su batais ant minkštų baldų ir pan.,“ – pasakojo ji.
Paminėjimai, pažintys ir pramogos
Pasakodama apie čia besilankančio jaunimo veiklas, L. Draudvilienė toliau vardina, jog Lietuvos valstybės atkūrimo, Vasario 16-osios proga buvo organizuotas Protų mūšis su svečiais, atvykusiais iš kitų Atviro jaunimo erdvių. Iš viso rungėsi penkios komandos.
Birželio 14 d. Pelėdnagių skyriaus AJE jaunimas kartu su Pelėdnagių biblioteka minėjo Gedulo ir vilties dieną.
,,Klausėmės tremtinių bei politinių kalinių likimų, perskaitant jų vardus, pavardes ir likimus (grįžo / negrįžo). Bibliotekininkė Kristina Masiliūnienė jaunimui papasakojo, kuo įsimintina Lietuvai yra ši diena. Kėdainių geležinkelio stotyje, minint tremties pradžią, buvo uždegtos žvakelės.
Rugsėjo 23-ąją, Lietuvos žydų genocido aukų atminimo dieną, lankėmės žydų žudynių vietoje Kėdainių rajone, ten taip pat uždegėme žvakeles.
Dalyvavome konferencijoje ,,Kartu mes galime daug“. Su Pelėdnagių jaunimu svečiavomės Josvainių Atviroje jaunimo erdvėje, kur kartu šventėme Helovino vakarą. Svečiavomės ir Kėdainių suaugusiųjų ir jaunimo mokymo centre įsikūrusiame Atvirajame jaunimo centre, dabar laukiame jų atstovų apsilankymo pas mus. Žaidėme krepšinį su Kėdainių PRC komanda. Galime pasidžiaugti, jog pelėdnagiškiai laimėjo.
Organizuojant Šeimos dieną, bendravome su Pelėdnagių gyventojais, jaunimas tokiuose renginiuose geranoriškai savanoriauja. O kur dar įvairios edukacijos, kurių metų gaminome Užgavėnių kaukes, velykines bei kalėdines dekoracijas, piešėme ant šilko. Turėjome velykinę popietę, kur kalbėjome apie Velykų tradicijas. Per Užgavėnes kepėme blynus. Keletą vasarų iš eilės organizuojame savaitines stovyklas, iš kurios įspūdžių jaunimas parsiveža visiems metams,“ – apie smagias ir turiningas veiklas pasakojo su jaunimu dirbanti Lina Draudvilienė.
Jaučiasi kaip šeimoje
Kai lankiausi Pelėdnagių skyriaus Atvirojoje jaunimo erdvėje, čia rinkosi jaunimas, o paskui visi kartu ėjo į salę, kur buvo kviečiami susipažinti su šiuolaikiniu menu bei sudalyvauti įdomiose kūrybinėse dirbtuvėse – konkrečiai performanso menu bei susitikti su šio meno kūrėja Daina Pupkevičiūte. Paskui jie patys dalyvavo kuriant performansus.
Paklausti, ar patiko performansų edukacija (vyko spalio 13 d. – aut. past.), jaunuoliai prisipažino galbūt ne viską supratę, bet visi pripažino, kad renginys tikrai buvo nekasdieniškas.
Atvirojoje jaunimo erdvėje spalio 19 d. svečiuose buvo režisierius Antanas Gluskinas, kuris vedė meno praktinę edukaciją „Filmo kūrimo dirbtuvės“ , o pati edukacija vadinosi ,,Dėmesio, filmuojam“. Jaunuoliai pasakojo, kad buvo labai įdomu klausytis kaip yra kuriami filmai, bandė ir patys kurti filmuką, tarp jų buvo ir rimtai ,,užsikabinusių“.
Tąkart kalbinti jaunuoliai buvo Justinas, Mantas, Benas, Ugnė, Goda, Emilija, Naglis. Jie mokosi kas kur – Kėdainių šviesiojoje gimnazijoje, ,,Atžalyno“ gimnazijoje, Labūnavos pagrindinėje mokykloje.
,,Aš jau du metus studijuoju Kaune, Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centre, bet sugrįždamas į Medekšius, kiekvieną penktadienį čia užsuku. Ateinu tiesiog gerai praleisti laiką. Aš jau keturis metus čia lankausi. Mes jau čia kaip šeima – broliai ir seserys. Mes iš tikrųjų nieko nedarom blogo, keikiamės tik lietuviškai,“ – su humoru prisipažįsta Justas.
Būti kartu irgi gerai
,,O kuo jums patinka Atviroji jaunimo erdvė, kodėl čia lankotės ir ką čia gero randate?“ – paklausiau trumpam čia atėjusiųjų.
,,Čia galima pažaisti stalo tenisą, biliardą, stalo žaidimų,“ – vardino vaikinai.
,,Prieš šventes būna įdomūs renginiai, – antrino merginos, – darom velykinius, kalėdinius papuošimus, dekoracijas, prieš Užgavėnes gaminom kaukes. Būna įvairių edukacijų, proto mūšiai, filmų vakarai. Ypač gerai čia žiemą. Geriam arbatą, kalbamės.“
,,Tai erdvė, kai turint laisvo laiko, gali ateiti po pamokų. Kai norisi pabendrauti su bendraamžiais, bendraminčiais ne mokyklos aplinkoje,“ – pastebėjo kažkuris iš vaikinų.
,,Ar būna, kad atėjus čia, nėra ką veikti?“ – klausiu.
,,Būti kartu nieko neveikiant irgi gerai,“ – atsako vienas kitam pritariant.
,,O kokiomis temomis kalbat, kas jaunimui dabar svarbiausia?“ – domiuosi.
,,Apie mokyklos reikalus, kas labai aktualu….“ – linksmai atsako merginos.