Kėdainių pakraštyje esančioje Pelėdnagių gyvenvietėje vysta esminės permainos. Įpusėtas projektas, kurio tikslas – kapitaliai sutvarkyti viešąsias erdves ir jas paversti patraukliomis vietos žmonėms. Darbai, kurių vertė siekia per 823 tūkst. eurų, bus baigti kitais metais, o juos vainikuos sovietmečiu įrengto Pelėdnagių stadiono rekonstrukcija, nykstantį sporto aikštyną paversianti aktyvaus poilsio zona ir vietos bendruomenės susibūrimų centru.
Šiais metais pradėti esminiai Pelėdnagių gyvenvietės tvarkymo darbai priartėjo prie svarbiausio etapo. Praėjusį ketvirtadienį baigėsi terminas, iki kurio įmonės galėjo teikti paraiškas Pelėdnagių stadiono rekonstrukcijos darbų pirkimo konkursui.
Kas pateikė kainos ir kokybės santykiu optimaliausią pasiūlymą, Kėdainių rajono savivaldybės atstovai kol kas neatskleidžia. Šiuo metu vyksta konkurso dalyvių vertinimas, o galutinis rezultatas, konkurso nugalėtojas turėtų paaiškėti artimiausiu metu.
Pasirašius sutartį su konkurso nugalėtoju, jis stadioną turės visiškai rekonstruoti per 11 mėnesių, tad pavasarį prasidėję darbai Pelėdnagiuose vyks visus ateinančius metus. Dėl nenumatytų aplinkybių, tokių, kaip nepalankios meteorologinės sąlygos, darbų pabaigimo terminą bus galima pratęsti dar 4 mėnesiams.
Stadiono rekonstrukcija – brangiausia ir bene reikšmingiausia Pelėdnagių gyvenvietės sutvarkymo projekto dalis. Jai numatoma skirti apie 400 tūkst. eurų, kai bendra visų čia atliekamų darbų vertė siekia 823 tūkst. eurų. Iš šios sumos Kėdainių rajono savivaldybės biudžeto indėlis – 66 tūkst. 763 eurai, o likusi dalis – Europos Sąjungos fondų paramos lėšos.
Stadionas pasikeis neatpažįstamai
Kuo taps senasis Pelėdnagių stadionas, kokius darbus turės atlikti viešųjų pirkimų konkursą laimėjusi įmonė?
Rekonstrukcijos projekte numatoma stadioną paversti multifunkcine, įvairioms sporto šakoms pritaikyta aktyvaus laisvalaikio zona. Kitaip tariant, dabartinis stadionas pasikeis neatpažįstamai – bus įrengta 658 kvadratinių metrų ploto krepšinio aikštelė, o šalia jos kiek mažesnis, 442 kvadratinių metrų ploto tinklinio aikštynas.
Čia pat atsiras ir lengvų konstrukcijų scena, kurioje vietos bendruomenė galės organizuoti savo renginius, bus sumontuoti treniruokliai, visa teritorija apšviesta šiuolaikiškais LED žibintais bei apželdinta, žmonių patogumui atsiras tualetas. Vien želdynai užims 4 tūkst. 350 kvadratinių metrų, o trinkelėmis grįsta danga – 1 tūkst. 843 kvadratinių metrų plotą.
Rekonstrukcijos projekte numatoma stadioną paversti multifunkcine, įvairioms sporto šakoms pritaikyta aktyvaus laisvalaikio zona. Kitaip tariant, dabartinis stadionas pasikeis neatpažįstamai – bus įrengta 658 kvadratinių metrų ploto krepšinio aikštelė, o šalia jos kiek mažesnis, 442 kvadratinių metrų ploto tinklinio aikštynas.
Rengiant projektą pradžioje buvo planuota stadioną apjuosti bėgimo taku su dirbtine danga, tačiau vėliau šios idėjos buvo atsisakyta. Pirmiausia dėl didelių finansinių kaštų, taip pat dėl to, jog ši erdvė orientuota ne į profesionalų sportą, bet į visuomenės poreikių tenkinimą. Dabartiniame, pakoreguotame projekto variante vietoj dirbtinės dangos ketinama kloti trinkeles.
Planuota rekonstruoti ir kultūros namus
Kėdainių rajono meras Saulius Grinkevičius minėjo – šiuo metu vykstantys pokyčiai Pelėdnagiuose yra tik dalis to, kad čia buvo planuota.
„Mes norėjome, kad būtų sutvarkyta ne tik aplinka, bet ir Pelėdnagių kultūros namai, renovuotas pastatas. Tokia buvo mūsų mintis ir tokią paraišką teikėme. Pelėdnagiškiai žino, kad mūsų kultūros namai – šalti ir nesandarūs. Deja, vidaus reikalų ministerija savo apraše nebuvo įtraukusi galimybės Europos Sąjungos paramos lėšomis finansuoti tokį projektą. Apraše minėtas tik viešųjų erdvių tvarkymas“, – prisiminė rajono meras S. Grinkevičius.
Susiformuos pagrindinės laisvalaikio zonos
Svarstant į kokius prioritetinius, didžiausią svarbą gyventojams turinčius objektus investuoti paramos ir savivaldybės biudžeto lėšas, dėmesys atkreiptas į maudymvietę bei seniai įrengto bei ilgus metus dėmesio nesulaukusio stadiono potencialą.
„Pelėdnagių maudymvietė labai populiari tarp rajono gyventojų, todėl buvo priimtas sprendimas sutvarkyti V. Koncevičiaus gatvę, sutvarkyti paplūdimį, stadione įrengti aktyvaus poilsio erdvę. Tai iš principo pagražins Pelėdnagius ir pagerins gyvenimo kokybę, o kultūros namų remontui teks ieškoti kitų finansavimo šaltinių“, – kalbėjo rajono meras S. Grinkevičius.
Rajono meras S. Grinkevičius prognozavo, kad baigus viešųjų erdvių sutvarkymo darbus Pelėdnagiuose išsiskirs dvi laisvalaikio praleidimo erdvės – paplūdimys bei stadionas.
„Šis stadionas buvo įrengtas sovietmečiu ir nuo to laiko su juo nebuvo nieko daroma, niekas čia nevyko, tad niekas nieko ir neveikė. Įrengus naujus aikštynus, estradėlę, treniruoklius, pelėdnagiškiai galės čia organizuoti savo šventes, koncertus, kitus renginius. Aplinkui maudymvietę bus įrengti takeliai, sutvarkyti šaligatviai, automobilių stovėjimo zonos. Šis kampas taps iš tiesų gražus, kultūringai sutvarkytas“, – akcentavo Kėdainių rajono meras S. Grinkevičius.
Rajono vadovas minėjo, kad gerbūvio sutvarkymo darbai generuoja ir pridėtinę vertę. Žmonės gražioje aplinkoje jaučiasi komfortabiliau, atsiradusios naujos erdvės skatina aktyvų laisvalaikio praleidimą.
Daugėja gyventojų, kuriasi jaunos šeimos
Investicijos į aplinkos sutvarkymą, žmonių gerbūvį reikšmingos ir dėl to, jog Pelėdnagių apylinkėse daugėja gyventojų – statomi nauji namai, kuriasi šeimos.
Pasak rajono mero S. Grinkevičiaus, plėtra pastebima ne tik Pelėdnagiuose, bet ir Vilainių apylinkėse. Tam įtakos turi patogi geografinė padėtis, sąlyginai neaukštos žemės kainos.
„Pačiuose Pelėdnagiuose šiuo metu gyvena 1 tūkstantis 40 žmonių. Šiuo metu gyvenvietė pastebimai jaunėja, čia noriai kuriasi jaunos šeimos. Labiausiai auga Pašiliai, ten esanti sodų bendrija virsta gyvenviete, daugėja čia nuolatinai įsikuriančių gyventojų“, – sakė Pelėdnagių seniūnas Edvinas Pagirskas.
Pasak seniūnijos vadovo, šiuo metu sparčiai atsigauna ir Pėdžių kaimas. Jame superkami namai, kuriasi nauji gyventojai, dalis kurių – gyvenimą didmiestyje į ramesnę aplinką iškeitę buvę kauniečiai.