Kaip ir kasmet, įpusėjus žiemai ir šildymo sezonui šalyje, miestai dūsta nuo oro taršos. Todėl aplinkosaugi­ninkai pradeda kasmetinę akciją „Kaminukas“, kurios tikslas – oro taršos prevencija ir neteisėto atliekų deginimo kontrolė.

Pasak naujojo Kėdainių aplinkosaugininkų vadovo Remigijaus Geležausko, visą mėnesį bus tikrinami ir gyvenamieji namai, ir juridiniai asmenys.

Tikrins įmones bei gyvenamuosius namus

„Lietuvos Respublikos aplinkos apsaugos ministerijos Kauno regiono aplinkos apsaugos departamento aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės pareigūnai nuo sausio 15 iki vasario 15 dienos vykdys akciją „Kaminukas“. Norime priminti, kad ypač pavojinga deginti plastikinę tarą, gumą, užterštą (pvz., impregnuotą) medieną, senus baldus, rūbus, batus ir cheminėmis medžiagomis užterštus audinius ar pakuotes. Deginant nekokybišką kurą ar atliekas, į aplinkos orą patenka didelė kenksmingų medžiagų koncentracija (sieros, azoto junginiai, anglies monoksidas ir pan.). Taigi, žmonės kenkia ne tik sau, bet ir kitiems. Yra tikrinami tie asmenys, kurie buvo mums įkliuvę praėjusiais metais, taip pat pravažiuojame ir garažus bei įmones“, – pasakojo R. Geležauskas.

Gali skirti baudas

Pasak aplinkosaugininko, pasitaiko atvejų, kuomet yra gaunami piliečių pranešimai apie neva kūrenamą kenksmingą kurą. Tačiau paaiškėja, kad žmogus seniai būna pakūręs savo katilą, papila anglių ir dėl juodų dūmų atrodo, kad kūrenamos neleistinos medžiagos. Aplinkosaugininkai dirba ir prevenciškai – jei pamatoma, kad pas gyventoją yra sukrauta šiukšlių krūva, įspėjama, kad ji nebūtų sudeginama.

Pavojingiausios žmonių sveikatai yra smulkios, nematomos kietosios dalelės, kurios nesulaikomos viršutiniuose kvėpavimo takuose ir prasiskverbia į žmogaus organizmą. Eksploatuojant katilus tiek buityje, tiek įmonėse galima naudoti tik tam tinkamą kurą. Deja, šio draudimo paiso ne visi.

Siekdami užkirsti kelią pažeidimams, aplinkosaugininkai primena, kad Aplinkos oro apsaugos įstatymo 20 straipsnio 2 dalis draudžia krosnyse deginti atliekas. Baudos dydis, priklausomai nuo pažeidimo pobūdžio ir pažeidėjo statuso, gali siekti nuo 28 iki 868 eurų.

Esant įtarimams, kad pažeidžiami aplinkos apsaugos reikalavimai, gyventojai raginami nebūti abejingais ir informuoti departamentą tel. (8-37) 320704 (darbo valandomis) arba tel. 112 (ne darbo metu).

Panašios naujienos