Šeštadienio vidurdienį spaudžiant dvylikos laipsnių šalčiui, o apie kalendorinį pavasarį skelbiant tik aukštai pakilusiai saulutei, Vilainių kultūros namuose dvelkė pavasariu. Nuo ryto čia šurmuliavo tradicinis „Kazimierinių kermošius“, kuriame svarbią vietą užėmė gyvybės ir Velykų simboliai –margučiai, verbos, velykinės žvakelės ir žinoma, kitokie įvairiausi amatininkų dirbiniai.

„Pavasariui pradedame ruoštis tuojau po Naujųjų metų, – šypsojosi nuolatinė kermošiaus dalyvė Teresė Šidlauskienė iš Akademijos miestelio, kraštiečiams siūliusi dailių velykinių margučių iš vištos ir žąsies kiaušinių. – Margučius skutinėju senoviškais raštais, dekoruoju vašku, dekupuoju. Taip pat puošiu ir medinius margučius. Tiesa, prekyba šiandien nėra labai aktyvi, šis laikas Velykoms dar per ankstyvas, bet pradžia jau yra.“

Dekoruoti margučiai iš vištos kiaušinių kainavo porą eurų, mediniai – brangiau, po 4-5 eurus, o kiaušinio formos, raštais dekoruotą žvakelę Velykoms buvo galima įsigyti ir už 50 centų. Palankus metas buvo įsigyti ir verbų, kurios Verbų sekmadienį kainuos brangiau. Kermošiuje puošnios iš augalų rištos verbos kainavo nuo 3 iki 5 eurų. Kaip tikino jomis prekiavusi amatininkė – tiek pat, kiek ir praėjusiais metais.

„Prisipažinsiu, kad šioje mugėje lankausi pirmą kartą, bet tikrai nenusivyliau, labai smagu. Pripirkau lauktuvių vaikams, ir dukrytei, ir martelei – galės šeimininkauti, – rodydama pjaustymo lenteles ir padėklus maistui, įsigytus iš originalia technika dirbančio medžio drožėjo, džiaugėsi surviliškietė Violeta. – Kainos nesikandžioja, tikrai normalios, manau, kad didmiesčiuose viskas kainuotų daug brangiau.“

Pigiau nei parduotuvėse kermošiuje buvo galima įsigyti ir „Šlapaberžės konditerijos“ gaminių, Lančiūnavos ūkininko Vidmanto Girdzijausko ūkyje užaugintų ir skaniai užraugtų kopūstėlių, agurkų, pomidorų.

O kilogramas medaus kermošiuje kainavo 5 eurus. „Prekyba nesiskundžiu, nes „Kazimierinių kermošius“ man pirmiausia yra šventė, nepakartojamas bendrystės jausmas. Žmonės susitinka, pabendrauja, gauna naudingos informacijos apie medų, bičių duonelę“, – sakė bitininkė Rasa Boguslauskienė.

Mugėje taip pat buvo gausu rankų darbo papuošalų iš odos ir kitų medžiagų, aksesuarų, interjero detalių, pintų gaminių, mezginių ir nėrinių, žolininkės Adelės Karaliūnaitės kremų. Savo darbais prekiavo Kėdainių kultūros centro Vilainių skyriaus būrelio „Rankdarbių kraitė“ moterys. Prekybininkus ir mugės lankytojus linksmino Kalnaberžės skyriaus liaudiškos muzikos kapela „Beržynėlis“.

Kraštiečiams jau būtų sunku ir suskaičiuoti, kiek metų Vilainiuose vyksta „Kazimierinių kermošius“, o štai organizatorė, Kėdainių kultūros centro Vilainių skyriaus vadovė Vitalija Augulienė gali pasidžiaugti, kad mugė rengiama jau aštuonioliktą kartą. „Kermošius patrauklus tuo, kad kainos čia mažesnės nei Vilniaus ar Kauno Kaziuko mugėse. Prekybininkų taip pat gausu – šiemet visų į salę nesutalpinome“, – pasakojo V. Augulienė.

[tribulant_slideshow gallery_id="344"]

Panašios naujienos