Atėjus pavasariui, prasideda žemės dirbimo ar statybos darbai, intensyviau kasinėjama žemė, tad padidėja tikimybė rasti sprogmenų. Radus įtartiną daiktą, išminuotojai pataria nerizikuoti ir imtis saugumo priemonių.

Nuo Pirmojo ir Antrojo pasalinių karų prabėgo keli dešimtmečiai, tačiau dar ir dabar žemėje glūdi daug nesprogusių užtaisų: granatų, minų, artilerijos sviedinių, aviacinių bombų. Sprogmenys randami laukuose, miškuose ir net miestų teritorijose vykdant žemės ūkio, kasinėjimo darbus, griaunant senus pastatus. Taip pat dažnai jie aptinkami senose sodybose, pasikeitus jų savininkams, kada yra tvarkoma sodybos teritorija, aplinka, kasami tvenkiniai.

Sprogmenys yra labai pavojingi

Kiekviename sprogmenyje gali būti nuo kelių šimtų gramų iki kelių dešimčių kilogramų sprogstamųjų medžiagų. Šie mirtini užtaisai nuo ilgo buvimo žemėje dažnai būna surūdiję, kartais su tam tikrais pažeidimais, todėl kelia rimtą grėsmę aplink esantiems žmonėms ir pastatams.

Specialistai įspėja, kad radus daiktą, panašų į sprogmenį, jokiu būdu pačiam nesiaiškinti, ar tai išties yra sprogmuo, nekrapštyti, neardyti, nemėtyti, niekur nevežti. Apie įtartiną radinį būtina nedelsiant pranešti Bendruoju pagalbos tel. 112, kuo tiksliau nurodant radinio vietą. Rekomenduojama ir patiems lėtai atsitraukti nuo įtartino daikto saugiu atstumu ir įspėti aplinkinius prie jo nesiartinti. Atvykę specialistai įvertins, ar tai sprogmuo, jei įmanoma, nukenksmins jį vietoje arba išveš susprogdinti į karinį poligoną.

Atsargumas geriau nei rizika

Dažnai žmonės nesiryžta pranešti policijai apie rastus įtartinus daiktus ar sprogmenis dėl dviejų priežasčių: jie nėra įsitikinę, kad rastas daiktas yra sprogmuo ir todėl bijo būti apkaltinti melagingu pranešimu. Pirma – jūs nesate specialistas, todėl negalite ir neprivalote tiksliai nustatyti, ar įtartinas daiktas yra sprogmuo. Klysti yra žmogiška. Geriau išminuotojams patikrinti įtartiną daiktą, kuris nėra sprogmuo, nei atvykti į įvykio vietą po sprogimo. Antra – baudžiama, tik jei jums iš anksto žinoma, kad tai nėra sprogmuo ir jei jūs, skatinami chuliganiškų ar kitų paskatų, pranešate apie rastus sprogmenis.

Titulinė nuotrauka: Tokios minosvaidžio minos yra vienos dažniausiai randamų sprogmenų. (J. Vitkaus inžinerijos bataliono nuotr.)