Penktadienis, 22 lapkričio, 2024
-0.7 C
Kėdainiai
PradžiaKrašto žiniosPatikimiausias partneris – vokiškasis „Grimme“

Patikimiausias partneris – vokiškasis „Grimme“

-

„Užauginti gerą derlių mūsų partneriai jau išmoko puikiai, dabar turime bendrą tikslą – jį kuo kokybiškiau nukasti. Tad ir rengiame cukrinių runkelių kombainų kasimo varžytuves, kad išrinktume patikimiausią techniką“, – sakė  bendrovės „Nordic Sugar Kėdainiai“ žemės ūkio direktorius Saulius Mozeris. 

Arūnas Volkavičius į varžytuves atvyko su sūnumi Arnu, kad jis pamatytų cukrinių runkelių kasimo naujoves.
Arūnas Volkavičius į varžytuves atvyko su sūnumi Arnu, kad jis pamatytų cukrinių runkelių kasimo naujoves.

Anot S. Mozerio, dar pasitaiko atvejų, kai kasant derlių laukuose paliekama iki 10 procentų saldžiųjų šaknų, kurias būtų galima perdirbti į cukrų.
Penktosios cukrinių runkelių nuėmimo kombainų varžytuvės vyko Kauno rajono ūkininkų Staliūnų šeimyninio ūkio valdose. Jose varžėsi keturių skirtingų firmų kombainai: vokiškieji „Grimme“, „Ropa“, „Holmer“ ir olandiškas „Vervaet“. Visi kombainai į varžytuves atvažiavo tiesiai iš laukų. „Mes norime, kad ūkininkai pamatytų kuo tikresnį vaizdą. Kambainai atkeliavo iš laukų, kur jau nuo rugsėjo pradžios kasa runkelius. Norime, kad žemdirbiai patys įsitikintų technikos patikimumu. Ne naujiena, kad derliaus dorojimas priklauso nuo daugelio faktorių – ne tik nuo kombaino galimybių bei paruošimo, bet ir nuo runkelių, žemės bei kombainininko gebėjimų. Čia visiems kombainams suteikiamos vienodos galimybės, tad galime pamatyti, kuris runkelius kasa švariau ir tiksliau“, – sakė S. Mozeris.
Po keletą valandų trukusio kasimo ir ekspertų išvadų paaiškėjo, kad šįkart švariausiai runkelius kasė vokiškasis „Grimme“ kombainas, į varžytuves atvažiavęs iš kėdainiečio ūkininko Jono Talmanto laukų.

Užsieniečių pagyros
Šiųmetėse varžytuvėse susirinko ne tik gausus būrys cukrinius runkelius auginančių žemdirbių, bet ir visų septynių šalių „Nordzuker“ grupės, kuriai priklauso ir Kėdainių cukraus gamintojai, atstovai. Svečiai gyrė lietuvaičius už jų pažangą auginant ir perdirbant cukrinius runkelius. „Labai džiugina pastaruoju metu gerėjantys lietuvių darbo rezultatai. Kaskart užauginami rekordiniai derliai rodo, kad Lietuvos ūkininkai siekia naujovių ir moka jas pritaikyti savo darbe. Lietuviai tapo konkurencingi su kitų mūsų grupės šalių atstovais. Tačiau tobulėjimui ribų nėra. Tokie renginiai duoda daug gerų pamokų“, – sakė renginyje viešėjęs „Nordzuker“ grupės visų šalių konsultantų vadovas dr. Andreas Windt.

Derlius lenkia pernykštį
Panašu, kad ir šįmet cukrinių runkelių augintojai sumuš rekordus. „Sezonas dar tik įsibėgėja, bet atvežamos žaliavos yra puikios kokybės. Daugelyje ūkių vidutiniškai iš hektaro kasama nuo 70 iki 80 tonų runkelių. Jų cukringumas gerokai didesnis už bazinį. Tačiau sezonas dar nebaigtas, runkeliai dar laukuose ir auga, nes gamta šį rudenį mūsų partnerius tikrai lepina“, – sakė S. Mozeris.
Kooperatyvo „Kėdainių krašto cukriniai runkeliai“ valdybos pirmininkas Algis Šleževičius sakė, jog šiokių tokių gamtos išbandymų buvo, tačiau jie didelių nuostolių nepadarė: „Kai kas baiminosi, kad derlių gali pamažinti pavasarį buvę smarkūs lietūs, kurie išplakė runkelius, vėliau kai kur šiek tiek trūko drėgmės, o visai neseniai išgąsdino pirmoji nemaža kelių dienų šalna. Tačiau bendras vaizdas geras – vasarą saulės netrūko, tad belieka patiems viską padaryti, kad runkeliai būtų saugiai ir kokybiškai nukasti bei tvarkingai supilti į kaupus ir išsaugoti, kol pasieks fabriką.“

Ūkininkai nesiskundžia
Gudžiūnų seniūnijoje apie 80 hektarų cukrinių runkelių auginantis Vaidotas Žičius sakė, kad viso derliaus dar nesudorojo, tačiau nukastoji dalis išduoda, kad jis bus geresnis už pernykštį: „Rezultatai tikrai džiugina. Kol kas gamta leidžia kasti tiek, kiek reikia nuvežti į fabriką, tad darbų neskubiname. Anksti sėjome, rizikavome, bet mūsų ūkyje ta rizika pasiteisino. Labiausiai džiugina geras runkelių cukringumas, kuris perkopė 18 procentų. Į varžytuves atvažiavau norėdamas pamatyti naujienas ir pabendrauti su kolegomis. Tokiuose susitikimuose neretai išgirstama daug naudingos informacijos, nes mūsų bendruomenė noriai dalijasi patirtimi.“
Apie 20 hektarų cukrinių runkelių auginantis kėdainietis Arūnas Volkavičius į renginį atvyko su agronomijos mokslus kremtančiu sūnumi Arnu: „Sūnus yra nuolatinis pagalbininkas, tad jam pats laikas važinėti po seminarus, susitikimus ir kaupti žinias. Renginys puikus, galime daug ką pamatyti, įvertinti. Gaila, kad mums šie metai nebuvo labai geri. Mes cukrinius pasėjome anksti, tad juos smarkiai išplakė lietūs. Kadangi jie augo retai, tai tonažas mažesnis už pernykštį – tik 55 tonos viename hektare. Tačiau atsvarą tam turime gerą cukringumą, kuris, kaip ir kitiems, gerokai lenkia bazinį.“

Technikos naujienų demonstracija
Atvykusieji į cukrinių runkelių kasimo kombainų varžytuves galėjo ne tik kombainus apžiūrėti, bet ir susipažinti su kitos technikos naujovėmis. Bendrovė „Laumetris“ žemdirbiams demonstravo dvi naujienas: traktorinę cukrinių runkelių perkrovimo puspriekabę ir mėšlo kratytuvą. „Mūsų naujoji puspriekabė puikiai tinka šlapiose dirvose, nes turi net 1,2 metro pločio ratus. Važiuojant tokiais ratais nėra gadinama dirva. Be to, iš puspriekabės, kuria galima vežti apie 15 tonų krovinį, galulaukėse formuojant kaupus nereikia runkelių perkrovinėti – jie iš karto gražiai ir tvarkingai supilami. Kita naujovė – mėšlo kratytuvas, pritaikytas kalkių defekato skleidimui iki 14 metrų pločio“, – sakė bendrovės „Laumetris“ direktorius Jonas Putna.

reklama

Taip pat skaitykite