Klausimas dėl Kėdainių ligoninės Akušerijos ir ginekologijos skyriaus likimo yra užbaigtas. Taip šią savaitę paskelbė Kėdainių rajono savivaldybė po vadovų nuotolinio susitikimo su sveikatos apsaugos ministru ir jo komanda. Tai pirmasis ligoninės skyrius, „kritęs“ sveikatos apsaugos reformos kare. Panašu, kad rajono valdantieji apie tai žinojo jau seniai. Galbūt dėl to ir daugiau nei 2 500 kėdainiečių pasirašytą prašymą padėjo į stalčių.

Gimdymų Kėdainių ligoninėje skaičius ne pirmus metus balansavo ties riba. Tad apie tai, kad nuo šių metų balandžio 30 dienos Valstybinės teritorinės ligonių kasos (VTLK) nutrauks finansavimą Kėdainių ligoninės akušerijos ir ginekologijos skyriui,rajono vadovams buvo žinoma seniai.

Tačiau rajono valdžia suskubo „kažką daryti“ iki sprendimo įsigaliojimo dienos likus pusmečiui. Meras Valentinas Tamulis kreipėsi į Sveikatos apsaugos ministeriją. Skambių pasisakymų viešojoje erdvėje nevengė vicemeras Paulius Aukštikalnis bei valdančiųjų frakcijos savivaldybės taryboje vadovė Nijolė Naujokienė.

Išgirdę vicemero P. Aukštikalnio pasisakymą, jog savivaldybė pati galbūt gali išlaikyti skyrių, gyventojai viltingai dėl to kreipėsi į rajono valdžią.

Parašai buvo surinkti per porą dienų

Išgirdę vicemero P. Aukštikalnio pasisakymą televizijoje, jog savivaldybė biudžeto lėšomis pati galbūt gali išlaikyti beveik milijoną eurų per metus kainuojantį skyrių, gyventojai viltingai dėl to kreipėsi į rajono valdžią.

Sausio 28 dieną, kai buvo pradėtas svarstyti savivaldybės trejų metų (2022–2024 m.) strateginis veiklos planas ir šių metų biudžetas, rajono merą V. Tamulį, savivaldybės administracijos direktorių A. Kacevičių ir visus tarybos narius pasiekė kėdainiečių prašymas į strateginį planą įtraukti akušerijos ir ginekologijos skyriaus išlaikymą, teikiant jame gimdymo paslaugas.

Prašymą pasirašė daugiau nei 2,5 tūkst. gyventojų. Parašai buvo surinkti per porą dienų, o aktyviausiai tam pritarę kaimiškųjų vietovių gyventojai. „Jei būtume turėję savaitę laiko, ir dešimt tūkstančių kėdainiečių būtų pasirašę“, – „Kėdainių mugei“ teigė akcijos iniciatoriai.

Vasario 18 dieną įvykusiame posėdyje Kėdainių rajono savivaldybės tarybos nariai darbotvarkėje pasigedo klausimo dėl gyventojų prašymo.

Tačiau kėdainiečių prašymas taip ir liko valdininkų stalčiuose. Sprendimą dėl gyventojų prašymo priimti turėjusiai savivaldybės tarybai meras jo net nepateikė.

Pasigedo klausimo dėl gyventojų prašymo

Vasario 18 dieną įvykusiame posėdyje Kėdainių rajono savivaldybės tarybos nariai darbotvarkėje pasigedo klausimo dėl gyventojų prašymo.

Posėdžio darbotvarkę sudarantis ir posėdžiui pirmininkaujantis meras pasakojo turėjęs susitikti su sveikatos apsaugos ministru Arūnu Dulkiu, bet ministras susirgęs, tad susitikimas atidėtas. „Galiu konstatuoti, kad visoje šitoje istorijoje taškas nėra padėtas. Visas galimybes išnaudojau, visi, kas gali padėti, pajungti“, – tikino V. Tamulis.

Tačiau dar sausį savivaldybėje jau buvo gautas sveikatos apsaugos ministerijos atsakymas, jog sprendimas nuo balandžio 30 dienos nebefinansuoti Kėdainių ligoninės akušerijos ir ginekologijos skyriaus nesikeis.

Meras tarybos nariams tvirtino, jog tikisi dar susitikti su ministru A. Dulkiu ir grįžti su palankiu sprendimu. Tad apie gautą kėdainiečių prašymą nesą ko kalbėti.

A. Dulkys: klausimas – „uždarytas“

Praėjusią savaitę Kėdainių rajono meras ir VšĮ „Kėdainių ligoninė“ direktorė Edita Vaškevičienė nuotoliniu būdu kalbėjosi su sveikatos apsaugos ministru Arūnu Dulkiu, viceministre Danguole Jankauskiene ir VTLK direktoriumi Gintaru Kacevičiumi. Susitikimo tema – pokyčiai Kėdainių ligoninėje, o svarbiausias klausimas – dėl akušerijos ir ginekologijos skyriaus.

Ministerija Kėdainių savivaldybei tik dar kartą pakartojo tai, ką dar sausio 10 dieną buvo pranešę raštu: „Ministerija neturi pagrindo keisti privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis apmokamų asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimo sąlygų sąrašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2014 m. balandžio 23 d. nutarimu.“

Ministro A. Dulkio nuomone, šis klausimas jau „uždarytas“. A. Dulkys pasiūlė susitelkti į Kėdainių ligoninės viziją, patarė dalykiškai racionaliai planuotis, stiprinti, kas yra ligoninėje geriausia, ir neišskirti vienų skyrių skriaudžiant kitus: „Peržiūrėkite tai, ką turite geriausio savo ligoninėje. Būtent tai ir stiprinkite. Turite stiprius chirurgijos, traumatologijos skyrius, nepamirškite jų, stiprinkite juos. Jūsų ligoninė gali sėkmingai dirbti, tik reikia viską gerai įvertinti ir susidėlioti viziją, kokia ji bus ateityje. Žiūrėkite penkis žingsnius į priekį, bet nesižvalgykite atgal.“

Savi nepalaikė savų

Paskutiniame savivaldybės tarybos posėdyje keletas valdančiųjų frakcijos atstovų pakalbėjo apie akušerijos ir ginekologijos skyrių Kėdainių ligoninėje, ir tik vienintelis Romualdas Gailiūnas priminė apie gautą gyventojų prašymą. Ir valdančiųjų frakcijos vadovė N. Naujokienė, ir viltį gyventojams suteikęs vicemeras P. Aukštikalnis kolegos priminimą praleido negirdomis.

Apie gyventojų prašymą kolegoms nepriminė ir tiesiogiai su juo susiję tarybos narės: Aušrelė Kaminskienė, kurios vyras yra pertvarkomo akušerijos ir ginekologijos skyriaus vedėjas, bei Edita Bodendorfė, dirbanti šiame skyriuje.

Gyventojų nuomonės nepaisymas papiktino savivaldybės tarybos senbuvį Saulių Grinkevičių. Praėjusios kadencijos rajono meras įsitikinęs, kad buvo pasielgta neetiškai atimant iš tarybos narių galimybę apsvarstyti gyventojų kreipimąsi: „Gyventojų prašymas privalėjo būti apsvarstytas, turėjo būti diskutuojama ir tarybos nariai balsavimu turėjo išreikšti savo nuomonę.“

Panašios naujienos