Jau savaitę į Nevėžio upę iš Kėdainių miesto patenka tinkamai neišvalytos buitinės nuotekos. Miesto biologiniai valymo įrenginiai neveikia taip, kaip turėtų, jų darbą paralyžiavo naktimis į kanalizacijos tinklus paslapčia išpilami chemikalai. Jie nužudo didžiąją teršalus naikinti turinčių mikroorganizmų dalį, dėl to neišvalyti teršalai patenka į upę. Kas naktimis išleidžia į kanalizaciją išpila nuodingas medžiagas aiškinasi rajono savivaldybė bei aplinkosaugininkai. Gali būti, jog prireiks ir teisėsaugos institucijų pagalbos.

 Sutrikdė valymo įrenginių darbą

„Žinome mieste veikiančias įmones, kokias jos naudoja chemines medžiagas. Sužinojus į buitinių nuotekų tinklus pilamų chemikalų sudėtį bus galima susiaurinti potencialių įtariamųjų ratą ir ieškoti teršėjo“, – pabrėžė O. Kačiulis.

Rajono savivaldybės valdomos bendrovės „Kėdainių vandenys“ eksploatuojamų buitinių nuotekų valymo įrenginių darbas – jau kurį laiką sutrikęs. Iš jų į Nevėžio upę patenkantis vanduo putoja, skleidžia nemalonų kvapą.

Pasak Kėdainių rajono savivaldybės administracijos direktoriaus Ovidijaus Kačiulio, jau išsiaiškinta, kad naktimis Kėdainių mieste į buitinių nuotekų surinkimo tinklus yra pilami dideli kol kas dar nenustatytų chemikalų kiekiai. Dėl to nustojo tinkamai veikti biologiniai buitinių nuotekų valymo įrengimai. Didžiąją dalį juose „gyvenančių“, deguonimi  aprūpinamų bei teršalus naikinančių organizmų tiesiog nužudė nelegaliai išleidžiami nuodingi chemikalai.

Kas nuodija gamtą – dar nežinoma

Nors aplinkosaugininkai paėmė mėginius, dar nėra gautas laboratorijos atsakymas į esminį klausimą – kokios cheminės medžiagos naktimis Kėdainių mieste pilamos į kanalizacijos vamzdynus.

Rajono savivaldybės administracijos vadovas bei Ekstremalių situacijų komisijos pirmininkas O. Kačiulis vylėsi, jog sulaukus ekspertų išvadų, bus galima ieškoti teršėjų.

„Žinome mieste veikiančias įmones, kokias jos naudoja chemines medžiagas. Sužinojus į buitinių nuotekų tinklus pilamų chemikalų sudėtį bus galima susiaurinti potencialių įtariamųjų ratą ir ieškoti teršėjo“, – sakė O. Kačiulis.

Savo tyrimą atlieka ir Kauno regiono aplinkos apsaugos agentūra. Jos specialistai taip pat laukia šiuo metu atliekamų laboratorinių tyrimų išvadų, kuriuos gavus bus vertinama gamtai padaryta žala. Ją privalės atlyginti kol kas dar nenustatytas teršėjas.

Išpilami dideli nuodų kiekiai

Remiantis pirmine informacija, valymo įrenginių darbą sutrikdę chemikalai į kanalizacijos vamzdynus tikriausiai pilami iš vienos įmonių. Taip leidžiam manyti dideli cheminių medžiagų kiekiai, kurių tikrai negalėtų būti sukaupę eiliniai miesto gyventojai.

Gali būti, jog nuodijant gamtą bandoma atsikratyti sandėliuose užsilikusiais senais pesticidais ar kitomis, ypač nuodingomis medžiagomis.

Apie nusikaltimo mąstą bei pavojingumą liudija ir naktimis atsikratomų chemikalų kiekiai.

Pasak bendrovės „Kėdainių vandenys“ vadovo Kęstučio Vaitkevičiaus, jei įprastai nakties metu fiksuojamas 30 litrų per sekundę nuotekų debitas, nenustatytų chemikalų pylimo metu jis siekia net 200 litrų per sekundę. Preliminariais skaičiavimais, nuodai į kanalizaciją pradedami pilti apie 2-3 valandą nakties, o baigiami – 7 ryto.

Ilgametis bendrovės „Kėdainių vandenys“ vadovas K. Vaitkevičius tikino, kad šis incidentas – pirmasis toks jo karjeroje. Šiuo metu bandoma normalizuoti toksiškų medžiagų paveiktų nuotekų įrenginių darbą, į juos leidžiami biologinius teršalų skaidymo procesus aktyvinantys preparatai.

Kėdainių rajono savivaldybės administracijos vadovas O. Kačiulis minėjo, kad šiuo metu dedamos visos įmanomos pastangos teršėjui nustatyti bei nuodingų cheminių medžiagų pylimui į kanalizaciją sustabdyti.

Panašios naujienos

One Response

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.