Iki naujų mokslo metų belieka vos savaitė. Prekybos centruose skelbiamos akcijos tėvelių neguodžia, nes net su nuolaida už mokyklinius reikmenis šiemet tenka mokėti brangiai. Kai kas tam tikslui taupė nuo pavasario, o kam labai striuka su pinigais – teikia seniūnijoms prašymus paramai gauti.

Prekybininkų teigimu, kainos kyla dėl neregėtais tempais brangstančių žaliavų ir energijos resursų, sutrikusios prekių logistikos. Pagrindinių mokyklinių prekių krepšelis šiemet yra maždaug 35 proc. brangesnis nei pernai. Ypač brango popieriaus gaminiai, pvz. 12 lapų sąsiuvinis, kainavęs 11 centų, šiemet parduodamas už 17 centų, pratybos pabrango maždaug 20-čia procentų. Atpigo vos kelios prekės, tokios kaip spalvoti pieštukai, guašas.

Kaip ir kasmet, labiausiai perkamos kuprinės, sąsiuviniai, aplankai, penalai, rašymo, piešimo priemonės bei kiti kanceliariniai reikmenys, drabužiai, avalynė. Pastebėta, kad mokiniams reikalingų daiktų pirkimas prasidėjo dar liepą, pats pikas yra rugpjūtį, bet manoma, kad bus nemažai ir tokių, kurie apsipirks tik rugsėjį.

Mokyklinių prekių pasiūla prekybos centruose ir specializuotose parduotuvėse yra išties didelė. Tam, kad būtų paprasčiau apsipirkti, prekybininkai pataria neatidėti pirkimo paskutinei dienai.

,,Mokykliniai reikmenys šiemet taip išbrango, kad be paramos sunku juos įpirkti“, – sako Aušra.

Prieš eidami į parduotuves, pirmiausia namuose atlikite reviziją. Patikrinkite, galbūt nuo praėjusių mokslo metų namuose turite užsilikusių sąsiuvinių, rašiklių, pieštukų ir kitų priemonių, kurias dar galėsite panaudoti ir nereikės pirkti naujų. Tokie daiktai, kaip skriestuvas, žirklės ar liniuotė gali būti naudojami ne vienerius metus.

Jei kažko trūksta, sudarykite reikalingų pirkinių sąrašą – taip užkirsite kelią impulsyviems pirkiniams, kurie gali viršyti jūsų numatytą biudžetą. Neskubėkite visko pirkti vienoje vietoje. Palyginkite kainas ir pasižymėkite, kuriose parduotuvėse tokios pačios prekės yra pigesnės, o kur brangesnės. Nesistenkite apsirūpinti visiems mokslo metams iš karto, juk prekės iš lentynų niekur nedings. Jei nežinote, ar kažkurio daikto tikrai reikės, palaukite rugsėjo ir pasiklauskite mokytojo.

Tokio brangimo dar nematė

„Šiemet kažkoks išprotėjimas su tom kainom. Pajamos mūsų nedidelės, tai pinigai tirpte tirpsta. Kai reikia dviem vaikams supirkti viską mokyklai, nebežinom nuo ko pradėti. Parama mums nepriklauso, mat šeimos pajamos vos 30-čia eurų viršija nustatytą ribą, tad tenka galvoti, kaip išsiversti. Vaikai išaugo uniformas, tai gerai, kad radom internetu pirkti padėvėtas, naujų jau neįpirktume“, – apie užgriuvusius rūpesčius pasakojo dviejų mokyklinukų mama Sandra.

„Mano skaičiavimais vaiką suruošti į mokyklą kainuoja mažiausiai 100–150, ir čia dar labai kukliai! Aišku, kas turi pinigų, tam išleidžia dar daugiau. Vaikui bendramokslis gyrėsi, kad jam tėvas nupirko kuprinę už 120 eurų! Aš, kaip ir daugelis kitų šeimų, tokių išlaidų negalime sau leisti“, – tikino Vaida.

„Šiemet priemonės, palyginti su pernai, tikrai pabrango. Tik šiandien atėjome apsipirkti. Ėjome pro šalį ir nutarėme užsukti. Ieškome sąsiuvinių, pieštukų, trintukų, visko, ko reikia. Tam planuojame išleisti apie 100 eurų. Kai ką panaudosime, kas liko nuo pernai.

Pasiūla prekybos centruose yra didelė, galima išsirinkti. Mums svarbiausia – kokybė, bet tada ir kaina nebūna žema“, – sakė mokyklinių priemonių su dukra Gabriele atvykusi pirkti Larisa.

Vienas brangiausių –
pirmoko krepšelis

„Kadangi sūnus tik pirmus metus eis į mokyklą, reikia daug daiktų supirkti. Nemažai jau įsigijome. Brangiausia turbūt uniforma – apie 90 eurų, kuprinę pirkom už 50 eurų, penalą už 10 eurų. Net neskaičiavau, kiek iš viso reikės išleisti, perku, nes reikia. Jei nori kažko ypatingo, sudėtingiau rasti, bet, jei tinka tai, kas yra parduotuvėje, tai beveik viską vienoje vietoje gali nusipirkti.

Aišku, pasižiūrim, kur kokios akcijos vyksta, palyginam, kur pigiau. Aš nesiruošiu mokėti už žirkles 6 eurų, vien tik todėl, kad ant jų kažkoks logotipas uždėtas. Paprastas žirkles tikrai galima nusipirkti pigiau.

Bene labiausiai šiemet brango popieriaus gaminiai – 12 lapų sąsiuvinis pabrango nuo 11 iki 17 centų, storesni jau kainuoja apie eurą.

Žinoma, ne vien į kainą žiūrim. Pavyzdžiui, rinkdamasi kuprinę ar penalą, žiūrėjau, kad šie daiktai būtų patogūs, užtrauktukai gerai užsidarytų, nestrigtų, kad vaikui nereikėtų papildomai nervuotis.

Kiek pamenu save iš vaikystės, man mokyklinių reikmenų pirkimas būdavo malonumas, nes viskas nauja, tai suteikdavo gerų emocijų, tad noriu, kad ir mano sūnui daiktai patiktų, kad jis norėtų eiti į mokyklą“, – pasakojo būsimo pirmoko mama Ina.

Be paramos neišsiverstų

„Šiemet į mokyklą išleisiu 3 vaikus. Daugiausia viską perku prekybos centruose, kur tik kokios akcijos vyksta, nes be nuolaidų niekaip neįpirkčiau. Šitaip viskas išbrango, net sąsiuvinis ir tas vos ne eurą kainuoja. O kiek visko reikia? Visgi 3 vaikai. Be reikalo neperku, jei dar kas nors likę tinkamo naudoti, tai ir naudojam. Per daug neišlaidaujam, madų nesivaikom. Aišku, vaikai nori ir įdomesnio penalo, ir gražesnio sąsiuvinio, bet aš pasižiūriu, kad ir linijos būtų ryškios, nes vien tik iš grožio kokia nauda?

Jei perku kuprinę, renkuosi, kad būtų patogi vaikui ir man pagal kišenę tiktų, ne viską galim įpirkti. Susitaupyti šiais laikais yra sudėtinga, tad kreipiamės į seniūniją paramos mokykliniams reikmenims pirkti. Šiemet skiria 92 eurus vaikui, tai daugmaž ir pakanka. Aišku, be nuolaidų neįmanoma būtų visko už tiek susipirkti, reikia paieškoti, kur galima būtų įsigyti pigiau“, – sakė prekybos centre sutikta kėdainietė Aušra.

Prašymus teikti dar ne vėlu

Kėdainių rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus duomenimis, pernai parama mokykliniams reikmenims įsigyti suteikta 1263 rajono mokiniams, tam iš valstybės biudžeto panaudota daugiau nei 100 000 eurų. Vienam mokiniui buvo skiriama po 80 eurų, už kuriuos leidžiama įsigyti tik mokyklinius reikmenis: kuprinę, pratybų sąsiuvinius, kanceliarines priemones, sportinę aprangą ar sportinę avalynę, uniformą. Megztinio ar džinsų už tuos pinigus neleidžiama pirkti.

„Šiemet parama mokinio reikmenims įsigyti yra didesnė – 92 eurai vienam vaikui. Ši suma pervedama į tėvų nurodytą banko sąskaitą, o jei tėvai neturi įgūdžių tvarkytis finansiškai, tokiu atveju vaikui reikalingi daiktai mokyklai yra perkami dalyvaujant socialiniam darbuotojui.

Nuo liepos 1 d. iki rugpjūčio 18 dienos tokia parama jau skirta daugiau nei 800 rajono vaikų. Prašymus galima teikti iki spalio 5-osios“, – primena Socialinės paramos skyriaus vyr. specialistė Reda Kelmelė.

Socialinė parama ir nemokamam maitinimui

Mokiniai turi teisę į nemokamus pietus ir į paramą mokinio reikmenims įsigyti (92 Eur), jeigu vidutinės pajamos vienam asmeniui per mėnesį yra mažesnės kaip 1,5 valstybės remiamų pajamų dydžio, t. y. 220,50 Eur. Išimties atvejais, atsižvelgiant į šeimos gyvenimo aplinkybes, tokias kaip liga, nelaimingas atsitikimas, maitintojo netekimas, kai motina ar tėvas vieni augina vaiką (vaikus), kai šeima augina tris ir daugiau vaikų ar bent vienas šeimos narys yra neįgalus, mokiniui gali būti skiriami nemokami pietūs ir parama mokinio reikmenims įsigyti, jeigu vidutinės pajamos vienam asmeniui per mėnesį yra mažesnės kaip 2 valstybės remiamų pajamų dydžiai, t. y. 294 Eur.

Primename, kad mokiniams, kurie mokosi pagal priešmokyklinio ugdymo programą ar pagal pradinio ugdymo programą pirmoje ar antroje klasėje, nemokami pietūs skiriami nevertinant šeimos gaunamų pajamų be atskiro tėvų (globėjų) prašymo, prašymą reikia užpildyti, įsivertinus šeimos pajamas, tik dėl paramos mokinio reikmenims įsigyti.

Kaip ir kasmet, norint pateikti prašymą dėl socialinės paramos mokiniams, asmenims reikia kreiptis į seniūniją pagal savo deklaruotą gyvenamąją vietą, o jeigu ji nedeklaruota – pagal faktinę, užpildyti nustatytos formos prašymą-paraišką ir pateikti dokumentus, susijusius su pajamomis (darbo užmokesčio pažyma, verslo liudijimo, individualios veiklos apskaitos duomenis), gautomis per 3 praėjusius iki kreipimosi arba kreipimosi mėnesio, jeigu pasikeitė bent vieno iš šeimos narių pajamų šaltinis ar keitėsi šeimos sudėtis, ir, priklausomai nuo aplinkybių, kitas pažymas, reikalingas socialinei paramai mokiniams gauti. Duomenų apie išmokas, gaunamas iš Socialinės paramos skyriaus, „Sodros“, Užimtumo tarnybos, pateikti nereikia.

Prašymą dėl socialinės paramos mokiniams taip pat galima teikti per Socialinės paramos informacinę sistemą (SPIS), tačiau pildant prašymus elektroniniu būdu, reikia ne tik užpildyti prašymą, bet ir pridėti visas reikalingas pažymas apie gaunamas pajamas.

Dėl vaiko nemokamo maitinimo mokykloje tėvai į seniūniją gali kreiptis jau dabar, prašymai bus priimami per visus mokslo metus.

Pernai nemokamai mokyklose buvo maitinami 1888 rajono mokiniai, tam iš valstybės biudžeto atseikėta 736 000 eurų.

Titulinė nuotrauka: Kanceliarinių prekių pilnos lentynos, tačiau didesnis jų perkamumas būna paskelbus akcijas.

Panašios naujienos