Kėdainiuose atgimsta kultūrinis gyvenimas.  Birželio 10-ąją, pirmą kartą po beveik trijų karantino mėnesių pertraukos, Kėdainių krašto muziejaus Daugiakultūriame centre „gyvai“ atidaryta respublikinė tekstilės darbų  paroda baltų ženklų simbolikos tema „Pradžioje buvo ženklas…“.


Neplanuotai, tačiau labai simboliškai parodos tema sutampa su šios vasaros leitmotyvu – keliauti ne į užsienį, o po Lietuvą ar kaimyninę Latviją, giliau pažinti savo krašto grožį ir kultūrą. Tad autorių, įsigilinusių ir autentiškai interpretavusių baltų ženklus, sukurti kūriniai žavi ne tik įvairiomis tekstilės technikomis, spalvomis ir raštais. Tekstilininkių sukurti darbai skatina domėtis savo tautos meno ištakomis, ženklų ir simbolių reikšmėmis.

Kolekciją organizavo Lietuvos dailininkų sąjungos Kauno skyriaus tekstilės sekcija. Tarp keturiolikos parodos dalyvių, eksponuojančių savo sukurtus kūrinius, yra dvi kraštietės tekstilininkės Danguolė Bečelytė-Čachavičienė ir Rūta Marija Narvydienė.

D. Bečelytės-Čachavičienės diptikas sukurtas rankinėmis audimo staklėmis iš lino bei medvilnės. Autorė sako taip norėjusi priartėti prie archajiškų raštų kūrimo ištakų, pajusti jų simboliką. Tekstilininkės R. M. Narvydienės preciziškai sausos vilnos vėlimo technika sukurtuose kūriniuose – spalvinga mandala ir kalendorius su baltiškais simboliais, runomis.

Iš Kėdainių krašto kilusi tekstilininkė Rūta Marija Narvydienė prie savo kūrinių baltų ženklų tema.


Pasak parodos kuratorės ir vienos autorių Birutės Sarapienės, paroda įdomi tuo, kad ją sudaro skirtingi autoriai ir darbai – kiekvienas baltų ženklų temą interpretavo savaip, naudodamas savitą techniką. „Smagu vėl lankytis Kėdainiuose po tokio ilgo užsidarymo namuose. Džiaugiamės, kad mūsų darbai laukiami ir sušildo žmones“, – šypsojosi menininkė.

Šį kultūrai reikšmingą projektą įvertino ne tik Lietuvos, bet ir kaimyninių šalių meno žinovai. Paroda keliauja po įvairius miestus, o po jos stabtelėjimo Kėdainiuose unikalias baltų raštų interpretacijas nekantrauja išvysti anykštėnai.

„Džiaugiuosi, kad paroda atidaryta vasarą: prasideda turizmo sezonas, Kėdainių kraštą jau aplanko turistų grupės ir pavieniai svečiai, kurie galės pasigrožėti šiais darbais iki rugpjūčio 4-os dienos“, – sakė Daugiakultūrio centro vadovė Audronė Pečiulytė.

Parodos atgimsta ir kitose miesto erdvėse. Jau birželio 12 d. 17 val. kėdainiečiai kviečiami į Janinos Monkutės-Marks muziejų-galeriją, kur vyks Prano ir Jono Butkevičių kūrybos parodos „Nuo Šušvės iki Amazonės“ uždarymo šventė bei bus atidaryta 10-osios tarptautinės mažosios grafikos trienalės „VILNIUS 2020“ ekspozicija.

Irmina Pryvalova

Panašios naujienos