periodontitasKas yra parodontozė? Kas ją sukelia? Kas dažniausiai suserga šia liga? Ar žmogus pats galėtų nustatyti, kad jam parodontozė? Iš kokių požymių? Kuo gresia ši negydoma liga? Kokiais būdais ją gydyti, kaip išvengti? Į šiuos klausimus atsako VšĮ Kėdainių PSPC Dantų gydymo skyriaus vedėja Rūta Lavrukėnienė.

Pirmasis gydytojos odontologės patarimas: ,,Pastebėjus, kad dantenos pradėjo kraujuoti, dantys tapo paslankūs ar išilgėję, nedelsiant kreipkitės į gydytoją odontologą, mat patys vieni su šia liga nesusidorosite“.

Neatidėliokite vizito pas odontologą

Periodontitas, anksčiau dar vadintas parodontoze, tai yra tokia liga, kai uždegimas pažeidžia apie dantį esančius audinius, t. y. dantenas, periodonto raištį, danties cementą, alveolinį kaulą. Periodontitas paprastai išsivysto iš negydomo gingivito (dantenų uždegimo). Gingivitas ir yra pati ankstyvoji patologijos stadija, kai pažeidimai lokalizuojasi tik dantenose, o kaulinis audinys yra visiškai sveikas. Sergant gingivitu pirmiausiai nežymiai paburksta, parausta dantenos, valant dantis, truputį kraujuoja. Čia ir yra tas momentas, kada jūs nedelsdami turite kreiptis į gydytoją odontologą. Bet deja, tik nedaugelis iš jūsų tai padarote.

Gydytoja odontologė apgailestauja, kad pradėjus kraujuoti dantenoms, žmonės ne tik atidėlioja vizitą pas odontologą, bet ir vengia valyti dantis.

Pasak R. Lavrukėnienės, norėdami, kad dantenos mažiau kraujuotų, kad jų netraumuotumėte, jūs priimate sprendimą dar rečiau valyti dantis. Ir tai yra blogiausias sprendimas, nes procesas ir toliau plinta. Dantenos dar labiau paburksta, pradeda daugiau kraujuoti, iš dantenų atsiranda nemalonus kvapas, jos įgyja melsvą atspalvį. Uždegimas plinta ir paliečia giliuosius audinius – tai yra periodonto raištį, danties cementą, alveolinį kaulą. Nuo šių struktūrų suardymo apsinuogina dantų šaknys, formuojasi ir gilėja periodonto kišenės, iš jų ima pūliuoti, iš burnos atsiranda nemalonus kvapas, dantys ima judėti ir ilgainiui visiškai iškrenta iš žandikaulio.

Rūkoriams periodonto ligos yra dažnesnės  

VšĮ Kėdainių PSPC Dantų gydymo skyriaus vedėja Rūta Lavrukėnienė.

VšĮ Kėdainių PSPC Dantų gydymo skyriaus vedėja Rūta Lavrukėnienė.

Gydytoja odontologė pastebi, kad periodontitas išsivysto dėl mūsų burnos ertmėje susikaupiančio mikrobinio apnašo, būtent jis suardo audinius, kurie dantis laiko žandikaulyje. Pati pagrindinė periodontito priežastis – prasta burnos higiena, leidžianti susidaryti dantų apnašoms. Taip pat svarbūs ir kiti veiksniai, sudarantys sąlygas kauptis dantų apnašui – tai yra ir dantų akmenys, nekokybiškos plombos, nekokybiški, susidėvėję protezai, dantų susigrūdimas dantų lanke.

Kai kurioms periodontito formoms išsivystyti svarbūs yra ir gretutiniai susirgimai, tokie kaip cukrinis diabetas, onkologinės ligos, nervų sistemos ligos, taip pat turi įtakos genetiniai ir hormoniniai pasikeitimai. Negalima atmesti ir netaisyklingos mitybos, kada trūkta vitaminų, mineralinių medžiagų. Taip pat svarbus dar vienas faktorius – tai rūkymas. Rūkoriams periodonto ligos yra dažnesnės, nei žmonėms, neturintiems šito žalingo įpročio.

Gydytojos odontologės teigimu, išgydyti periodontitą nepavyks greitai ir lengvai – tai sudėtingas ir ilgas procesas, čia būtina mediko pagalba.

Graži šypsena.

Graži šypsena.

Kruopščiai valykite dantis

Periodontito išvengti padės kruopšti dantų bei visos burnos ertmės priežiūra. Taigi, pirma, svarbu labai gerai valyti dantis. ,,Žmonėms, linkusiems į periodonto susirgimus, laiko burnos ertmės išvalymui reikia beveik dvigubai daugiau, negu sveikiems žmonėms, neturintiems periodonto problemų. Reikia tiesiog išmokti gerai valyti kiekvieną danties paviršių, kiekvieną tarpdantį, kad neliktų jokių maisto likučių. Sergantiems periodonto ligomis neužtenka vien tiktai įprastinio dantų šepetėlio, bet reikia naudotis ir vieno danties šepetėliu, dantų siūlu“, – perspėja gydytoja.

Išsivalius dantis, gydytoja odontologė R. Lavrukėnienė pataria burnos ertmę paskalauti vaistažolių arbatomis – medetkų, jonažolių, mėtų ar šalavijų. Jos ne tik slopina uždegiminius procesus periodonte, bet tiesiog skatina pažeistų audinių regeneraciją. Taip pat kartais galima pasinaudoti vaistinėse siūlomais skalavimo skysčiais, nes juose irgi yra medžiagų, veikiančių antibakteriškai. Bet su tomis, kurios savyje turi daugiau chlorheksidino dažnai skalauti nepatartina, nes nuo dažno naudojimo chlorheksidinas gali sukelti jutimo sutrikimus, burnoje gali pasikeisti skonis, taip pat gali daugiau susidaryti dantų apnašų. Todėl piktnaudžiauti tokiais preparatais irgi nepatartina. Dar viena visiems prieinama priemonė – nesveikas, uždegimines dantenas tiesiog pačiam, išsivalius dantis, nusiplovus rankas, išsimasažuoti, kad dantenose suaktyvėtų kraujotaka.

Asta Raicevičienė

VšĮ Kėdainių PSPC atstovė viešiesiems ryšiams

About The Author

Related Posts

One Response

  1. kokybiškas

    tikrai nereikia bijoti netekti dantų, su tuo nieko nepadarysite, jei toks organizmas ar paveldėta parodontozė.. tai tikrai įmanoma pristabdyti, ypatingai prižiūrint dantis, mano kolegė kiekvieną rytą pusvalandį laiko skiria dantų valymui, ten pas ją visas ritualas vyksta, ir panašu, kad veikia. jei jau yra taip pažengę, turime pilną šūsnį odontologų paslaugų, protezavimas, implantavimas, tikrai kiekvienas ras būdą kaip nelikti be dantų.

    Atsakyti

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.