Penktadienis, 22 lapkričio, 2024
-1.7 C
Kėdainiai
PradžiaIš arčiauParodoje – tarpukario batų meistro įrankiai ir darbai

Parodoje – tarpukario batų meistro įrankiai ir darbai

-

Besikuriančiame istoriniame Tradicinių amatų centre Arnetų name pristatyta Kėdainių batsiuvystės meistro Antano Gudžinsko dirbtuvių įrankių bei tarpukario avalynės paroda. 

E. Morkūnas pristatinėdamas parodą sakė, kad kėdainietis batsiuvys A. Gudžinskas savo amatą mylėjęs, dirbdavęs atsakingai ir kruopščiai.
E. Morkūnas pristatinėdamas parodą sakė, kad kėdainietis batsiuvys A. Gudžinskas savo amatą mylėjęs, dirbdavęs atsakingai ir kruopščiai.

„A. Gudžinskas buvo ne šiaip koks „peckelis“, o „slaunas“ meistras, turėjęs savo įspaudą, kurį įmušdavo į savos gamybos batus“, – sakė humanitarinių mokslų daktaras Eligijus Morkūnas.
Parodoje galima išvysti meistro naudotus darbo įrankius, medinius kurpalius, staliuką ir taburetes, ant kurių sėdėdamas amatininkas praleisdavęs daug valandų. Lentynoje galima išvysti ir tarpukario laikus menančią batų kolekciją – tiesa, ne visi batai buvo pagaminti būtent A. Gudžinsko rankomis, tačiau lankytojas gali pamatyti, kokia avalyne vaikščiojo miestiečiai, karininkai, kunigai.
Kad meistro būta neeilinio, byloja ir amžininkų prisiminimai, kad batsiuvys klientų visada turėjęs. Be to, tarpukariu Kėdainiuose dirbę apie 25 batsiuvių dirbtuvėles (kuriose darbavosi apie 100 žmonių), tačiau visi jie, pasak E. Morkūno, sutardavę kuo puikiausiai, „vienas kitam už gerklės, kad ir būdami konkurentais, nečiupdavę“.
A. Gudžinskas mielai priimdavęs ir mokinius – šie ne tik išmokdavę amato, bet ir būdavo geri pagalbininkai. Tiksliai nėra žinoma, kur Kėdainiuose būta jo dirbtuvių, tačiau žinoma, kad prie vaistinės. „Kėdainiuose tuo metu buvo trys vaistinės, tad sunkoka pasakyti, prie būtent kurios iš jų“, – rankomis skėstelėjo pašnekovas.
Eksponatų kolekcija po kruopelytę surinkta iš įvairių žmonių. „Jie pateko iš gerų žmonių rankų. Labai daug jų padėjo surinkti ir batsiuvio dukra. Tačiau paieškoms reikia labai daug kantrybės“, – sakė pašnekovas. Visi eksponatai priklauso Lietuvos liaudies buities muziejui.
Paroda Kėdainių Arnetų name veiks iki gruodžio mėnesio.
Parodos pristatyme dalyvavo ir garsiausias šiandienos batų dizaineris Žanas Maslauskas. Jis, lydimas žmonos Jurgitos, su dideliu susidomėjimu klausė pasakojimo apie A. Gudžinsko asmenybę bei jo amatą.
A. Gudžinskas gimė 1908 metais Kalnaberžėje. Anksti liko našlaitis. Jo pamotė nusprendė, kad jam reiktų eiti mokytis batsiuvystės amato: „Ant kelmo atsisėsi ir pinigus uždirbsi“.
Prakutęs batsiuvys greitai sulaukė tuometės klientūros pripažinimo, užsakymų turėjęs nemažai – visi kėdainiečiai apie jį žinoję. Pirko madų žurnalus, tačiau nusižiūrėjęs, modelius kurdavęs pats. Pasak jo batus nešiojusių kėdainiečių, avalynė visada būdavo padaryta labai kruopščiai ir sąžiningai – nebūdavo prie ko prikibti.
A. Gudžinskas mirė 1997 metais. Batsiuviu jis dirbo iki pat mirties.

reklama

Taip pat skaitykite