Šiandien, liepos 4 d., 16 val. Daugiakultūriame centre bus atidaroma keliaujanti Lietuvos jūrų muziejaus paroda ,,Baltijos gelmių istorijos“, leisianti pažvelgti į jūros gelmes, net ir nanuvykus į pajūrį.

Pasak šios unikalios parodos kuratoriaus, Lietuvos jūrų muziejaus Laivybos istorijos ir rinkinių apskaitos skyriaus vedėjo dr. Edvino Ubio, dalis Lietuvai svarbių povandeninio paveldo objektų yra nublokšti prie Estijos ar Didžiosios Britanijos krantų. Tai – tarpukario Lietuvos jūrinio laivyno laivai. Itin pavojinga Baltija buvo Pirmojo ir Antrojo pasaulinių karų metu. Didžioji dalis Lietuvos teritoriniuose vandenyse nugrimzdusių laivų nuskendo būtent tuomet. Tai liudija ir parodoje pristatomo laivo „Elbing IX“ istorija.

Krovininis laivas „Elbing IX“ nuskendo I-ojo Pasaulinio karo metu – 1914 metais. Lapkričio 17-tosios naktį jis buvo pasiųstas gelbėti skęstančio didžiausio Vokietijos karo laivo „Friedrich Carl“. Ryte „Elbing IX“ pasiekė Memelio krantus ir užplaukęs ant minos nuskendo. Laimei, žuvo tik vienas įgulos narys. O nuskendęs laivas tapo žyme kitiems laivams apie minas.

Menininkas Rimas Sakalauskas sukūrė parodai įspūdingą vaizdo instaliaciją, atkuriančią šio laivo paskutinio reiso ir katastrofiškos baigties atmosferą.

Unikaliausias parodos eksponatas – iš Baltijos dugno iškeltas ir laiko beveik nepaliestas laivo varpas, padiktavęs ir pačią parodos idėją. Parodoje – ir autentiškos nardytojos Sabine Kerkau nuotraukos iš povandeninės Baltijos, kiti povandeninio kultūros paveldo reliktai.

Laivą „Elbing IX“ bus galima pamatyti ne tik nuotraukose. Projekto partneriai „Baltic Sea Heritage Rescue Project“ parodai pagamino laivo modelį. Modelis pagamintas 3D spausdinimo technika iš organinių medžiagų, pabrėžiant tvaraus vartojimo svarbą.

Šią parodą Daugiakultūriame centre bus galima aplankyti iki rugpjūčio 4 d.

Organizatorių inf.

Sabine Kerkau ir Alfonso Mažūno nuotr.