Jei tavo perskaityta knyga prabiltų, kokios citatos iš jos pabirtų, kokia muzika skambėtų, kokiais paveikslais ji pavirstų, kokius daiktus padovanotų, kuo ji kvepėtų? Atsakymus į šiuos klausimus sužinosite apsilankę parodoje, kuri buvo pristatyta praėjusį trečiadienį, Kėdainių Juozo Paukštelio progimnazijos ,,Tūkstantmečio mokyklos I“ lėšomis įrengtoje mokymosi ir laisvalaikio erdvėje.

Gegužės 23 d. popietę buvo atidaryta integruota lietuvių kalbos ir literatūros, anglų kalbos ir dailės paroda „Literatūra per meną ir pojūčius“, kurią pristatė 7a klasės mokiniai ir jų mokytojos – lietuvių kalbos mokytoja metodininkė Vaida Krasauskienė, anglų kalbos mokytoja ekspertė Agnė Milašienė ir mokytoja metodininkė Jolanta Issa.

Ko laukti, nežinojo ir mokyklos direktorė

Prieš knygų pristatymą ir parodos atidarymą progimnazijos direktorė Tereza Sotnik prisipažino nežinanti, kas čia vyks, bet ji pasidžiaugė, kad mokykla turi tokių mokytojų, tokių mokinių, tokius tėvelius ir tokią erdvę, kurioje gali vykti tai, ko dar nebuvo.

T.Sotnik(dešinėje).

,,Aš drąsiai galiu pasakyti, kad aš nežinau, kas čia bus, nors procesą aš mačiau ir jutau.

Man buvo pasakyta, kad kažkas bus, bet nebuvo pasakyta – kas?

Ir vieną dieną mokytojos Vaidos kabinete aš pamačiau krūvą medinių dėžių galvojau, kur jas mokytoja dės, dabar suprantu, kad tos dėžės turi savo paskirtį, tik dar nežinau, kokią.

Esu maloniai šokiruota tokiu gražiu pateikimu jau iš išorės, o tai, kas slypi dėžių viduje netrukus sužinosime.

Nedrausime rankose turėti mobiliųjų telefonų, nes ir jie, parodos metu atlieka svarbią paskirtį“, – sakė direktorė Tereza Sotnyk.

Dėkingi rėmėjams – ,,Pelėdos baldai“

V.Krasauskienė.

,,Turbūt suprantate, ką reiškia paauglystėje atsistoti prieš tėvelius, klasės draugus ir kalbėti apie knygą.

Mes nieko nerepetavom, tikrai nežinau, ką mokiniai pasakys. Bet mačiau, kiek jie repetavo per pertraukas, ne vienas prisipažino kaip jaudinasi – šito aš dar niekada nemačiau.

Labai esu dėkinga savo vaikams, – drąsino mokinius jų klasės vadovė ir lietuvių kalbos mokytoja Vaida Krasauskienė, – mūsų vaikams nėra jokia naujiena skaityti knygas, mes jas skaitome ir pristatome kiekvieną mėnesį.

Šį kartą pasitarėme su anglų kalbos, dailės mokytojomis, kad galbūt knygų pristatymas gali virsti paroda ar įdomiu projektu.

Labai ačiū UAB ,,Pelėdos baldai“, jeigu nebūtų jų pagamintų spintelių, nebūtų ir parodos.”

Knyga, su įvairiais pojūčiais

Mokiniams, perskaičius knygą, mokytoja pasiūlė įsivaizduoti, jeigu ta knyga grotų, kokią muziką mes girdėtume? Mokiniai pagal savo knygą rinko jai muziką. O jeigu knyga mums leistų pasižiūrėti į tam tikrus daiktus, kokius daiktus mums ta knyga parodytų? O kuo knyga kvepėtų?

,,Šį kartą pristatymą pabandėme padaryti taip, kad mūsų knyga turi kvapą, turi muziką, turi daiktus, bet svarbiausia yra knyga ir mokiniai, kurie tą knygą pasirinko“, – teigė V. Krasauskienė.

Kaip į šią parodą įtraukta anglų kalba, mokytoja Agnė Milašienė paaiškino, kad mokiniai perskaitę knygą rinkosi mėgstamą pastraipą ar citatą, vertė į anglų kalbą, jei skaitė užsienio kalba, vertė į lietuvių kalbą.

,,Iššūkis buvo labai didelis. Atrodo, kad mes suprantame perskaitę angliškai sakinį, frazę, mokame išversti, bet kai reikėjo lietuviškai sudėlioti žodžius, kad galėtume perteikti mintį, reikėjo pasistengti. Taip pat iš lietuvių kalbos verčiant į anglų kalbą, mokiniai rinkosi įvairią pagalbą.

Tačiau neužtenka per ,,google“ vertėją išsiversti citatos, reikia pačiam mokiniui prisėsti, pasižiūrėti gramatiką, parinkti tinkamas frazes. Buvo integruota taip pat ir dailė, nes yra kūrybiškai perteikta pagrindinė knygos idėja arba siužetas bei veikėjai“, – komentavo anglų kalbos mokytoja.

Planuose pastebėjo ,,perliuką“

I.Neliupšienė.

Kėdainių švietimo pagalbos tarnybos vadovė Ingrida Neliupšienė, atvykusi į parodos pristatymą pastebėjo, kad peržvelgusi gegužės mėnesio rajono ugdymo įstaigų renginių planą, tiesiog pastebėjo neeilinį renginį, o šio mėnesio ,,perliukas“ buvo būtent šita paroda, kuri buvo integruota, čia ,,susitiko“ tokie dalykai – lietuvių kalba, anglų kalba ir dailė.

,,Idėja puiki, tikiuosi, kad vaikams nebuvo taip, kad mokytoja liepė.

Pirmiausia, turbūt mokytoja liepė, bet paskui ko gero darbas patiko mokiniams ir jie pajautėt malonumą skaitydami, ieškodami muzikos ir jausdami kitus pojūčius“, – sakė Ingrida Neliupšienė.

Laukė netikėtumas

Pristatydami savo perskaitytas knygas, vieni mokiniai labai sklandžiai pasakojo jos turinį, knygos idėją, kodėl pasirinko būtent šią knygą, kiti gi – labai jaudinosi, jiems pritrūko žodžių.

Lietuvių kalbos mokytoja pateikė mokiniams rekomenduotinų perskaityti knygų sąrašą, bet mokiniai rinkosi skaityti knygas ir savo nuožiūra.

Knygą ,,Juodavandeniai” pristatė Miglė Skinderytė ir Luknė Lukošiūtė;

,,Žiedų valdovas” – Eelis Marijonas Haimi;

,,Dovis prieš Dovį“ – Dovydas Sabeckis;

,,ZOM – B“ – Julius Pupkevičius;

,,Komanda ir šuo už milijoną” – Augustė Vilčinskaitė;

,,Egzekutorius” – Motiejus Kulišauskas ir Ainoras Šimatonis;

,,Kaip aš netyčia parašiau knygą” – Kamilė Turkutė ir Kamilė Šidlauskaitė;

,,Ypatingų vaikų namas” – Adrija Vaitkevičiūtė ir Fausta Kulbytė;

,,Heroinas” – Danas Kazancevas ir Gabrielius Skinderis;

,,Dingusi Džiudė” – Emilija Bunoriūtė ir Smiltė Vaišneiderytė;

,,Kalėdų giesmė” – Morta Kaselytė ir Minija Philippa Attmere;

,,Baltos durys” – Kipras Dijokas ir Tomas Galinis;

,,Šviesiaplaukis vokietijos riteris“ – Vytautas Banys ir Kristupas Čiurila.

Vaikai pristatę savo pasirinktą kūrinį, daug ko neišdavė. Todėl pristačius visas knygas, kurių buvo 14, kiekvienas parodos dalyvis – mokytojai, tėveliai, bendraklasiai, svečiai, priėję prie spintelių, galėjo interaktyviai prisiliesti prie kiekvienos knygos.

Jie galėjo ne tik pavartyti pristatytą knygą, bet, atvėrę spintelės dureles, ją užuosti, išvysti, kokie daiktai ją geriausiai apibūdina bei kaip ta knyga galėtų skambėti. Ant kiekvienos dėžės buvo nurodytas QR kodas, kurį reikėjo mobiliuoju telefonu nuskaityti ir klausytis užkoduoto kūrinio.

Vienose dėžėse buvo chaoso, kitose tokių akcentų, kurie tinka suaugusiųjų žmonių gyvenimui, bet tos detalės labai tiksliai apibūdina knygos idėją ir vaikai tai pajautė, ir, pasak mokytojos, ji to nedraudė.

Juk ne viskas turi būti estetiška, daiktai ar jų išdėstymas gali ir šokiruoti, svarbu, kad keltų jausmus, nepaliktų abejingų.

Knygos ,,kvapas“ nebūtinai turėjo būti malonus. Kai kurios knygos kvepėjo mėtomis, pavasariniais žiedais, gimtadienio tortu, arbata, bet buvo ir nemalonaus kvapo.

Vienas vaikas ,,įrengdamas“ spintelę, panaudojo net meilės laiškelį, rastą ant grindų klasėje.

Pasibaigus renginiui, mokyklos direktorė Tereza Sotnik dalinosi įspūdžiais: ,,To dar nebuvo. Džiaugiuosi mokytojų kūrybingumu, pateikta idėja, vaikų puoselėjamomis kompetencijomis – dalykų integracija, skaitymu. Aš esu sužavėta ir mokiniais, ir kūrybingu šių knygų pristatymu. Aš pajutau didžiulį malonumą čia dalyvaudama“.

Tėveliai džiaugėsi vaikų išradingumu

Aliona.

Paklausyti knygų pristatymo ir apžiūrėti parodos buvo atvykę ir tėveliai.

Motiejaus Kulišausko mama Aliona net gėlių įteikė sūnui ir jo klasės draugui, kurie skaitė tą pačią knygą ir ją pristatė.

,,Stebėjau visą procesą kaip vyko pasiruošimas.

Mačiau kaip sūnus skaito knygą. Paskui su draugu ėjo rinkti samanų. Klausinėjau, kam tau jos reikalingos, o Motiejus sakė, kad jų reikia projektui.

Jie turėjo idėją, kaip toje dėžėje daiktais reikės pavaizduoti knygos turinį.

Manau, kad rezultatas buvo nuostabus. Motiejus neypatingai mėgsta skaityti, neprisiverčia, bet kai reikėjo projektui, tada perskaitė.

Pagal daugumą knygų, kiek išgirdau iš vaikų pristatymų, yra sukurti kino filmai. Mes namuose daugiau žiūrime filmus“, – teigė Aliona.

Parėmė vaikų idėjas

Adrijos mama Silvija paklausta, kaip vertina projektą ir šį reginį, sakė, kad tai kažkas nauja ir įdomaus – nestandartinės idėjos, ypač kai vaikai viską įdomiai sudėliojo.

,,Man patiko, kad jie ir nupiešė. Aš nemačiau, kad mano dukra pieštų, bet jie piešė matyt per dailės pamoką. Visų pristatymai labai įdomūs ir kaip galima neparemti tokių idėjų.

Tam erdvės ir suteikėm. Buvo pagaminta 14 spintelių, kurių matmenys apytiksliai 40×50 cm. Matmenis mokytoja davė, paskui mes įvertinom savo galimybes, nusiuntėm brėžinuką, mokytojai tiko.

Iš medžio plokštės pagamintos spintelės yra kelių modelių – vienos atsidaro iš viršaus, kitos – iš priekio.

Vaikai jas pasidalino kaip jiems buvo patogiau“, – komentavo Adrijos mama Silvija Vaitkevičienė, kuri yra ir UAB ,,Pelėdos baldai“ savininkė ir šio projekto rėmėja.

Pasak Adrijos mamos, dukra skaito knygas, bet mama norėtų, kad daugiau skaitytų.

,,Bet jeigu knyga „užkabina“ ir ji tikrai įdomi, tokią knygą Adrija būtinai perskaitys. Ji skaito knygas ir anglų kalba. Pasiėmė iš bibliotekos ir perskaitė visai neploną knygą.

Man labai smagu, kad ji laiką leidžia ne su telefonu, bet knyga rankose.

Kaip galima nepadėti tokiems vaikams, kurie dar taip kūrybiškai vertina knygą“, – pasidžiaugė Silvija.

Skatina skaityti ir kalbėti apie knygas

Mokytoja V. Krasauskienė pasakojo, kad kiekvieną mėnesį ar kas du, mokiniai per pamoką pristato perskaitytas knygas. Vaikai patys vertina, vyksta dialogas. Pažymys yra rašomas ir už klausymą ir klausimų pateikimą, pristatant knygą.

,,Kiekvieną kartą galvoju, kaip tuos perskaitytų knygų pristatymus padaryti įdomiau ir taip pat skatinti vaikus skaityti knygas.

Praėjusiais mokslo metais vaikai knygas yra pristatę ant Nevėžio kranto, o pasibaigus pamokai, užsisakėm picų. Su mokiniais buvome parodoje mūsų miesto bibliotekoje, kur knygos buvo pristatomos su daiktais, tik ten buvo panaudotos kartoninės dėžutės.

Pagalvojau, o kodėl mes negalim kažką panašaus su klase padaryti. Mūsų dėžutės buvo gražesnės aišku dėl to, kad rėmėjus turėjom. Pagalvojau, kad galima integruoti su anglų kalba, su menu.

Kai kažką įdomaus matai, kažką pridedi savo, pavyksta tikrai puikus rezultatas. Mokiniai turėjo surasti citatą, kuri patiko ir tą citatą išversti į anglų kalbą.

Tiems vaikams, kurie pristatė knygą apie lenkų rašytoją, buvo įdomi nauja sąvoka – jie klausinėjo, ką reiškia šovinizmas. Dabar jau jie tikrai žinos.

Kitas vaikas pasidžiaugė knygoje radęs gražių aforizmų. Dar kitoje knygoje rado daug žargono, buvo proga ir tai pasikartoti. Vaikai tikrai daugiau įsimins, kai patys aiškinasi ar ieško atsakymo“, – apibendrino V. Krasauskienė.

Viršelio nuotr.: Parodos „Literatūra per meną ir pojūčius“, vykusios Kėdainių Juozo Paukštelio progimnazijoje atidarymo akimirka. (Kėdainių J. Paukštelio progimnazijos nuotr.)