2023 m. kovo 15 d. 17.30 val. Kėdainių krašto muziejuje (Didžioji g. 19) vyks ukrainiečių  menininkų Sofijos Atlantovos ir Oleksandro Klimenkos parodos „Ikonos ant šovinių dėžių“ atidarymas. Renginio metu koncertuos ukrainiečių bandūrininkė Alla Cheres. Taip pat bus parodytas dokumentinis filmas „Ištrinti tautą“.

Paroda veiks iki balandžio 14 d.

2014 m., prasidėjus Rusijos agresijai prieš Ukrainą, du ukrainiečių menininkai Sofija Atlantova ir Oleksandras Klimenka sumanė nepaprastai originalų ir iškalbingą meno projektą – pradėjo tapyti ikonas ant šovinių dėžių. Menininkai pastebėjo, kad tų dėžių dangčiai ir dugnai labai primena lentas, ant kurių tapomos ikonos. Šis keistas sutapimas juos įkvėpė imtis projekto. O. Klimenka, kalbėdamas apie šį sumanymą, sako: „Senojo Testamento mintis „perkalti ginklus į arklus“ gimė iš Naujojo Testamento išėjimo iš pragaro motyvo (…). Vis dėlto išėjimas iš pragaro galėjo įvykti tik kaip pergalė prieš mirtį, pergalė per mirtį.“ Ant šovinių dėžių dalių kuriamos ikonos, kaip ir kryžius, simbolizuoja mirties virsmą į gyvenimą. 

Šių ikonų paroda keliauja po pasaulį. Jos jau eksponuotos keliolikoje šalių ir daugiau kaip 120 vietų (taip pat ir Europos Parlamente). 

Parodoje Kėdainiuose bus rodoma 19 ikonų iš ciklo „Pietitus“.

Organizatoriai: Lenkijos institutas Vilniuje, Kėdainių krašto muziejus

Alla Cheres – bandūrininkė, daugelio Ukrainos ir tarptautinių konkursų laureatė. Ukrainos nacionalinės P. Čaikovskio muzikos akademijos absolventė. Įvaldžiusi unikalų ukrainiečių liaudies instrumentą – bandūrą. Kijevo meno mokyklos bandūros ir dainavimo klasės mokytoja. Groja solo bei ansambliuose. Koncertavo Vakarų Europoje ir Artimuosiuose Rytuose. Kilusi iš Irpinės (Kijevo apskritis). Dabar gyvena Vilniuje ir aktyviai dalyvauja kultūriniame Lietuvos sostinės gyvenime.

„Ištrinti tautą“ (28 min.) – režisieriaus Tomaszo Grzywaczewskio dokumentinis filmas, parodantis, kaip Ukrainos kultūros paveldas Rusijos Federacijos kariuomenės yra niokojamas nuo 2022 m. vasario 24 dienos. Jame rodomi tikslingai naikinami paminklai nuo Lvivo, Černihivo, Ivankivo, Kyjivo, Charkivo iki Iziumo ir Bohorodyčnės Ukrainos vakaruose. Nusikaltimai, vykdomi prieš pasaulietinę ir sakraliąją kultūrą, nuo archeologijos paminklų iki šiuolaikinių bibliotekų ir mokyklų. Ukrainos kultūros pasaulio atstovų pasisakymai atskleidžia, kaip tikslingai barbariškas agresorius kariauja su ukrainietiškąja tapatybe, už kurią ukrainiečių didvyriai atiduoda gyvybę. 

Filmas anglų kalba su lenkų titrais.