Rugsėjo 19–22 dienomis vyks Kalnaberžės dvaro aukcionas, pranešė Turto bankas. Registracija į aukcioną vyks rugsėjo 12–14 dienomis. Nepriklausomų vertintojų nustatyta pradinė kaina – 53 700 eurų.

Kaip informuoja LRT, prieš keletą metų dvarą valstybė perėmė iš įmonės, siejamos su V. Uspaskich, o paveldosaugininkai įspėja – įsigijęs dvarą naujas savininkas turės nepamiršti, kad dvaro kompleksas – saugoma kultūros vertybė, tad remontuojant dvarą reikės paisyti autentikos, nekeisti pastato tūrio, plano, išsaugoti parko želdynus.

Dvarą teismo sprendimu valstybė nacionalizavo dėl nepriežiūros. Jį perėmus valstybės lėšomis atliktas remontas – pakeistas stogas, langai, durys, perdažytos sienos.

Dvaro viduje atlikti archeologiniai tyrimai ieškant vertingų pastato savybių, tačiau remonto darbai viduje kol kas nepradėti.

Aukcione parduodamą dvarą sudaro penki statiniai ir parkas, kompleksui priskirtas 13,7 hektarų nuomojamas žemės sklypas.

Kalnaberžės dvaro sodyba yra įtraukta į Nekilnojamųjų kultūros vertybių registrą. Pirmą kartą ši vietovė minima dar kryžiuočių kronikose 1371 m., XVII a. šios valdos priklausė Radviloms, o nuo XVII a. antros pusės dvarą valdė Čapskių giminė. Už dalyvavimą 1863 m. sukilime prieš Rusijos carizmą tuometis dvaro savininkas grafas Eduardas Čapskis buvo suimtas ir ištremtas į Sibirą, o Kalnaberžės dvarą priverstas parduoti generolui Kušeliovui, iš kurio dvarą 1869 m. perpirko generolas Arkadijus Stolypinas. Šiai šeimai dvaras priklausė iki pat Nepriklausomos Lietuvos. 1923 m. dvaro pastatus su parku išsimokėtinai nusipirko rašytojas, poetas ir dramaturgas Kazys Binkis, tačiau, nesugebėjęs išlaikyti dvaro, taip jo ir neišsipirkęs, grąžino valstybei. 1926 m. dvare įsteigta nepilnamečių nusikaltėlių kolonija. 1949–1959 m. jame buvo įsikūrę vaikų namai, nuo 1959 m. – internatinė mokykla. Naujojo dvaro šeimininko paieškos tęsėsi ir Lietuvai atgavus nepriklausomybę.

Anot paveldosaugininkų, vertingų savybių čia apstu – pradedant istorijomis, architektūra, ir baigiant kraštovaizdžiu ir želdynais. Vietos bendruomenė viliasi, kad ši vieta taps traukos ir turizmo centru.

„Dvarai yra neatskiriama mūsų šalies istorijos ir kultūros dalis, jaučiame didžiulę atsakomybę už šį turtą ir siekiame surasti naujus šeimininkus, kurie būtų pajėgūs prikelti dvarus naujam gyvenimui. Tokių objektų parengimas pardavimui itin komplikuotas ir ilgai trunkantis procesas, tačiau radus gerus naujus šeimininkus dvarai atgyja, tampa turistų traukos centru. Tokių pavyzdžių Lietuvoje jau turime ne vieną“, – sako Mindaugas Sinkevičius, Turto banko generalinis direktorius.

Parengta pagal LRT, Turto banko pranešimus

Panašios naujienos