Šis rugsėjis dėl COVID-19 pandemijos kitoks ne tik bendrojo lavinimo mokykloms, bet ir neformaliojo švietimo įstaigoms. Pasiteiravome, kaip naujuosius mokslo metus pradeda bei prie naujų saugumo reikalavimų taikosi Kėdainių dailės, muzikos ir kalbų mokyklos.

Nuotoliniu būdu – sudėtinga  

Pirmosiomis rugsėjo dienomis, kol leido orai, Kėdainių dailės mokyklos pedagogai naudojosi galimybe pamokas surengti lauke. „Mes labai skiriamės nuo bendrojo lavinimo mokyklų – mūsų mokykloje maža vietos, atstumų negalime išlaikyti, todėl vaikai pamokose bus su kaukėmis, – pasakojo Dailės mokyklos direktorė Vida Burbulienė.

Apsauginės veido kaukės reikalingos todėl, kad mokytis dailės susirenka įvairaus amžiaus vaikai iš viso miesto ir rajono mokyklų. Klasėse mokosi po 10-12 mokinių.

„Labai džiaugiamės, kad vis tik ugdymas vyksta mokykloje, o ne namie, nes atlikti užduotis ir įgyvendinti programas nuotoliniu būdu sudėtinga – pavyzdžiui, keramikos, tekstilės, odos“, – sakė V. Burbulienė.

Dailės mokykla šį rudenį turi panašų skaičių mokinių kaip praėjusiais metais – jis artėja prie 400. „Prašymus tėveliai dar neša, iš patirties žinome, kad rugsėjį jų dar bus. Sulaukėme nemažo srauto naujų pradinio dailės ugdymo programos mokinių. Dalis tėvų gal neskuba, baiminasi koronaviruso, nes nežino, kaip vyks ugdymas. Dėl tos pačios priežasties vaikų darželiuose ankstyvojo dailės ugdymo mokinukų sumažėjo. Jaučiame nežinomybę, tačiau džiaugiamės, kad esame mokykloje ir dirbame visu pajėgumu“, – kalbėjo mokyklos vadovė.

Tuo tarpu auga Dailės mokyklos vykdomų neformaliojo suaugusiųjų švietimo programų – keramikos, piešimo, tapybos, odos, grafikos, tekstilės – poreikis. Programas lanko 42 suaugusieji, ir jų per rugsėjį susirinks dar daugiau. „Pavyzdžiui, keramikos ir tapybos užsiėmimus šiais mokslo metais plečiame nuo 2 iki 4 valandų per savaitę.  Taip pat suaugusiuosius kviečiame į naują tekstilės programą“, – sakė V. Burbulienė.

Kėdainių dailės mokyklos pedagogai džiaugiasi, kad pamokos vyks mokykloje, o ne nuotoliniu būdu.

Dailės mokykla įvairaus amžiaus mokiniams siūlo ne tik pradinio ir pagrindinio dailės ugdymo programas, bet ir siauresnės apimties NVŠ akademinio piešimo, keramikos, kompiuterinės grafikos, dailės raiškos ar tapybos programas. O rugsėjo viduryje mokykla pradės vykdyti naują neformaliojo vaikų švietimo lėšomis finansuojamą projektą „Gatvės menas“, skirtą 12–18 metų mokiniams, kuris suteiks žinių apie gatvės meną.

Tikisi įprasto ritmo

Kėdainių kalbų mokykla naujas grupes formuoja iki rugsėjo 15 d. ir iki šios datos laukia norinčių mokytis vaikų bei suaugusiųjų. „Laukiame įvairaus amžiaus ir gebėjimų mokinių, pradedant pirmokais, baigiant suaugusiaisiais, o amžiaus ribos nebrėžiame. Mūsų tikslas – pilnai sukomplektuoti grupes mokykloje“, – sakė Kalbų mokyklos direktorė Aida Bilinskienė.

Mokslus tęsiantiems Kėdainių kalbų mokyklos mokiniams pamokos vyksta nuo praėjusio trečiadienio pagal tvarkaraštį. Pamokose apsauginių veido kaukių dėvėti nereikia, jos reikalingos bendro naudojimo patalpose, koridoriuose.

Mokykla įvairiais lygmenimis moko anglų, prancūzų, vokiečių, rusų, ispanų kalbų, mokyklinio amžiaus vaikai taip pat gali gilinti lietuvių kalbos žinias. Pasak direktorės, tarp pradinukų ypač populiari žaisminga „Išmaniųjų mokyklėlė“, į kurią susibūrę entuziastingi mokytojai integruotai moko lietuvių, anglų kalbų, matematikos, pasaulio pažinimo. Šiemet pirmą kartą 6–7 metų vaikus Kėdainių kalbų mokykla kviečia į šeštadieniais vykdomą neformaliojo švietimo programą ,,Atrask, patirk, išmok”. Pagal neformaliojo ugdymo programas anglų kalbos kviečiami mokytis ir 5-6 metų vaikai.

Kėdainių kalbų mokykloje mokinių laukia moderni ir jauki aplinka. (Kalbų mokyklos nuotr.)

 „Mūsų tikslas – visapusiškos asmenybės ugdymas, ne vien kalbų mokymas, bet ir kitų socialinių kompetencijų įgijimas. Tam pasitelkiama įvairi projektinė veikla, kūrybinės užduotys, – pasakojo A. Bilinskienė. – Žinoma, karantinas pavasarį šiek tiek nuliūdino, mokslo metus baigėme nuotoliniu būdu. Tikimės, kad šįkart nereikės pereiti prie nuotolinio mokymo.“

Derino užsiėmimų laiką

Kėdainių muzikos mokyklos direktorės Rūtos Kutraitės teigimu, naujaisiais mokslo metais neformaliojo vaikų švietimo įstaigoms daugiausia problemų kėlė pamokų laiko derinimas. „Šiek tiek persistūmė pamokų laikas, kadangi turime taikytis prie bendrojo lavinimo mokyklų tvarkaraščių – jų grafikas dėl mokinių srautų išdėstymo pasivėlino per pusvalandį. Taupydami laiką, atsisakėme ilgosios pertraukos, vis tik popietinės pamokos mūsų mokykloje prasideda ir baigiasi taip pat atitinkamai vėliau“, – sakė Muzikos mokyklos vadovė.

Iš esmės visos neformaliojo švietimo įstaigos užsiėmimams turi vieną laiką – nuo 15.30 iki 20 val, tad jei vaikas lanko dvi arba net tris neformaliojo ugdymo mokyklas, suderinti labai sudėtinga.

Pasak R. Kutraitės, Muzikos mokykloje sveiko proto ribose laikomasi taisyklių dėl COVID-19 infekcijos: bendro naudojimo patalpose dėvimos veido kaukės, visose klasėse yra dezinfekantai patalpų paviršiams ir rankoms, popieriniai rankšluosčiai, stengiamasi laikytis saugaus atstumo. „Bet vaikai yra vaikai, jie labiausiai džiaugiasi bendravimu – žiūrėk, jau ir sėdi susiglaudę, jiems tai reikia nuolat priminti“, – sakė pašnekovė.

Muzikos mokykla tvarkaraščius derino prie pakitusio pamokų laiko bendrojo lavinimo mokyklose. (Muzikos mokyklos nuotr.)

Muzika – visiems

Muzikos mokyklą šiemet baigė 35 mokiniai. Naujų mokinių priėmimas vyko rugpjūčio mėnesį ir jis nebuvo prastesnis nei įprasta – priimti 56 nauji mokinukai. Šiais mokslo metais Muzikos mokykloje mokysis virš 400 mokyklinio amžiaus vaikų,21 suaugusysis ir 35 ankstyvojo muzikinio ugdymo programos ugdytiniai. „Šiemet turime didžiausią nei kada nors anksčiau suaugusių mokinių skaičių“, – augantį poreikį pastebi Muzikos mokyklos direktorė.

Mokykla antrus metus įgyvendina naują programą „Muzika visiems“, skirtą autizmo spektro ir elgesio sutrikimų turintiems vaikams. „Individualius užsiėmimus pagal šią programą lanko 8 mokinukai, dar porą mokinukų galėtume priimti. „Tokių vaikų yra, jų daugėja, ir jie turi teisę ugdytis. Kai kurie iš jų yra ypač gabūs vaikai. Tačiau norint dirbti su šiais vaikais, reikia didelio pasiruošimo ir patirties“, – kalbėjo R. Kutraitė.

Nauji projektai

Nuo kitos savaitės Muzikos mokykla savo mokinius pakvies dalyvauti dviejuose naujuose projektuose, finansuojamuose neformaliojo vaikų švietimo lėšomis. Projekte „Miuziklo laboratorija“ Klaipėdos „Taško teatro“ aktorės vaikus supažindins su miuziklo kūrimo ir atlikimo ypatumais, kartu su Muzikos mokyklos mokytojais ir mokiniais statys tikrą miuziklą.

Kitas projektas „iMuzika“ (išmanioji muzika) skirtas vaikus supažindinti su muzikos kūrimo programomis, jų galimybėmis. Šių dalykų mokys Vidmantas Valantiejus.

Šiuo metu Muzikos mokykloje, savivaldybei skyrus lėšų, pritaikoma aplinka negalią turintiems žmonėms. Keičiamas pandusas ir paradinės durys, pritaikomos tualeto patalpos.

„Kėdainių mugė“ domėjosi naujųjų mokslo metų pradžia ir Kėdainių sporto centre, tačiau atsakymų į rugsėjo 4 d. raštu pateiktus klausimus iš šios įstaigos negavo.