Praėjusį savaitgalį iškilmingai atidengtas paminklas, skirtas kovojusiems už Lietuvos laisvės ir nepriklausomybės atkūrimą. 

V. Kačinskas pasidžiaugė, kad pagaliau pavyko išpildyti Amerikoje gyvenusių giminaičių valią – J. Basanavičiaus ir Dotnuvos gatvių sankirtoje pastatyti paminklą Lietuvos laisvės kovotojams.

V. Kačinskas pasidžiaugė, kad pagaliau pavyko išpildyti Amerikoje gyvenusių giminaičių valią – J. Basanavičiaus ir Dotnuvos gatvių sankirtoje pastatyti paminklą Lietuvos laisvės kovotojams.

Jungtinėse Amerikos Valstijose gyvenusių fundatorių Vaclovos ir Jono Bagdanavičių bei Vincento ir Aldonos Kačinskų valią Kėdainiuose pastatyti tokį paminklą įgyvendino skulptūros idėjos autorius Marius Mateika ir skulptorius Džiugas Jurkūnas.
Mintis apie paminklą sklandė daugiau kaip 20 metų. Kažkada Kėdainiuose gyvenę brolis ir sesuo nutarė prasmingai įamžinti kovas už gimtinės laisvę ir testamentu tam paliko nemažą sumą pinigų. Fundatorių artimieji ilgus metus derino įvairius niuansus, kad paminklas atsirastų. „Nuo mūsų mažai kas priklausė. Viską derino Amerikoje gyvenantys giminaičiai. Labai džiaugiuosi, kad pagaliau radome kompromisą, sutarėme dėl paminklo ir vietos ir giminaičių valia išpildyta“, – sakė vieno fundatorių Vinco Kačinsko pusbrolio Stepo anūkas Valdemaras Kačinskas, gyvenantis ir dirbantis Kėdainiuose.
Iš aštuonių pasiūlymų paminklo iniciatoriai nutarė statyti apie 2,5 m skersmens suomiško granito sferą – žemės rutulį, kuriantį didelės ir monumentalios žemės (gaublio) įspūdį. Vienintelė žyma sferoje – Lietuvos geografiniai kontūrai, išpjauti granite. Ant 16 tonų sveriančio rutulio nerūdijančio plieno raidėmis išdėstytas ketureilis: „Netrokštu nieko, tik Tavęs Tėvyne, Nenoriu nieko, man Tavęs gana. Gana žvaigždžių, gana dangaus mėlynės. Tu man šventa, Tėvyne, Lietuva“. Taip pat nurodyta, kam skirta skulptūra: „Visiems kovojusiems už laisvos ir nepriklausomos Lietuvos valstybės atkūrimą“. Įvardinti fundatoriai – Lietuvos kariuomenės kūrėjas majoras Jonas Bagdanavičius ir Vaclova Kačinskaitė-Bagdanavičienė bei Aldona ir Vincas Kačinskai. Ant grindinio bus pritvirtinta lentelė su įrašu: „Tegul šis statinys liudija pasaulio galiūnams, kad ir mažosios tautos nori gyventi laisvoje ir nepriklausomoje protėvių žemėje“.

Panašios naujienos

3 Responses

  1. ex Kedainietis

    Kopėčios – kad galėtum užlipt ir iš arčiau Lietuvą pamatyti

    Atsakyti

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.