Praėjusio ketvirtadienio pavakare Gudžiūnų miestelis sulaukė nekasdienių svečių – į Gudžiūnų bendruomenės centro namuose vykusį gero skonio kavinės ,,Gar2ma“ atidarymą sugūžėjo bendruomenės nariai, aplinkinių kaimų bendruomenių atstovai, Gudžiūnų seniūnas, Kėdainių rajono savivaldybės administracijos atstovai ir tarybos nariai, kėdainiečiai LR Seimo nariai.

Seniai puoselėtas noras išsipildė

,,Kaip gimė kavinės idėja?“ – susirinkusiems į kavinės atidarymą kilusį klausimą atsakė pati šios idėjos autorė, Gudžiūnų bendruomenės centro pirmininkė Vilma Povilauskienė.

,,Bendruomenėje įkurti kavinę norėjome jau seniai, tačiau neturėjome tinkamų sąlygų. Poreikis atsirado pajutus, jog Gudžiūnų bendruomenės centro namai nėra funkcionalūs: patalpose nariai rinkdavosi vos keletą kartą per metus į renginius, susirinkimus, kartais patalpas užleisdavome nedidelėms asmeninėms šventėms. Tokiai didelei renovacijai, kokią atlikome dabar, neturėjome finansinių galimybių. Todėl iš karto, kai tik ji atsirado, ilgai negalvojome – supratome, jog turime ja pasinaudoti.

Gudžiūnų bendruomenės centro pirmininkė Vilma Povilauskienė pasidžiaugė, jog pagaliau ilgai puoselėta svajonė išsipildė.

Labiausiai motyvavo mintis, jog kursime didesnę vertę, suteiksime keletą darbo vietų ir pagaliau galėsime pasirūpinti ne tik Gudžiūnų bendruomenės centro vaikų dienos centro vaikais, bet ir senoliais, kurie galės nusipirkti šilto ir kokybiško maisto (jei reikės, ir su pristatymu į namus) ar sukurti tradiciją jiems susitikti papietauti ir pabendrauti, – dėkodama visiems susirinkusiems į atidarymą teigė V. Povilauskienė. – Pagaliau ta džiugi diena atėjo, manau, kad jau surinkome komandą, kuri dirbs su mumis“.

Bendruomenės centro pirmininkė neslėpė, kad sekėsi sunkiai. „Sako, kad pas mus Lietuvoje nėra darbo, bet kai reikia surasti darbuotoją, tai yra didžiausia problema, – kalbėjo V. Povilauskienė. – Manau, kad jau viskas puiku. Šiandien sunku kalbėti, nes tik dabar pajutau nuovargį – prisipažinsiu, kad paskutinį pusmetį miegota buvo mažai.“

Ji teigė tikinti, kad lankytojai pamils šią vietą, o darbuotojai atiduos visą savo meilę. „Juk kaip sakoma, jeigu maistas gamintas su didele meile, tai jis iš tiesų paliečia žmonių širdis“, – teigė V. Povilauskienė.

Reikės vykdyti projekto reikalavimus

Kai tik Gudžiūnų bendruomenė susikūrė, centro patalpose tvyrojo 2000-ųjų metų dizainas – ryškios spalvos, nelygiu tinku padengtos sienos. Norėjosi atsinaujinti, nes daug kas buvo aplūžę, paviršiai nudaužyti ir pan.

Pasak bendruomenės pirmininkės, šiandien Gudžiūnuose atidaryta kavinukė yra nedidelė, bet gudžiūniškiai džiaugiasi turėdami tą erdvą.

Kėdainių rajono VVG pirmininkė Aušra Vaidotienė džiaugėsi Gudžiūnų bendruomenės įgyvendintu projektu.

„Įgyvendindami vieną iš ES ,,LEADER“ projektų – ,,Viešosios erdvės, skirtos vietos gamintojų gaminių pristatymui į rinką, įkūrimas”, gavome finansavimą, prie to prisidėjo ir rajono savivaldybė. Negalime savanoriškai padėti žmonėms, turime vykdyti ir projekto reikalavimus, ir išlaikyti darbo vietas, todėl planuojame gaminti maistą išsinešti aplink dirbantiems žmonėms: ūkiams, įmonėms ir tiems, kurie neturi tam laiko. Taip pat planuojame pasiūlyti įsigyti maistą ir užkandžius išsinešti šventėms. Nors atrodo neįprasta, tačiau įmantresnių produktų miestelio gyventojams tenka važiuoti į Kėdainius, tad nuo šiol sieksime taupyti jų laiką ir užkandžius pasiūlyti arčiau. Turime minčių antrame aukšte įrengti ir kambarių nakvynei, tačiau tam būtinas projektas, kuriam gautume finansavimą“, – teigė šios idėjos autorė.

Daroma iš širdies ir iš poreikio

Kėdainių rajono VVG pirmininkė Aušra Vaidotienė, kuri yra šio projekto iniciatorė ir palaikytoja, pastebėjo, kad, kai bendruomenės imasi bet kokio verslo – ar tai būtų kavinukės įkūrimas, ar vaikų dienos centras, tai yra daroma iš širdies ir, pirmiausia, iš poreikio.

,,Vilma nepasakė, kad su šiuo projektu, kaip ir su kiekvienu projektu, nėra taip paprasta. Ypač tada, kai darbų rangovas pasako, kad sąmata yra tokia, o ne kitokia, o išgriovus vieną sieną, iškyla nenumatytų darbų. Vėl kooperuojasi visa bendruomenė, vėl kažką daro savo rankomis ir tai daro ne tik su meile, bet ir naktimis, nes žmonės dieną dirba. Aš labai džiaugiuosi Kėdainių krašto bendruomenėmis. Džiaugiuosi už Krakes, Tiskūnus, Ažytėnus. Ačiū, kad kaimo vietovėse atsiranda tokių šaunių žmonių“, – sakė Aušra Vaidotienė.

Pavadinimas išrinktas balsuojant

Gudžiūnų kavinei reikėjo pavadinimo. Pavadinimo rinkimo konkurse dalyvavo daugiau nei 40 asmenų, ne vienas pasiūlė daugiau nei du pavadinimus, tad tikrai turėjome iš ko pasirinkti.

„Galiausiai liko du: „Mikelmontas“ (Michelmontas) – istorinis Gudžiūnų geležinkelio stoties pavadinimas ir „Gar2ma“, kuris atspindi mūsų siekį suburti aplinkinius prie bendro gardaus maisto stalo. Vis dėlto „Michelmontas“ atspindi carinės Rusijos laikmetį, nusprendėme, jog jis nėra priimtinas atsižvelgiant į dabartinę Ukrainos padėtį“, – kavinės pavadinimo istoriją pasakojo V. Povilauskienė. 

Balsų dauguma laimėjo kavinės pavadinimas „Gar2ma“, kurį pasiūlė Rūta Čeidaitė. Ji užaugo Gudžiūnuose, o jos tėvai – bendruomenės centro nariai. Pati Rūta negalėjo atvykti į kavinės atidarymą, dovana – natūrali rankų darbo sojų vaško žvakė – perduota jos tėveliams.

Pavadinimo autorė kavinėje tikrai apsilankys

Paklausta, kaip gimė kavinės pavadinimai ir ar ji džiaugiasi jos atidarymu, Rūta Čeidaitė sakė: ,,Esu šeimos gydytoja, dirbu Kaune vienoje gydymo įstaigoje. Gudžiūnuose gimiau ir užaugau, čia tebegyvena mano tėvai, tad esu dažnas svečias miestelyje. Nors nesu bendruomenės narė, man labai rūpi, kas vyksta Gudžiūnuose, kaip jie keičiasi. Prisimenu, kaip būdamos mažos mergaitės su drauge svajojome apie jaukią kavinę, kurioje galėtume po mokyklos susitikti paplepėti, net vietą buvome sugalvojusios – ant ambulatorijos stogo. Dabar, išsipildžius tai svajonei, kavinėje tikrai apsilankysiu. Kalbant apie pavadinimą, sunku sugalvoti buvo tik pirmąjį variantą, visi kiti jau „plaukė“ savaime. Norėjosi kažko originalaus, skambaus, išsiskiriančio, sietino su Gudžiūnais, jų istorija. Į pavadinimo paieškas aktyviai įsitraukė ir mano šeimyna, virtualiame pokalbyje žinutėmis vyko diskusijos, variantų tobulinimas, tad laurai tenka ne tik man, bet ir jungtinėms Čeidų šeimos pajėgoms“.

Sveikino Gudžiūnų vaikų dienos centro atstovės – Laisvūnė Sivilevičienė (iš kairės) ir Regina Žiupsnienė.

Visi paragavo ,,Gar2mos“

„Iš tiesų, džiaugiuosi, kad turiu didelį ratą bendruomenės narių, tikiuosi, kad jie supranta, jog tai nėra mano kavinė, tiesiog aš tą projektą įgyvendinau. Tai yra mūsų visų kavinė, aš visus kviečiu, kad būtumėt ne svečiai, bet tikri bendruomenės nariai, kurie čia gyvena, čia būna, padeda ir kurių rankų visados reikia. Keletui žmonių noriu ypač padėkoti – tai Feliksui, Vaidai, Jolantai, Galinai, Vaidai, kurie rado laiko iki nakties padirbėti, dėkoju visiems, kas randa laiko prisidėti. Jei kiekvienas ateitumėte po dvi valandas per savaitę čia padirbėti, o kai mūsų yra 100 narių, kiek jau būtų valandų mūsų visų savanorystės“, – kvietė bendruomenės narius būti aktyvesnius jos pirmininkė, o kavinės atidarymo proga ragino pasivaišinti pirmaisiais kavinės patiekalais, pažadėjusi, kad dar pasiūlys visokių įdomybių.

Stalo puošmena buvo tortas – kavinės pavadinimas ,,Gar2ma“, kurio visi galėjo paragauti po gabalėlį.

Dėkojo ir linkėjo sveikatos

Kėdainių rajono savivaldybės vyr. specialistė (nevyriausybinių organizacijų koordinatorė) Audronė Stadalnykienė sveikindama kavinės atidarymo proga teigė: ,,Iš tiesų, kokios gražios būtų strategijos, kaip gražiai būtų parašyti projektai, bet jie taip ir liks popieriuje, jeigu nebus žmogaus, žmogaus rankos, jo energijos, sveikatos – to ir norim šiandien jums linkėti. Tad stiprios bendruomenės, stiprios sveikatos bendruomenės pirmininkei, kiekvienam, sėkmės, žydėkit, gyvuokit ir būkit laimingi.“

„Norėtume pasidžiaugti, kad po daug metų, gal dešimtmečių Gudžiūnuose pagaliau atsirado kavinė, kur galėsime pavalgyti, švęsti šventes, norėčiau padėkoti visiems, o ypač Vilmai, kuri daugiausia jėgų įdėjo, kad mūsų miestelis turėtų gražų pastatą – kavinę“, – sakė Gudžiūnų seniūnas Vidmantas Cechanavičius.

Kad būtų daug lankytojų

,,Žinau, kad buvo nueitas ilgas kelias ir koks jis buvo sunkus, kadangi artimai bendraujame, ir tikrai žinau, kaip buvo nelengva. Bet lengva nebūna niekur. Pradžia visada būna sunki. Svarbiausia yra tikėti tuo, ką darai. Aš manau, kad taip ir yra. Didžiausios sėkmės“, – sveikino Akademijos kultūros centro Gudžiūnų skyriaus vadovė Vijolė Juknienė.

Iš Skėmių bendruomenės atvykusios kaimynės dovanų atvežė medinį šaukštą, kalendorių, duonos ir žolelių arbatai.

,,Mums yra didelė garbė būti čia ir matyti to darbo vaisius. Iš tiesų, darbas buvo sunkus, bet jis ne veltui. Mes su vaikais nuo Vaikų dienos centro sveikiname tave ir visą tavo komandą, linkime, kad stalai niekada nebūtų tušti, kad durys neužsidarytų nei dieną, nei naktį ir kad būtų daug lankytojų. O visa kita susidėlios. Linkiu tau sėkmės asmeniškai, kaip vadovei. Mes mylime tave ir palaikome“, – sveikino Gudžiūnų vaikų dienos centro atstovės.

Linkėjo stiprios komandos

„Labai džiugu man jus matyti, labai jūsų visų pasiilgstu, nes tas kraštas man tapo labai savas. Iš tikrųjų idėja dėl kavinės atsiradimo užgimė ir Gudžiūnų ambulatorijoje. Mes stebėdavome ir matydavome ambulatorijoje tuos senukus, kurie likdavo be šiltų pietų, ir mes pačios dažnai būdavome be šilto maisto visą dieną dirbdamos ir dažnai pagalvodavom – kaip gerai būtų, kad atsirastų tokia vieta, kur galima būtų tiesiog pasėdėti, pavalgyti, atsipūsti, o gal ir užsisakyti maisto išsinešti. Aš labai džiaugiuosi, kad šis momentas jau atėjo, paleista mintis materializavosi ir šiandien turime tokią puikią kavinę, ačiū, Vilma, tau už kantrybę, žinojau, kad tu tai padarysi, ir belieka mums visiems tik pasidžiaugti“, – įteikusi dovaną nuo Gudžiūnų ambulatorijos sakė VšĮ Kėdainių PSPC ambulatorijų administratorė Jūratė Tylienė.

„Mieli kaimynai, labai džiaugiamės, kad šalia mūsų Krakių bendruomenės atsirado dar viena, kuri kuria savo verslą, ir labai panašų į mūsų. Linkėjimai nuo mūsų bendruomenės pirmininkės Daivos Dubinkienės, kuri negalėjo atvykti. Žinoma, darbas buvo labai sunkus – ir naktinis, ir visoks kitoks, bet jis nebus lengvesnis. Labai svarbu, kad jūs turėtumėt tą komandą, kurią turite šiandien, kad ji išliktų, nes tik stipri komanda gali atlaikyti visus sunkumus. Tai mes turbūt to ir linkime – sveikatos, stiprybės didelės, taikos visais lygmenimis ir kad viskas labai gerai sektųsi, nuoširdžiai džiaugiamės“, – linkėjo Krakių bendruomenės atstovės.

Pasidžiaugė gera kaimynyste

„Labai smagu, kad dabar kaimynystėje turėsime kur užeiti, kur užvažiuoti. Linkiu, kad šita salė nebūtų tuščia, žinoma, čia reikia visų pastangų, kad būtų galima užsukti ir pabūti“, – sakė UAB ,,Šlapaberžės konditerija“ vadovė Dalia Draudvilienė, kurios gaminių galima bus paskanauti ir šioje kavinėje.

Kavinės atidarymo proga pasveikinti atvyko ir kaimyninio rajono – Baisogalos priestočio bendruomenės ,,Imantai“ pirmininkas Arūnas Marašinskas, kuris sakė, kad tikisi pasimokyti iš šios bendruomenės, iš kitų bendruomenių, galbūt užsimegzti naujų ryšių.

Kad netrūktų duonos

Iš Radviliškio rajono Karčemų bendruomenės ,,Kaimynai“ atvykę atstovai įkurtuvių proga atvežė savo pačių rankomis pagamintą angelą, kuris, linkėta, apsaugotų ir globotų. Kaip sakė Vilma Povilauskienė, Gudžiūnų bendruomenės nariai praėjusių metų rudenį lankėsi šioje bendruomenėje, kur prieš pusmetį įkurtas toks pat verslas, dalyvavo ekskursijoje, apžiūrėjo erdves, sėmėsi patirties.

Iš Skėmių kaimo bendruomenės atvykusios sveikintojos įteikė medinį šaukštą, kalendorių, naminės duonos ir pačių surinktų vaistažolių maišelį, šmaikščiai apibūdino, kaip kiekvieną iš šių dovanų panaudoti pagal paskirtį. ,,Svarbiausia, kad niekada netrūktų duonos ant jūsų stalo, jums ir jūsų svečiams, – linkėjo jos šmaikštaudamos, – kad versle svarbiausia būtų ne pinigai, bet bendravimas, geras ryšys: nors ir už dyką padarai, nors minusą gauni, bet užtat gera“.

Pakalbinta viena iš Gudžiūnų bendruomenės narių Jovita Polikaitienė sakė, kad ji šiai bendruomenei priklausanti nuo 2005 m.

Paklausta, kaip jai atrodo, ar ji esanti aktyvi bendruomenės narė, prisipažino, jog anksčiau buvo bendruomenės buhalterė, o dabar jau ne. ,,Kuo galiu, tuo prisidedu. Ateinu į organizuojamas talkas, jei ką turiu, ko kitiems reikia, dalinuosi, pavyzdžiui, naminiais kiaušiniais. Fizinio darbo dėl sveikatos nelabai galėjau dirbti. Aš labai džiaugiuosi, kad pavyko įgyvendinti mūsų visų svajonę, o pagrindinė ,,vinis“ yra mūsų pirmininkė Vilma, juk jeigu ne vadovas, tai viso šito ir nebūtų“, – sakė Jovita.

Laukiami visi norintys

Paklausta, ar galima bus nuomotis šventėms bendruomenės kavinę, Vilma Povilauskienė atsakė, kad laukiami visi, norintys Gudžiūnų bendruomenėje švęsti asmenines šventes, atvykti gedulingų pietų, metinių ar kitomis progomis grupėmis iki 50-ties asmenų.

Ateityje planuojama pasiūlyti ir vaikų gimtadienio šventes su edukacijomis bei nustebinti tokiomis pramogomis kaip kukurūzų spraginimas ar cukraus vatos gaminimas. ,,Taip pat girdėjome, kad aktualūs būtų ir maisto gaminimo kursai. Tikimės, jog galėsime pasiūlyti dar daugiau paslaugų jau netrukus“, – teigė ji.

Kokių patiekalų galima tikėtis čia atėjus – ar jie sukurti jūsų pačių, išbandyti, patikrinti?

– Patiekalai bus ne tik mūsų kurti, bet ir tie, kuriuos perdavė artimieji iš kartos į kartą – pamėgti ir sumoderninti. Planuojame pasiūlyti didelį asortimentą, tačiau kol kas bandysime džiuginti kasdieniais dienos pietumis vietoje ar išsinešti. Jie bus daugiau tradiciniai, pamėgsti aplinkinių.  Taip pat planuojame įtraukti veganiškų ir vegetariškų patiekalų ar desertų. Kepti pyragus ir tortus, bet apie visą asortimentą pranešime savo socialinėje paskyroje „Facebook“ – Kavinė Gar2ma.

Kiek turėsite nuolat dirbančių darbuotojų?

– Šiuo metu įdarbinti du darbuotojai, tačiau, esant poreikiui, padės Gudžiūnų bendruomenės centro savanoriai. Jie prisidės prie tų darbų, kuriuos tuo metu labiausiai reikės atlikti.

Ar šiandien jau galite pasakyti – svajonė įgyvendinta? O kas toliau? 

– Iki svajonės įgyvendinimo dar trūksta didelių lankytojų srautų, kad galėtume stebinti ir kryptingai dirbti. Kol kas tai yra viskas, apie ką svajojome, tad kviečiame kiekvieną smalsuolį paragauti dienos pietų su puodeliu kavos ir saldėsiu. Tikimės, kad maistas, kurį ragausite, palies jūsų širdis, nes gaminsime su didele meile.

Pasidžiaugėte ir padėkojote savo dukrai Indrei ir sūnui Ryčiui? Kuo jie prisidėjo atnaujinant bendruomenės namus?

– Rengiant tokio tipo projektus dažnai įtraukiami arčiausiai esantys ir geriausiai su situacija susipažinę asmenys. Ateityje jau studentas sūnus Rytis su draugu Ryčiu atnaujintuose bendruomenės namuose planuoja organizuoti jaunimo susibūrimus – stebėti sporto varžybas, rengti filmų vakarus.

Kadangi dukra, Indrė Krakienė, neseniai įsirengė namus ir domėjosi interjero dizainu, ji padėjo susidėlioti vizualus, dekoracijas, su baldininkais projektavo baldus. Be to, paskutinėmis savaitėmis savanoriškai padėjo su socialiniais tinklais, logotipo kūrimu, manau, padirbėjome neblogai, džiaugiamės galutiniu rezultatu.

Pati Indrė sakė geranoriškai prisidėjusi prie naujojo projekto. ,,Dažnu atveju neturiu pasirinkimo, nes mano mama, Gudžiūnų bendruomenės pirmininkė, mano nedideliame gimtajame miestelyje bando išnaudoti visas įmanomas galimybes ir į jas, žinoma, įtraukia mane. Šį kartą su malonumu nemažai prisidėjau prie vizualios šio projekto Kavinė Gar2ma dalies: interjero, dekoro, prekės ženklo kūrimo bei bendro maitinimo įstaigos koncepto. Be abejo, buvau ir stipri moralinė palaikytoja, nes būta nemaža vargo (dar ir yra), kol pasiekėme projekto finišą“, – nuoširdžiai apie mamos darbus atsiliepė jos dukra Indrė Krakienė.

I. Krakienės ir A. Raicevičienės nuotraukos

Titulinė nuotrauka: Gudžiūnų bendruomenės namuose įkurta gero skonio kavinė ,,Gar2ma“ laukia lankytojų.