Daugiabučio kiemas – vieta, kur ištisus metus įvyksta šimtai eismo įvykių. Ir nors didžioji dalis jų būna smulkūs bei padarytos žalos siekia kelis šimtus eurų, tokie incidentai gali ilgam sugadinti nuotaiką. Tačiau ekspertai pastebi, kad eismo įvy­kiai daugiabučių kiemuose neretai būna nulemti tam tikrų vairavimo klaidų.

Pirmumas – lyg Laukiniuose Vakaruose

Manevruoti daugiabučių kiemuose nesaugu, nes čia įprastai nėra jokių pirmumą suteikiančių kelio ženklų. O tai reiškia, kad vairuotojai dažniausiai turi vadovautis dešinės rankos taisykle.

„Deja, pastarąją neretai pamiršta ne tik patyrę, bet ir vos vairavimo pažymėjimą gavę vairuotojai. Kadangi dažniausiai nėra kelio ženklų, tiesiai važiuojantys eismo dalyviai galvoja, jog jiems visur yra pirmumas, nors, galbūt, kaip tik iš dešinėje pusėje esančio kito kiemo bando išsukti kaimynas. Tokios automobilių akistatos baigiasi eismo įvykiais, barniais, abipusiais kaltinimais bei netgi policijos iškvietimu. O viso to nereiktų, jei tik vairuotojai būtų atidesni ir nepamirštų ne tik stebėti kelio ženklus, bet ir paisytų KET, kai tų ženklų nėra“, – pabrėžia draudimo bendrovės ERGO Transporto priemonių žalų administravimo skyriaus vadovas R. Bieliauskas.

Panašių situacijų kiemuose, pasak draudimo eksperto, neretai nutinka ir vairuotojams bandant atbulomis išvažiuoti iš savo stovėjimo vietos. Nors KET aiškiai nurodo, jog važiuodamas atbulas vairuotojas visuomet privalo duoti kelią kitiems eismo dalyviams, kai kurie vairuotojai šį nurodymą ignoruoja.

„Vairuotojai neretai skuba, pamiršta apsidairyti bei pažiūrėti per veidrodėlius, nepagalvoja apie galimas skubėjimo pasekmes. Būtent tai tampa prielaidomis įvykti avarijoms, kai vos tik įsėdęs į automobilį vairuotojas išvažiuoja atbulomis iš savo stovėjimo vietos, o tuo metu pro šalį važiuoja kita transporto priemonė. Todėl vairuotojai turėtų atminti, jog ypač važiuojant atbulomis dėl savo saugumo apsidairyti reikėtų ne vieną kartą“, – pataria R. Bieliauskas.

Nereikėtų statyti
automobilio per arti kitų transporto priemonių

Draudiko teigimu, į draudimo bendrovę neretai kreipiasi vairuotojai, netikėtai radę savo automobilius su nubrauktais bamperių kampais, taip pat nubrozdintomis ar įlenktomis durelėmis. Eksperto teigimu, dažnu atveju dėl paliktų apgadinimų kaltininkai taip ir lieka neišaiškinti.

„Be abejo, pabėgimas iš eismo įvykio vietos nėra toleruotinas. Bet neretai nutikti tokiam incidentui tikimybę padidina pats nukentėjusysis, prieš tai savo automobilį palikęs prie pat kitos transporto priemonės“, – pasakoja pašnekovas.

Tokiose situacijose, anot R. Bieliausko, kitam vairuotojui būna paliekama itin mažai vietos tiek įsėsti į savo automobilį, tiek juo manevruoti išvažiuojant iš daugiabučio kiemo.

„Todėl atvažiavus į kiemą svarbu automobilį palikti taip, kad būtų patogu iš jo išlipti ne tik jums, bet ir šalia stovinčių transporto priemonių vairuotojams. Taip pat įvertinkite, ar kitiems palikta pakankamai vietos saugiai ir patogiai išvažiuoti iš savo stovėjimo vietos. Šiuo atveju derėtų atsižvelgti į faktą, kad tikrai ne visų vairuotojų įgūdžiai yra vienodi, tad kai kuriems eismo dalyviams gali reikėti daugiau erdvės manev­ravimui“, – akcentuoja draudimo bendrovės atstovas.

Naujų taisyklių paiso ne visi

Primenama, kad nuo šių metų įsigaliojo naujas KET punktas, kuris draudžia sustoti ir stovėti tiek kelio ir įvažiavimo į šalia esančią teritoriją važiuojamųjų dalių sankirtoje, tiek arčiau kaip 5 metrų atstumu nuo jos, nebent tą leidžia stovėjimo vietą nurodantys kelio ženklai. Svarbu atminti, kad draudimas taikomas tik toje kelio pusėje, kurioje yra nurodytas įvažiavimas į šalia kelio esančią teritoriją arba išvažiavimas iš jos.

„Reikia suprasti, kad šios taisyklės laikymasis užtikrina didesnį eismo dalyvių saugumą bei sumažina įvairių nelaimingų įvykių tikimybę. Jei asmuo nesilaiko naujojo punkto reikalavimų, už tokį pažeidimą gresia bauda nuo 30 iki 90 eurų. Be to, vairuotojas savo automobilio gali tiesiog nerasti, nes jis bus nutemptas“, – teigia R. Bieliauskas.

Parengta pagal pranešimą spaudai

Panašios naujienos