Rugsėjo 23-iąją tradiciškai bus minima Lietuvos žydų genocido atminimo diena. Prisimenant ir pagerbiant Holokausto aukas, šalyje organizuojami įvairūs atminimo renginiai, vienas jų vyks Kėdainiuose, kur kadaise irgi gyveno gausi žydų bendruomenė, tačiau jos didžioji dalis sunaikinta Antrojo pasaulinio karo metu.

„Rugpjūčio pabaigoje minėjome Kėdainių krašte gyvenusių žydų žudynių 82-ąsias metines. Tada buvo pristatyta Kėdainiuose gimusio Dr. Arono Piko prisiminimų apie Holokaustą knyga „Notes from the Valley of Slaughter“ („Prisiminimai iš žudynių slėnio“). Jos pristatyme dalyvavo knygos vertėjas, žurnalistas Andrew Cassel iš JAV ir Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejaus direktorius Dr. Simonas Strelcovas. Buvome surengę ir „Atminties kelio“ žygį iki Daukšių kaime esančios masinės žydų kapavietės ir pagerbėme toje vietoje nužudytų 2076 žydų, iki tol gyvenusių Kėdainių mieste, Šėtos ir Žeimių miesteliuose, atminimą.

O šįkart, Lietuvos žydų genocido aukų atminimo dienos išvakarėse, kviesime prisiminti kitą skaudų įvykį – Vilniaus žydų geto sunaikinimą, kai prieš 80 metų irgi buvo pralietas keliasdešimties tūkstančių nekaltų žmonių kraujas.

Minėdami šias datas, mes stengiamės įtraukti ir rajono jaunimą. Kasmet atminimo renginiuose kartu su mokytojais dalyvauja įvairių mokyklų moksleiviai. Šiemet mes vėl organizuojame žygį iki masinės žydų kapavietės Daukšių kaime. Gali dalyvauti visi besidomintys istorija ir norintys pagerbti Holokausto aukų atminimą.

Rugsėjo 22 d. 12.30 val. kviečiame visus rinktis prie Dotnuvos kelio sankryžos, kur yra atsišakojimas link Daukšių kaimo. Ten yra maždaug vieno kilometro atstumas, kurį visi drauge nueisime. Kadaise tuo keliu žydai ėjo į mirtį, o dabar tas kelias veda į istorinę atmintį. Mes tuo keliu eisime pagerbdami žuvusiųjų atminimą. Žudynių vietoje skaitysime nužudytų žmonių pavardes, prisiminsime jų skaudžią lemtį. Norime, kad jaunimas suvoktų tų įvykių esmę ir ateityje tai nepasikartotų.

Kiek teko girdėti iš buvusių moksleivių, jiems tokie minėjimai giliai įstringa į atmintį. Jie net po kelerių metų tai prisimena ir sako, kad, jei ne jūs, mokytoja, mūsų čia niekas nebūtų atvežęs. Todėl ir vėl visus kviečiame dalyvauti „Atminties kelyje“.

Miestelėnai prie Dotnuvos kelio sankryžos gali atvykti automobiliais, dviračiais arba ateiti pėsčiomis, nes yra netoli miesto“, – teigia žydų istorinę atmintį aktyviai puoselėjanti Daugiakultūrio centro vadovė Audronė Pečiulytė.

Glaudžios sąsajos su žydų bendruomene

Izraelio ambasada Lietuvoje, švęsdama daugiau kaip 30 metų trunkančius Lietuvos ir Izraelio diplomatinius santykius, pristato nemokamus Izraelio filmų seansus. Jie vyks ir Kėdainiuose, Daugiakultūriame centre.

„Iš viso parodysime tris Izraelyje kurtus filmus. Pirmoji peržiūra suplanuota rugsėjo 28 d. 17 val. Žiūrovai pamatys filmą „Blaumilcho kanalas“. Ši 1969 m. sukurta komedija – kultinis Izraelio filmas, pašiepiantis biurokratiją ir kasdienio gyvenimo beprotybę. Filmas bus rodomas originalo kalba su lietuviškais subtitrais. Įėjimas nemokamas.

Kiti du filmai bus parodyti spalio mėnesį. Kviečiame kėdainiečius ateiti į Daugiakultūrį centrą jų pasižiūrėti, nes tai tikrai ne dažna proga pamatyti originalius Izraelio filmus“, – teigia A. Pečiulytė.

A. Pečiulytė. (Daugiakultūrio centro nuotr.)

Daugiakultūrio centro vadovė pasakojo, kad Kėdainiuose gana dažnai apsilanko žydų tautybės žmonės, gyvenantys ne tik Izraelyje, bet ir JAV ar kitose pasaulio šalyse.

„Pamatę, kaip Kėdainių krašte yra puoselėjamas žydų paveldas ir jų atminimas, jie stebisi, kad taip aktyviai dirbame, nors pačių žydų čia kaip ir nebelikę. Atvykusieji dėl to kartais net pravirksta. Jie labai teigiamai vertina ir mūsų naująją ekspoziciją, ir mūsų vedamas edukacijas, rengiamas akcijas, džiaugiasi matydami atnaujinamus pastatus, kadaise priklausiusius žydams.

Žydų paveldas yra puoselėjamas ne tik mieste, bet ir tuose miesteliuose, kur kadaise jų gyventa. Labai aktyviai ta kryptimi dirbama Krakėse, Šėtoje. Džiaugiuosi, kad ir istorijos mokytojai, ypač dirbantys miesto mokyklose, irgi daug daro, kad ta istorinė atmintis išliktų“, – žmonių supratingumu džiaugiasi istorikė A. Pečiulytė.

Daugiakultūriame centre bus parodyti trys Izraelyje sukurti filmai. Pirmoji peržiūra vyks rugsėjo 28 d. 17 val.

Viršelio nuotr.: „Atminties kelio“ žygis jau buvo surengtas rugpjūčio pabaigoje. Dabar juo kviečiami eiti ir moksleiviai. Taip pat gali dalyvauti rajono gyventojai. (Algimanto Barzdžiaus nuotr.)

Panašios naujienos