Jau trečią savaitę Rusijos barbariškai niokojamai Ukrainai lietuviai nuolat tiesia pagalbos ranką. Net eiliniai piliečiai prisideda kuo tik gali – aukoja maisto produktus, drabužius, medikamentus ar net automobilius. Stengiamasi padėti tiek civiliams gyventojams, tiek Ukrainos kariams. Tarp įvairiausių ukrainiečiams siunčiamų daiktų – ginklai, termovizoriai, šalmai, neperšaunamos liemenės, kamufliažiniai tinklai karinei technikai maskuoti. Prie tokių tinklų gamybos prisidėjo ir mūsų kraštiečiai.

Vienas tinklas gaminamas apie 5 valandas

Dvi dienas Josvainių kultūros centro patalpose virė darbas. Apie 30 įvairaus amžiaus savanorių atsiliepė į kvietimą padėti gaminti slepiamuosius tinklus. Tokiam darbui juos paskatino kunioniškė Aušra Pilypaitienė.

„Feisbuke pamačiau, kad Valerija Fic Brasė kartu su „Praeities žvalgu“ organizuoja akciją ir ieško žmonių, galinčių pagaminti ukrainiečiams labai reikalingų kamufliažinių tinklų. Nutarėm prisidėti. Planavome darbus vykdyti Kunionių bendruomenės salėje, bet Josvainių kultūros centre buvo tinkamesnės sąlygos tinklams pakabinti. Jie gana dideli – 5 m ilgio ir 3 m pločio, vienam tinklui pagaminti reikia maždaug 5 valandų, tad žiūrėjome, kad savanoriams būtų patogiau dirbti.

Padėti susirinko daugiausia josvainiškiai, buvo ir keli kunioniškiai. Jei būtume dirbę ne darbo dienomis, o vakarais ar savaitgaliais, savanorių gal būtų dar daugiau, bet negalėjome skirti tiek laiko, tinklus reikėjo pagaminti kuo greičiau.

Iš akcijos organizatorių gavome tinklus ir audinių, kurių skiautėmis turėjome apmaizgyti tinklą, tačiau, pradėję dirbti, visi supratome, kad tiek audinių tikrai neužteks, tad teko ieškoti, iš kur dar gauti pamušalinės medžiagos, kuri tam labiausiai tinka.

Nuoširdžiai dėkojame kėdainietei siuvėjai Gražinai Jakaitienei, iš kurios visai netikėtai gavome didžiulį kiekį audinių. Keli Kėdainių neįgaliųjų draugijos nariai, vadovaujami Reginos Rylienės, padėjo paruošti audinius tolesniam darbui, o sukirpimo techniką parinko Josvainių kultūros centro darbuotoja Inga Mikusievičienė. Taip visi ir dirbome, aš tame tebuvau tik mažytis sraigtelis“, – apie kamufliažinių tinklų gamybos procesą kalbėjo A. Pilypaitienė.

Visai nauja patirtis

Kuratorės teigimu, per dvi dienas mūsų rajono savanoriai pagamino du tinklus. Daugiau nei 10 valandų užtrukęs darbas suvienijo žmones. Kadangi slepiamieji tinklai turi būti pagaminti ne bet kaip, teko pažiūrėti šaulių parengtą vaizdo medžiagą, kur parodoma ką ir kaip reikia daryti.

Tie, kurie peržiūrėjo, vėliau mokė kitus. Žmonėms tai buvo visiškai nauja patirtis, tačiau tiek vyresni, tiek jaunesni savanoriai greitai perprato, kaip reikia dirbti.

„Labai noriu padėkoti visiems, prisidėjusiems savo darbu, rūpesčiu, mintimis ar kitokiu palaikymu. Džiugu, kad bent tokiu darbu galime padėti už šalies laisvę kovojantiems ukrainiečiams“, – sakė kunioniškė A. Pilypaitienė.

Savanoriai dirbo ir kituose Lietuvos miestuose. Iš viso Ukrainos kovotojams buvo pagaminta apie 100 kamufliažinių tink­lų, kuriais jie galės užmaskuoti savo karinę techniką nuo priešo akių ir tęsti didvyrišką kovą.