Savaitgalį Kėdainiuose, kaip ir visoje šalyje, vyko „Maisto banko“ akcija, kurios metu aštuonių parduotuvių lankytojai nepasiturintiesiems paaukojo 5 173 vienetus ilgo galiojimo maisto produktų. Jie atiteko aštuonioms organizacijoms, besirūpinančioms vaikais, šeimomis, neįgaliaisiais, priklausomybių turinčiais žmonėmis. Akcijos metu darbavosi 112 savanorių.

Aukojo kukliau

Rudeninės „Maisto banko“ akcijos rezultatai kuklesni nei pavasarį, kuomet kraštiečiai paaukojo 6 826 vienetus maisto produktų.

Akcijos organizatoriai neslepia, jog rudeninės maisto rinkliavos rezultatai mažesni visoje Lietuvoje. Skelbiama, kad nepasiturinčiųjų maitinimui šįkart iš viso paaukota daugiau kaip 216 tūkst. ilgiau negendančių maisto produktų, tuo tarpu pavasarį – daugiau nei 287 tūkst. Tačiau, kaip sakė „Maisto banko“ Panevėžio padalinio vadovė Justina Tubienė, tai nereiškia, kad žmonės stokojo noro padėti – aukota dažnai, bet sumažėjo produktų kiekis.

Kraštiečiai, spalio 8–9 dienomis neatsisakę ištiesti pagalbos ranką, gali pasidžiaugti, jog lyginant paaukoto maisto kiekius Kėdainiai ir vėl rikiuojasi pirmi po dosniausiai aukojusių didžiųjų miestų. Akcijos metu mūsų mieste suskaičiuoti 1 tūkst. 945 aukojimai, preliminari paaukotų maisto produktų vertė – 4 tūkst. 651 euras.

Mažiau žmonių parduotuvėse

Numanomos kuklesnių aukojimų priežastys – sumažėję pirkėjų srautai didžiuosiuose prekybos centruose, sumenkusios žmonių pajamos, dar labiau susiveržti diržus verčiantis nerimas dėl būsimų išlaidų šiam šildymo sezonui.

„Panašu, kad dėl galimybių paso mažiau žmonių ateina į parduotuvę“, – praėjusio penktadienio vakarą pastebėjo ir Kėdainių dekanato „Carito“ savanoriai Augustė bei Naidas. Jie paaukoti maisto produktų kvietė miesto centre esančioje „Maximos“ parduotuvėje, kurioje reikalingas galimybių pasas. Pavasarį, pasak čia savanoriavusio jaunimo, toje pačioje parduotuvėje apsilankė daugiau žmonių ir daugiau paaukojo maisto.

„Žmonės aukoja tai, kiek gali skirti iš savo kišenės. Daugiausia aukoja makaronus. Kai kurie žmonės pasako, kad nuskenavo skrajutes kasoje, tuomet trys eurai paaukojami „Maisto bankui“. Tai dar nėra populiaru, tokių atvejų, kai pinigine suma aukoja, dar yra mažai. Žmonėms paprasčiau nupirkti produktų ir paaukoti. Nuoširdžiai dėkojame kiekvienam“, – kalbėjo savanoris.

Dalins tiems, kuriems sunkiausia

Parduotuvėse, kuriose galimybių pasas nereikalingas, vežimėliai su paaukotais maisto produktais taip pat nebuvo kupini.

„Pagal tai, kiek metų dalyvaujame, kol kas turbūt prasčiausiai sekasi. Žmonės ima skrajutes, bet retas kuris įdeda maisto. Būdavo labai įvairių metų, gal šįkart tokia diena pasitaikė, gal žmonėms sunkiau. Daugiausia aukoja makaronus, kruopas. Cukraus, aliejaus kol kas šiandien mažai. Tačiau yra, kas atneša visą krepšelį įvairių produktų. Mes visiems labai dėkingi“, – kalbėjo Kėdainių rajono paraplegikų asociacijos vadovė Alma Margevičienė, kurią su dar dviem asociacijos nariais, Elena ir Elmantu, penktadienio vakarą aplankėme „Iki“ parduotuvėje Tilto gatvėje.

Kėdainių rajono paraplegikų asociacijos vadovė Alma Margevičienė sakė, kad paaukotus maisto produktus išdalins asociacijos nariams, kuriems jie labiausiai reikalingi. („Kėdainių mugės“ nuotr.)

Šią vietą asociacijos nariai pasirinko todėl, kad joje erdvu ir patogu judėti neįgaliųjų vežimėliais. „Organizacijoje yra skurstančių žmonių, su labai menkomis pajamomis. Manome, kad atrinksime tuos, kam labiausiai reikia ir išdalinsime surinktus produktus. Mes taip pat kiekvieną pirmadienį gauname maisto produktų iš keturių parduotuvių, dalijame juos savo nariams. Ateina apie dešimt žmonių, kurie nepriklauso asociacijai, bet kaip jiems neduoti? Jeigu žmogus dėkoja už baltos ar juodos duonos kepalėlį…. Duodame“, – pasakojo sunkią judėjimo negalią turinčius žmones vienijančios organizacijos pirmininkė.

Geradariams – dėkingumas

Šeštadienio vidurdienį judriausiame prekybiniame miesto rajone – pirkėjų apgultis. Pilnais vežimėliais žmonės išvažiuoja pro „Lidl“ parduotuvės, kurioje paaukoti maisto produktų kvietė priklausomybės ligų reabilitacijos centras „Vilties švyturys“, duris. Vis tik, nors žmonių daug, „Maisto banko“ vežimėlį produktais papildo vienas kitas. Centro socialinė darbuotoja, akcijos savanorė Laura Venzlauskienė pastebėjo, kad, ko gero, žmonėms dabar pirmiausia reikia savimi pasirūpinti. „Bet yra ir tokių aukotojų, kurie visą lauknešėlį atneša: miltų, aliejaus, makaronų. Visada yra žmonių, kurie aukoja, visada jais džiaugiamės. O maisto produktus naudoja centre gyvenantys žmonės, moterų ir vyrų bendruomenės. Jie patys gaminasi maistą, taip lavindami socialinius įgūdžius. Būna tokių žmonių, kurie išvis nesupranta, nuo ko pradėti, ir labai džiaugiamės, kai vėliau padaro didelę pažangą, tampa tikrais virtuvės šefais“, – šypsojosi pašnekovė.

„Visada yra žmonių, kurie aukoja, visada jais džiaugiamės“, – sakė „Vilties švyturio“ socialinė darbuotoja, akcijos savanorė Laura Venzlauskienė. („Kėdainių mugės“ nuotr.)
Nestokojo atjautos

Nepaisant kylančių kainų ir nerimo dėl ateities, aukojančių kraštiečių motyvai išlieka tie patys. „Todėl, kad reikia kitiems padėti, tiems, kam dabar sudėtingesnė situacija. Ir vaikučius noriu išmokyti, kad reikia dalintis, o ne vien sau turėti“, – sakė kėdainietė Gintarė, su savo atžalomis Jokūbu ir Amelija paaukojusi maisto nepasiturintiesiems. „O jūs rytoj dar būsite? Aš ir rytoj gal dar paaukosiu“, – pažadėjo atsisveikindamas Jokūbas.

„Nes kiekvienas galime atsidurti tokioje situacijoje“, – kodėl ištiesė pagalbos ranką, paaiškino Inga. „Nes niekada nežinai, kas su tavimi gali atsitikti. O vaikai yra vaikai… jiems reikia padėti“, – sujaudinta prašymo paaukoti vaikų dienos centrui, sakė Karolina. Jauna moteris, apsilankiusi parduotuvėje su savo šeima, sakė parinkusi to, kas patiktų jai pačiai: ne tik makaronų, miltų, bet ir šokolado.

Vaikams aukojo noriai

Kraštiečių gerumu ir pastabumu sakė įsitikinę asociacijos „Trinus“ vaikų dienos centro savanoriai, „Maisto banko“ akcijoje dalyvavę antrą kartą.

„Vaikų dienos centras „Trinus troba“ pradėjo veiklą šių metų vasarį. Pradėję bendradarbiauti su „Maisto banku“, pavasarį gavome pirmą progą dalyvauti „Maisto banko“ akcijoje. Žinoma, pirmas kartas tiek vaikams, tiek mums, koordinatoriams, kėlė jaudulį: kaip seksis, ar aukos žmonės, kaip pavyks savanoriauti. Viskas pavyko puikiai“, – pirmąją patirtį prisiminė vaikų dienos centro darbuotoja-administratorė Judita Gaižiuvienė.

Ji pastebėjo, jog paprastai žmonės nelabai domisi ir mano, kad maistą renka pats labdaros ir paramos fondas „Maisto bankas“, nors iš tiesų jis renkamas organizacijoms, kurios rūpinasi sudėtingose situacijose atsidūrusiais žmonėmis, šeimomis, vaikais. „Šį kartą, rudeninės akcijos metu, kėdainiečiai buvo labiau pastabūs ir aukojo tai, kas aktualu būtent vaikams: sausainių, saldainių, dribsnių, sausų pusryčių. Žinoma, aukojami buvo ir makaronai, ryžiai, kiti bakalėjos produktai. Gausiau žmonės ėmė aukoti po darbo valandų, vakare. Galime pasidžiaugti produktų įvairove: tai sausi pusryčiai, aliejus, cukrus, įvairios kruopos, konservuotos daržovės, šokoladas. Labai gera, kai aukodami žmonės linkėjo vaikams paskanauti ir pasidžiaugti“, – kalbėjo J. Gaižiuvienė.

(Iš kairės) „Maisto banko“ akcijos savanorė, vaikų dienos centro „Trinus troba“ lankytoja Radvilė, koordinatorės Judita ir Auksė džiaugėsi kėdainiečių paaukotų produktų įvairove. (VDC „Trinus troba“ nuotr.)

Pasak vaikų dienos centro socialinės pedagogės Auksės Lapienienės, Aristavos kaime įsikūręs vaikų dienos centras dirba keturias dienas per savaitę, jį lanko virš dvidešimties vaikų, tad maisto produktų reikia nuolat. „Gaminame kartu su vaikais, tad jie irgi ugdosi maisto gaminimo įgūdžius. Be to, paaukotus produktus taip pat dalijame dienos centro lankytojų šeimoms“, – pasakojo centro darbuotoja.

Panašios naujienos