Rusija užpuolė Ukrainą. Ukraina teigia susidurianti su plataus masto invazija, visoje Ukrainoje įvesta karo padėtis. Ankstyvą ketvirtadienio rytą, apie 5 val. Lietuvos laiku gauti pirmi pranešimai, kad Rusija puola Ukrainą, pranešta apie sprogimus prie Kijevo, Charkove, Donetsko regione.

Trečiadienį į Ukrainos sostinę Kijevą verslo reikalais atvyko kėdainietis, buvęs savivaldybės administracijos direktorius Ovidijus Kačiulis. „Kėdainių mugė“ su O. Kačiuliu susisiekė ketvirtadienio rytą.

„Atakos prasidėjo apie 5 ryto. Kijeve – taip pat. Pasigirdo didelis griausmas. Taip, supratau iš karto – prasidėjo karas. Buvo taikytasi į oro uostus, bet, kaip suprantu, suveikė priešraketinė gynyba ir tikslas nepasiektas. Oro uostai uždaryti, išskristi negalima. Bandysime į Lietuvą grįžti automobiliu“, – sakė O. Kačiulis.

Kėdainietis į Ukrainą darbo reikalais keliauja beveik kiekvieną savaitę. Paklaustas, kodėl ryžosi skristi, kai šalis jau gyveno karo nuotaikomis, O. Kačiulis minėjo, kad žmonių nuotaikos šalies viduje yra ramesnės, nei gali pasirodyti.

„Šalyje kariaujama nuo 2014 metų. Ir tikrųjų žmonės gyvena ramiai, iki vakar nebuvo ažiotažo“, – sakė O. Kačiulis. Pasak pašnekovo, nebuvo eilių parduotuvėse, žmonės nebandė apsirūpinti ilgai negendančiais maisto produktais.

„Ketvirtadienio rytą mačiau susidariusias eiles prie benzino kolonėlių, žmonės sujudo, – kalbėjo O. Kačiulis. – Pagal vietinę žiniasklaidą, atakuojama beveik visa Ukraina, jos strateginiai objektai. Ukrainiečiai pilni ryžto, ramiai, ryžtingai pasiruošę gintis.“

Ketvirtadienio rytą kėdainietis atvyko į Ukrainos sostinėje esantį ofisą, kur žadėjo praleisti kelias valandas, o tada ieškoti automobilio ir į Lietuvą grįžti juo per Lenkiją.

Kadras iš „Twitter“

Rusijai užpuolus Ukrainą kreipimąsi į Lietuvos žmones išplatino ir prezidentas Gitanas Nausėda.

„Šiandien mes tapome nusikalstamų Rusijos veiksmų prieš Ukrainą liudininkais. Negalime likti abejingi šiai neišprovokuotai karinei agresijai, kuri stumia į pavojų milijonus nekaltų žmonių ir griauna tarptautinės tvarkos pamatus.

Šią nerimo valandą mano ir, tikiu, kiekvieno iš Jūsų mintys yra su broliška ukrainiečių tauta. Siautėjančio blogio akivaizdoje privalome būti vieningi, solidarūs ir pasirengę duoti atkirtį.

Nuo to, kaip reaguosime artimiausiomis valandomis ir dienomis, gali priklausyti visos Europos ateitis. Todėl kviečiu Lietuvos žmones laikytis rimties, o valstybės institucijas – būti ypač budrias ir užtikrinti aukščiausią parengtį. Nors tiesioginės grėsmės Lietuvos valstybės stabilumui nėra, privalome tinkamai vertinti susiklosčiusią situaciją ir veikti atsakingai bei solidariai.

Niekada anksčiau nebuvome tokie stiprūs ir taip gerai pasirengę kartu su sąjungininkais atremti išorės iššūkius.

Atėjo metas parodyti, kas mes esame – ir ko mes esame verti“, – rašoma prezidento kreipimesi.

Į vienybės ir solidarumo su Ukraina akciją ketvirtadienio vakarą Didžiosios Rinkos aikštėje kviečiami kėdainiečiai, raginama atsinešti žvakių, ukrainietiškos simbolikos.