Kaip ir kasmet, vasario 1 d. įsigalioja draudimas žvejoti lydekas, jis tęsis iki balandžio 30 d. Tuo tarpu vėgėlių žvejybos draudimas baigiasi – nuo vasario 1 d. (imtinai) jau leidžiama šias žuvis žvejoti.

Taip pat baigiasi nuo gruodžio 15 d. galiojęs draudimas tamsiuoju paros metu žvejoti visas žuvis Nemuno upėje nuo Gėgės upės žiočių iki Jurbarko tilto ir Nevėžio upėje nuo žiočių iki Babtų tilto.

Žvejojantiems lašišų ir šlakių migracijai svarbiose upėse primename, kad šiuo metu žvejyba jose leidžiama turint žvejo mėgėjo bilietą. Tačiau norintiems paimti sugautą lašišą arbą šlakį privaloma įsigyti žvejo mėgėjo kortelę šių žuvų žvejybai.

Nuo sausio 1 d. iki balandžio 30 d., per vieną žvejybą leidžiama sugauti vieną lašišą arba vieną šlakį, ne mažesnius kaip 65 cm.

Ataskaitas apie sugautas lašišas ir šlakius privaloma teikti tik tiems žvejams, kurie nepaleidžia sugautos lašišos arba šlakio atgal į vandens telkinį.

Jei žvejo mėgėjo kortelė išduota per Aplinkosaugos leidimų informacinę sistemą (ALIS), ne vėliau kaip per 10 minučių po lašišos arba šlakio sugavimo, per ALIS turi būti pateikta ataskaita nurodant sugautos žuvies rūšį, lytį ir dydį, žvejojusio asmens vardą, pavardę, žvejo mėgėjo kortelės numerį. Informaciją galima pateikti ir SMS žinute trumpuoju numeriu 1769 nurodant „ALIS“, žvejo mėgėjo kortelės numerį, rūšies kodą (lašišai – LAS, šlakiui – SLA) ir sugautų žuvų kiekį, pavyzdžiui, „ALIS 1999987 LAS1“.

Pateikus ataskaitą per ALIS arba SMS žinute, žvejo mėgėjo kortelės galiojimas panaikinamas. Išvykti iš žvejybos vietos nustatytais atvejais ir tvarka nepateikus ataskaitos per ALIS arba SMS žinute draudžiama.

Jei žvejo mėgėjo kortelė įsigyta ne per ALIS, sugavus ir nepaleidus atgal į vandens telkinį lašišos ar šlakio, ne vėliau kaip per 5 minutes žvejo mėgėjo kortelėje nurodytoje vietoje turi būti nuplėšiama jos dalis ir per 5 dienas el. paštu info@am.lt pateikta ataskaita nurodant žuvies rūšį, lytį, dydį ir žvejybos vietą.

Lašišų ir šlakių migracijai svarbios upės nurodytos Limituotos žvejybos tvarkos aprašo 1 priedo 1 lentelėje.

Atkreipiame dėmesį, kad nuo gegužės 1 d. įsigalios viena iš mėgėjų žvejybos reglamentavimo priemonių – bus draudžiama žvejoti naudojant plūdrius mėgėjų žvejybos įrankius, kurie nepritvirtinti prie meškerykočio ir kuriais žvejojama naudojant kabliuką.

Draudimas taikomas atvirame vandenyje naudojamiems žvejybos įrankiams – skrituliams ir taip vadinamoms „popkėms“ bei analogiškiems žvejybos įrankiams, nepritvirtintiems prie meškerykočio. Šis draudimas netaikomas žvejybai nuo ledo.

Aplinkosaugininkai pradeda akciją „Saugom lydeką 2023“

Šiandien prasideda atnaujinta akcija „Saugom lydeką 2023“ – nuo vasario 1 d. iki balandžio 30 d. galiojančiu draudimu gaudyti lydekas norima užtikrinti šių žuvų apsaugą prieš nerštą ir neršto laikotarpiu. Ši akcija, pernai ir ankstesniais metais vadinta „Lydeka“, Aplinkos apsaugos departamente jau tapusi tradicine. 

„Lydekos neatsiejamos nuo vandens telkinių ekosistemos – jos savotiškos sanitarės, kurios, misdamos smulkiomis ir menkavertėmis žuvimis, sudaro palankias sąlygas daugintis ir vystytis vertingesnėms rūšims. Taip pat jos vienos didžiausių Lietuvos vandenų plėšrūnų, bet lengvai sužeidžiamos kabliuku, sunkiai išgyvena per ilgai išbuvusios sausumoje. Todėl šiuo laikotarpiu laikytis galiojančių draudimų itin svarbu, nes mūsų visų tikslas – apsaugoti lydekų išteklius“, – sako Aplinkos apsaugos departamento Gamtos išteklių apsaugos skyriaus vyriausiasis specialistas Darius Komka.  

Taip pat svarbu, kad, priklausomai nuo oro sąlygų, lydekų neršto laikotarpis prasideda kovą ir trunka iki balandžio, todėl ir draudimas jas gaudyti prasideda dar prieš nerštą, vasario 1-ąją.  

Taigi iki balandžio pabaigos draudžiama lydekas žvejoti visuose šalies vandens telkiniuose tiek žvejams mėgėjams, tiek verslininkams. 

Pasak aplinkosaugininko, akciją „Saugom lydeką 2023“ galima suskirstyti į du etapus: vienas – žvejų kontrolė žiemą ant ledo ir kitas – per pavasarinį nerštą ledui ištirpus. „Jei išsilaikytų šaltesni orai ir ledas liktų, lydekos vis tiek išnerštų, tik po juo ar artimiausiuose aptirpusiuose vandens telkinių pakraščiuose“, – priduria D. Komka.  

Akcijos laikotarpiu bus organizuojami reidai, vyks reguliari verslinės ir mėgėjų žvejybos kontrolė. Pareigūnai stabdys ir tikrins, ypač tamsiu paros metu, asmenų, įtariamų žvejybą reglamentuojančių teisės aktų pažeidimais, transporto priemones. 

Visuomenei bus reguliariai pranešama apie rezultatus, taip pat bus teikiama aplinkosauginė informacija vietiniams gyventojams ir per reidus tikrinamiems asmenims. 

  • Už draudžiamu metu sugautą lydeką gresia administracinės baudos nuo 120 iki 300 eurų su pažeidimo padarymo įrankių
  • ir priemonių konfiskavimu.  
  • Taip pat už kiekvieną draudžiamu metu sužvejotą lydeką teks atlyginti 240 eurų žalą žuvų ištekliams.  
  • Lydeką sugavus gamtinio rezervato ar ichtiologinio draustinio vandens telkinyje, žala skaičiuojama taikant trigubą žalos apskaičiavimo įkainį. 

Aplinkos apsaugos departamento informacija