Ketvirtadienio rytą Tradicinių amatų centro Arnetų name darbuotojai buvo neramūs ir susijaudinę – tąryt Didžiosios rinkos aikštėje vyko penkis pastaruosius mėnesius austos vytinės juostos matavimo darbai. Oficialiai juosta bus pristatyta jau rytoj Kėdainių rajono dainų ir šokių šventėje, kuri vyks Kėdainių arenoje. 

Juostos ilgis buvo matuojamas specialiu prietaisu.

Loreta Steponavičienė, Lietuvos atkūrimo šimtmečiui skirtos juostos audimo iniciatorė prasitarė, kad iki pat paskutinės minutės nebuvo visiškai tikra, kad juosta bus reikiamo ilgio…

Vis dėlto, Didžiojoje rinkoje ištiesus visą vytinę juostą, matavimams pasitelkus profesionalią techniką paaiškėjo, kad ji nuausta net ilgesnė nei reikėjo. „Jaučiuosi fantastiškai“, – šyptelėjo L. Steponavičienė sužinojusi, kad kelerius pastaruosius mėnesius apie 447 įvairių skirtingų žmonių pinta juosta yra net ilgesnė nei 100 metrų.

Norėjo suburti bendruomenę

Pasak Reginos Lukminienės, Tradicinių amatų centro Arnetų name vadovės, artėjant Lietuvos šimtmečio jubiliejui, norėta kuo įdomiau pažymėti šią sukaktį, tad visas centro kolektyvas ieškojo kuo įdomesnių ir originalesnių būdų tą padaryti.

„Kilo įvairiausių idėjų, kaip išskirtinai tą jubiliejų įamžinti, be to, labai norėjosi į visa tai įtraukti ir bendruomenę. Norėjome nepabėgti ir nuo autentikos. Po ilgų mąstymų, skaičiavimų nusprendėme kurti ilgą vytinę juostą. Pasitarę su L. Steponavičiene, ir priėmėme šį iššūkį. Na, o šiandien labai džiaugiamės kad rezultatas jau yra“, – šypsojosi R. Lukminienė.

Ji pridūrė, kad kėdainiečiai aktyviai įsijungė į šią akciją, noriai audė įvairių amžiaus žmones, gausumu išsiskyrė moksleiviai. Audžiant, su tokiu audimo būdu susipažįstama praktiškai. Tai itin sena juostos audimo technologija, iki mūsų dienų išlikusi nuo IV a.

Liks Arnetų name

Pasak R. Lukminienės, įsiminė kai kurie gražūs pavyzdžiai. Pavyzdžiui, Kėdainių kultūros centro popchoro „Perliukas“ jaunieji nariai kartu su tėveliais, paskatinti choro vadovės Daivos Makutienės, nuaudė net visą metrą juostos! Būta ir tokių, kurie pramokę audimo, ėjo austi po kelis kartus ir taip stipriai prisidėjo prie juostos audimo.

Juosta iš Arnetų namų niekur nedings – ji ir toliau bus eksponuojama Tradicinių amatų centre. „Tikimės, kad juosta atstovaus kėdainiečius prasmingose šventėse, renginiuose. Tikimės kad ji padės pajusti vienybės jausmą, lietuviškumą, didžiavimąsi savo kraštu“, – kalbėjo R. Lukminienė.

Sveria 14 kilogramų

Sužinojusi, kad juosta yra net ilgesnė, nei reikėtų, L. Steponavičienė neslėpė džiaugsmo. „Noriu padėkoti visiems, prisidėjusiems prie šios akcijos: vaikams, suaugusiesiems, garbaus amžiaus mūsų rajono gyventojams. Juostą audė ir daug svečių iš įvairių šalies kampelių, užsuko ir užsienyje gyvenantys lietuviai, kurie, lankydami savo gimtąjį kraštą, taip pat prisidėjo prie šios juostos audimo. Taip pat labai noriu padėkoti ir Kėdainių rajono savivaldybei, kuri mus ne tik parėmė finansiškai (davė lėšų siūlų įsigijimui), bet ir palaikė morališkai, nuolat skatino“, – kalbėjo L. Steponavičienė.

Iš viso juostai sunaudota 100 kamuoliukų siūlų, juosta sveria 14 kilogramų.

Pasirinktas stilizuotas gėlės raštas: šaknys – tai Lietuva, šakos, tai mes, gyventojai, žiedo imitacija – tai mūsų karta, kuri tęs mūsų darbus. Iš viso juostą audė 447 žmonės. Juostos ilgis siekia 101,5 m. Juosta buvo austa 18 savaičių.

Panašios naujienos