Pastarosiomis dienomis sinoptikams pranešus apie stiprų snygį bei pūgas, kelininkams prasidėjo darbymetis – AB „Kelių priežiūra“ Kėdainių kelių tarnybos darbuotojai nuo sniego intensyviai valo kelius bei barsto slidumą mažinančias priemones. Tačiau kelininkai primena, kad vis tik pagrindinis vairuojančiųjų saugumo faktorius yra jų pačių budrumas kelyje.
Tiesa, nelikti abejingi kviečiami ir gyventojai – pastebėjus pavojingas pažaidas, kliūtis ar plikledį, kviečiama pranešti specialiais telefono numeriais. Be to, pasitelkus šiuolaikines informacines technologijas, kelių būklę jau galima stebėti tiesiogiai išmaniajame įrenginyje net neišėjus iš namų.
AB „Kelių priežiūra“ Kėdainiuose yra atsakinga už valstybinės reikšmės – magistralinius, pavyzdžiui A8, rajoninius ir krašto kelius. Iš viso yra prižiūrima apie 600 km.
„Šiuo metu „Kelių priežiūros“ padalinyje Kėdainiuose yra 8 barstytuvai, 5 traktoriai su valymo įranga ir 3 autogreideriai. Sandėliuose yra apie 600 tonų slidumą mažinančių medžiagų ir daugiau kaip 300 tonų mišinio“, – rašoma „Kelių priežiūra“ atstovo spaudai pranešime.
Žiemos sezonu galima pastebėti, kad vieni keliai yra valomi ir barstomi dažniau, kiti – rečiau, o dar kituose keliuose slidumą mažinančios medžiagos nebarstomos, čia tik nuvalomas perteklinis sniegas.
Žiemos priežiūros darbai skirstomi į skirtingus 5 priežiūros lygius pagal eismo intensyvumą ir kitus parametrus: 1 lygis yra pats svarbiausias (pvz., A1, Via Baltica), kai tuo tarpu 5 lygis yra žemiausio svarbumo (didžioji dalis valstybinės reikšmės rajoninių kelių).
Pirmiausia yra valomi ar barstomi didžiausio eismo intensyvumo keliai, jungiantys didžiausius miestus ar gyvenvietes, toliau prioritetine tvarka prižiūrimi mažėjančio intensyvumo keliai.
„Pavyzdžiui, kelias Vilainiai-Tiskūnai Panevėžio link yra prižiūrimas pagal kelių priežiūros lygius. Tiesa, pirmieji 4 šio kelio kilometrai priklauso 3-iąjam kelių priežiūros lygiui, o toliau, remiantis kelių priežiūros taisyklėmis, yra taikomi 4-ojo lygio normatyvai“, – teigiama pranešime.
3-iojo kelių priežiūros lygio keliuose darbai yra vykdomi nuo 4 iki 19 val. Ryte, esant slidžiai kelio dangai, pirmą kartą barstoma iki 8 val. Esant nesudėtingoms oro sąlygoms, gali būti atsitiktinės provėžos (iki 2 cm gylio). Atsitiktinėse vietose (išskyrus ratų vėžę) gali būti puraus (iki 3 cm) arba prispausto sniego/ledo (iki 2 cm) sluoksnis. Sningant ir (arba) pustant sniego storis ant važiuojamosios dalies gali būti ne didesnis kaip 10 cm.
4-ojo kelių priežiūros lygio keliuose darbai yra vykdomi nuo 6 iki 18 val. Ryte valoma, o susiformavus ledo arba suledėjusio prispausto sniego dangai, barstoma iki 12 val. Kai orų sąlygos nesudėtingos, ant kelių dangos puraus sniego ar ledo sluoksnio gali būti iki 3 cm. Prispausto sniego storis nereglamentuojamas, tačiau turi būti užtikrinama, kad provėžos jame būtų ne gilesnės kaip 4 cm. Sningant ir (arba) pustant sniego storis ant važiuojamosios dalies gali būti ne didesnis kaip 10 cm.
„Kelių priežiūros“ mechanizmų atliekamus darbus žiemos sezono metu galima stebėti gyvai interaktyviame žemėlapyje ziema.keliuprieziura.lt Šiame žemėlapyje visuomenei atverti svarbiausi duomenys, tokie kaip prieš 8 valandas atlikti darbai, realiu metu atliekami darbai bei 8 val. į priekį suplanuoti darbai, panaudotų slidumą mažinančių medžiagų kiekis, atliekant barstymo / valymo darbus nuvažiuotų kilometrų skaičius.
Be to, apie pavojingas pažaidas, kliūtis ar plikledį valstybinės reikšmės keliuose vairuotojai ir gyventojai kviečiami pranešti trumpuoju tel. nr. 1871 (trumpojo tel. nr. kaina Telia, Tele2 tinkluose – 0,12 Eur/min., Bitė – 0,15 Eur/min.) arba +370 5 232 9600 (kaina pagal mob. operatoriaus planą). Gyventojų patogumui bendrovė „Kelių priežiūra“ taip pat suteikia galimybę nemokamai užpildyti pranešimo formą internetinėje svetainėje www.keliuprieziura.lt arba minėtas kliūtis pažymėti navigacinėje programėlėje „Waze“, o pateikta informacija pateks į kelininkų informacinę sistemą.
Pasak „Kelių priežiūros“ atstovų, nepaisant dedamų pastangų, suvaldyti gamtos stichijų poveikį kartais yra itin sudėtinga. Net ir naudojant modernius dirbtiniu intelektu grindžiamus orų prognozavimo modelius bei pasitelkiant turimą techniką, žiemos keliamų iššūkių išvengti gali nepavykti.
Kai kuriuose kelių ruožuose, esant itin dinamiškiems orų pokyčiams sparčiai susiformuoja slidi danga. Kelininkai deda maksimalias pastangas, kad ši tikimybė būtų sumažinta iki minimumo, tačiau vairuotojų budrumas išlieka svarbiausiu saugumo faktoriumi.
Primenama, kad vairuotojai raginami rinktis saugų greitį, atsižvelgti į oro, kelio dangos sąlygas, stebėti kelio ženklus ir kitus eismo dalyvius. Žiemos metu taip pat būtina susiplanuoti daugiau laiko kelionėms, užtikrinti tinkamą ir saugią transporto priemonių būklę.